در زندگی امروزی عشق و ازدواج به شدت با یکدیگر پیوند خورده اند و به این معنا که وقتی دو نفر احساس می کنند عاشق یکدیگر شده اند ، ازدواج می کنند . اما از طرفی در همه جای دنیا موفقیت ازدواج کاهش یافته است و فرایند ازدواج هم دشوار تر شده است زیرا که سطح توقعات در ازدواج بالا رفته است .  طبق نظر مشاور ازدواج خوب افراد به جای این که خواهان رشد شخصی و خانوادگی باشند به دنبال همسری هستند که بتواند دوست و حامی قدرتمند برای آن ها باشد ، رضایت کامل جنسی برای آن ها فراهم نماید و تمتم نقش های مورد نیاز را ایفا کند و می خواهند که بهترین دوست ، شریک جنسی خوب ، خانه دار ، مربی ، پرستار و ..... باشند . اما باید بدانیم که عملی کردن تمام این خواسته ها نا ممکن است زمانی که تعداد این گزینه ها افزایش یابد ، انتخاب سخت تر می شود و سطح رضایت کاهش می یابد . با وجود این ، ازدواج هنوز هم بسیار ارزشمند است . بسیاری از انسان ها با وجود بسیاری از دشواری ها ، ازدواج و یا ازدواج مجدد می کنند و در این میان نخستین هدف داشتن ارتباط عاطفی ارضا کننده و اهداف دیگر مانند سلامت ، آسایش ، و احساس امنیت می باشد . 

طبق نظر مشاور افراد مجبور نیستند مجرد بمانند ، و نباید از ازدواج بترسند . اما برای داشتن ازدواج موفق باید نگرش ها و باور های نا درست خود درباره ی ازدواج ، عشق و همسر آرمانی رها کرده و در مسیری از آگاهی قرار بگیریم . ما انسان ها برای زندگی زناشویی عاشقانه و خوب مسئولیت بپذیریم و تلاش کنیم و در واقع ازدواج عاقلانه داشته باشیم .

روانشناسان معروف تهران بیان می کنند که فردی که برای ازدواج با شما مناسب است به طور تصادفی سر راهتان قرار نمی گیرد و باید خودتان را با اطلاعات ، مهارت ها ، راهبرد های مفید و باور های عاقلانه مجهز کرده و بر مبنای آن ها برنامه ای عملی داشته باشید .ممکن است که انسان ها تصمیم عجولانه گرفته و کاملا غیر عقلانی فردی را انتخاب کرده و با او ازدواج کنند و در چنین شرایطی می باشد که افراد ممکن است در ازدواج نا موفق شوند و آسیب های فراوانی به آن ها وارد شود . برخی از مواردی که افراد ممکن است بر اساس آن ها تصمیم به ازدواج بگیرند را در ادامه بیان می کنیم .

ازدواج به دلیل فرار از خانه و خانواده :

برخی از افراد به دلیل وجود نا بسامانی ها و تعارض ها در خانواده خود و به خاطر نا توانی در مدیریت آن ها تصمیم به ازدواج عجولانه و نا آگاهانه می گیرند و حتی ممکن است فرد هیچ یک از معیار های مناسب برای فرد را نداشته باشد و تنها هدف فرد رهایی و فرار از محیط خانه و خانواده باشد و فکر کند که دور شدن از خانه و ازدواج برای او مفید خواهد بود . بر اساس نظر روانشناس خانواده در چنین شرایطی به دلیل شناخت نا کافی و ازدواج بر اساس باور نا درست میزان موفقیت در ازدواج را کاهش می دهد .

گول مادیات را خوردن :

پول فرد ، ظاهر ، قدرت ، شغل و شهرت او انتخاب های زن را متاثر می کند و زمانی که همسر خود را بر اساس مادیات و نه بر اساس معنویات انتخاب می کنید ، وارد رابطه ای نادرست می شوید . عین این نکته برای مردانی مصداق دارد که به دنبال زن های باهوش و مهربان و انتخابشان بر اساس صرفا زیبایی و جذابیت فیزیکی و جسمانی می باشد . بسیاری از پیش شرط ها هستند که افراد باید اکثر آن ها را را در انتخاب خود لحاظ کنند و ذهن خود را معطوف به یک نکته ی مثبت نکنند . بسیاری از معیار ها مانند ظاهر،  سن ، سطح تحصیلات ، وضعیت اجتماعی و سطح خانواده ها ، فرهنگ خانواده ، شغل ، تندرستی ، استقلال ، مسئولیت پذیری ، سلامت روان و شخصیت ، راستگویی و ... هستند که باید در انتخاب همسر سنجیده شوند و نادیده گرفتن همه ی موارد و توجه کردن به یک معیار رابطه را در آینده دچار مشکل خواهد کرد .

تن دادن به ازدواج جدید بدون التیام یافتن زخم های قبلی :

در بسیاری از موارد دیده شده است که فرد زمانی تصمیم به ازدواج می گیرد که در رابطه ی قبلی خود شکست خورده است و پس از مدت کوتاهی ازدواج و رابطه ی جدید را صرفا برای التیام بخشیدن آسیب های قبلی و یا حتی فراموش کردن رابطه ی قبلی شروع می کند . اما باید دانست که مدت زمان معینی لازم است تا فرد رابطه ی قبلی خود و زخم های حاصل از آن را بهبود ببخشد و بعد از گذشت زمان خود را برای رابطه ی جدید بدون دخالت افکار در مورد رابطه ی قبلی تصمیم به ازدواج و رابطه ی جدید بگیرد . شروع رابطه ی جدید در چنین شرایطی کاملا غیر منطقی و نادرست می باشد و میزان تصمیم گیری درست و منطقی بسیار پایین می باشد .

انکار ویژگی های رفتاری و شخصیتی نا مناسب طرف مقابل :

مشاوران مطب روانشناسی انتخاب نو بیان می کنند که در برخی موارد در دوران آشنایی بسیاری از ویژگی های رفتاری و شخصیتی نا مناسب و خطر ناک را در فرد می بینند برای مثال پرخاشگری ، رفتار های خشونت آمیز ، شکاک بودن و بسیاری از موارد دیگر که ممکن است خبر از مشکلات و اختلالات روانی بدهد . اما افراد این ویژگی ها را نادیده می گیرند و آن ها را انکار می کنند و یا اعتقاد دارند که بعد از ادواج توانایی تغییر دادن آن ها را دارند . اما همین ویژگی ها و رفتار های نا مناسب در ازدواج تاثیرات بسیار بدی را به جای خواهد گذاشت .