دلایلی که باعث طلاق می شود را از زبان مشاوره پیش از ازدواج بشنوید.

مطالعات مشاوره پیش از ازدواج یکی از دلایل مهم بروز طلاق در بین زوجین را طلاق عاطفی می داند. طلاق عاطفی را بیش از طلاق قانونی می دانند . افرادی که به دلایل مختلفی تنش و مشکلات توانایی ادامه زندگی زناشویی را ندارند اما به دلایل اجتماعی ، مالی و فرهنگی و یا به خاطر فرزندانشان زندگی مشترک خود را ادامه می دهند معمولا دچار طلاق عاطفی می گردند. 

نارضایتی از رابطه جنسی بین زوجین :

ارتباط جنسی عمیق ترین ارتباط بین زن و شوهر بوده و باعث استحکام پیوند عاطفی بین آن دو می باشد . زوج های زیادی در مرحله ای از زندگی مشترک خود مشکلات جنسی را تجربه می کنند و 20 تا 60 درصد علل طلاق در ایران ، مشکلات جنسی می باشد به همین دلیل قبل از این که به طلاق فکر کنید به درمان آن بپردازید. زوجین معمولا درباره این موضوع با هم صحبت نمی کنند و یا برای حل آن اقدامی نمی کنند و دلایلی بسیاری از مشکلاتشان را به خاطر این موضوع نمی دانند و در نهایت به سمت طلاق پیش می رند این در حالی است که می توانند به درمان مشکلشان بپردازند.

 

طغیان عاطفه منفی:

 طبق نظر بهترین مشاور خانواده طغیان منفی به این معنی است که حالت منفی همسرتان ، چه در قالب انتقاد و چه به شکل توهین و تحقیر و یا حتی حالت تدافعی ، انقدر گسترده و در هم شکننده و هم چنین ناگهانی است که باعث می شود شما از شدت تعجب مانند صاعقه زده ها خشکتان بزند و خود را بی دفاع بیابید و سعی می کنید که هر کاری انجام دهید تا از تکرار این وضعیت پرهیز کنید . در چنین مواردی آن چه به فکرتان می رشد این است که خود را در برابر آشفتگی و تلاطم ناشی از حملات سنگین همسرتان حفظ کنید و تنها راهی که بتوانید این کار را انجام دهید این است که از لحاظ عاطفی خود را از رابطه جدا کنید. 

مشکلات روانی: 

بر اساس مطالعات کلینیک مشاوره روانشناسی وجود مشکلات روانی در یک فرد خانواده مشکلاتی را به اعضای دیگر وارد می کند و به عبارتی آن ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد . با وجود مشکلات روانی و عدم وجود تعادل روانی ، هیجانی و عاطفی گسستگی هایی را در روابط پدیدار می شود و در موارد شدید تر و مبتلا بودن به اختلال روانی نظیر افسردگی ، اضطراب و یا اختلال های شدید تر دیگری مانند اختلال های شخصیت زندگی آن ها را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد و نیازمند درمان های اساسی می باشد .

بی احترامی:

طبق نظر بهترین مشاور خانواده احترام از ضرورت های دیگر در زندگی مشترک می باشد . استفاده از الفاظ زشت و نا پسند ، تحقیر ، سرزنش ، تهدید و قضاوت می تواند رابطه و ازدواج را با تعارضاتی مواجه سازد . احترام به همسر و به خانواده های یکدیگر ، احترام به خواسته ها و نیاز های یکدیگر ، قدردانی و تعریف و تمجید از همسر و تحسین کردن او ، کنار گذاشتن بدبینی و شکاکی ، و در نظر گرفتن فقط نقاط منفی همسر می تواند در جهت حفظ احترام کمک کننده باشد . اما بر عکس رعایت نکردن هر کدام از آن ها می تواند آسیب های زیادی را به مرور زمان به ازدواج و صمیمیتشان وارد سازد . و یکی از دلایل افزایش طلاق در سال جاری رعایت نکردن این مورد می باشد و زندگی بسیاری از زوجین را از هم پاشیده است.

دخالت اطرافیان:

بر اساس مطالعات مشاوره پیش از ازدواج عامل دیگر ایجاد تنش در میان خانواده هاست که عمدتا از سوی والدین و خواهر و برادر ها صورت می گیرد. و همچنین زندگی با نزدیکان می تواند مشکل زا باشد. پدر، مادر، خواهر، برادرو .. که باعث می شود توجه یکی از زوجین به فردی غیر از همسر معطوف شود و از خانواده خود غفلت کند. و یا معاشرت بیش از حد با دوستان که بسیاری از مرد ها ترجیح می دهند اوقات فراغت خود را جدا از خانواده شان سپری کنند و همگی دلیلی برای طلاق می تواند باشد.

انتظارات غیر معقول: 

انتظارات زوجین از یکدیگر و همچنین از زندگی زناشویی مورد مهم دیگری است که باید در نظر گرفت. هر چقدر که زوجین انتظارات معقول و واقع بینانه تر از یکدیگر داشته باشند، عوارض پیش بینی شده و یا پیش بینی نشده کمتر به وحدت و انسجام خانواده لطمه می زنند و در مقابل هر اندازه زوجین از یکدیگر و از رابطه زناشویی انتظارات آرمانی و غیر عاقلانه داشته باشند اختلال در خانواده احتمال بیشتری خواهد داشت و این به نوبه ی خود باعث طلاق و جدایی خواهد شد. 

طلاق به عنوان آخرین راه حل مشکلات زناشویی تلقی می شود و انتخاب بد به جای بدتر است . حدود نیمی از افرادی که بدون تلاش برای حفظ زندگی اقدام به طلاق می کنند ، پس از مدتی ابراز پشیمانی و اقرار به اشتباه می کنند.

 بهترین مشار خانواده می تواند به شما راه حل هایی ارائه دهد تا با اجرای روش های مفید برای داشتن زندگی زناشویی سالم فرصتی دوباره به رابطه خود بدهید. 

زیرا که بعدا خود را سرزنش نخواهید کرد و کاستی ها و نواقص خود را یافته و آن ها را برطرف نموده اید . در زندگی پس از طلاق موفق تر خواهید بود و اگر ازدواج مجددی داشته باشید احتمال موفقیتتان در آن بیشتر خواهد بودبرای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک مشاوره روانشناسی در ارتباط باشید.