آرزوی هر فردی از ازدواج خود این است که زندگی مشترک پایدار و محکمی را داشته باشد و به عبارتی زندگی زناشویی موفقی داشته باشد اما گاهی اوقات از همان اوایل ازدواج می توان تشخیص داد که آیا ازدواج پایداری خواهد بود یا نه . از این رو در ادامه مطلب به معرفی و ذکر موارد و نشانه هایی که نشان از خطر طلاق می دهد و بهترین روانشناس مشاور خانواده آن ها را مطرح کرده است می پردازیم .

اولین نشانه شروع نا ملایم :

طبق آمار مشاوره ازدواج تلفنی واضح ترین نشانه که این بحث یا مشاجره و در کل این رابطه زناشویی پیش نخواهد رفت روشی است که شروع می شود . شروع نا ملایم و خشن شما را محکوم به شکست می کند و اگر بحثی را آغاز کردید و این حالت خشن و نا ملایم را داشتید صرف نظر کرده و آن را به زمان مناسب که آرام تر شدید انتقال دهید . زیرا شروع با حالت خشم و عصبانیت تا آخر گفت و گو خواهد ماند و هر چقدر که تلاش کنید که ملایم تر رفتار کنید بی نتیجه خواهد ماند پی موکول کردن بحث به زمان مناسب تر می تواند به شما در استحکام رابطه تان موثر واقع شود زیرا بحث های تند و خشن اثر بدی روی زوجین خواهد گذاشت .

نشانه ی دوم 4 سوار تباهی :

شروع ناملایم اولین گام بود که به عنوان زنگ خطر معرفی شد وقتی بحث جلوتر می رود متوجه انواع تعاملات منفی خواهیم شد اگر چنین تعاملات در یک رابطه زیاد باشد برای یک رابطه مرگ بار آماده باید بود . این 4 سوار خطر ناک انتقاد ، تحقیر ، حالت تدافعی و دیوار سنگی می باشد . 

انتقاد : همیشه ممکن است اعتراضاتی به شخصی که با او زندگی می کنیم خواهیم داشت. اما بین انتقاد و اعتراض تفاوت زیادی وجود دارد . اعتراض فقط به کار یا عمل به خصوص که همسرتان به درستی انجام نداده است اشاره دارد . اما انتقاد حالت کلی تری دارد زیرا که اظهار نظر های منفی درباره ی شخصیت درونی و شخصیت ظاهری همسرتان نیز به آن اضافه می شود . و در واقع مقصر دانستن ، سرزنش کردن و در کل ترور شخصیت را به همراه خود دارد .

توهین و تحقیر : طعنه ها و بدبینی ها گونه هایی از توهین و تحقیر هستند . دادن القاب زشت ، غلتاندن چشم ها ، تمسخر ، استهزاء و شوخی های خصومت آمیز همگی از این دسته هستند . توهین و تحقیر بد ترین سوار تباهی یک رابطه به هر شکلی که باشد رابطه را مسموم می کند زیرا که تنفر و انزجار را انتقال می دهد . طبق نظر روانشناسان کلینیک روانشناسی اینترنتی حل یک مشکل تقریبا غیر ممکن است و وقتی همسر شما این پیام را دریافت می کند که شما از او متنفرید و انزجار دارید موجب درگیری و اختلاف بیشتر خواهد شد .

حالت تدافعی : این موارد در زندگی زوجینی که توانایی حل مسئله ندارند دیده می شود و اگر زوجین نتوانند به اختلاف پایان دهند این 3 سوار تباهی زندگی مشترک آن ها را نابود خواهد کرد . در روابط زناشویی که در آن بحث ها با یک شروع ناملایم آغاز می شود و انتقاد و توهین و تحقیر به حالت دفاعی منجر می شود و این حالت باعث توهین و تحقیر و حالت تدافعی بیشتر می شود در نهایت یکی از طرفین راهش را به بیرون از بحث پیدا می کند . در مکالمه ی معمولی بین دو نفر ، شنونده یا مخاطب خاص معمولا انواع مختلف علامت ها را به شخصی که صحبت می کند می دهد تا  نشان دهد که دارد گوش می دهد و یا از طریق تماس چشمی یا سرش را به نشانه ی تایید تکان می دهد . اما در دیوار سنگی چنین باز خورد هایی وجود ندارد و فرد تمایل دارد رویش را برگرداند یا به پایین نگاه کند و هیچ حرفی نزند و مانند دیوار سنگی بدون احساس رفتار می کند . 

سومین نشانه طغیان عاطفه منفی

طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره خوب در شمال تهران طغیان منفی به این معنی است که حالت منفی همسرتان ، چه در قالب انتقاد و چه به شکل توهین و تحقیر و یا حتی حالت تدافعی ، انقدر گسترده و در هم شکننده و هم چنین ناگهانی است که باعث می شود شما از شدت تعجب مانند صاعقه زده ها خشکتان بزند و خود را بی دفاع بیابید و سعی می کنید که هر کاری انجام دهید تا از تکرار این وضعیت پرهیز کنید . در چنین مواردی آن چه به فکرتان می رشد این است که خود را در برابر آشفتگی و تلاطم ناشی از حملات سنگین همسرتان حفظ کنید و تنها راهی که بتوانید این کار را انجام دهید این است که از لحاظ عاطفی خود را از رابطه جدا کنید .

چهارمین نشانه زبان بدن :

زمانی که تغییرات بدنی زوج ها در جریان بحث جدی را نظاره کنیم ، می توانیم ببینیم که طغیان عواطف منفی چقدر می تواند استرس زا باشد یکی از عجیب ترین ها ضربان قلب است که افزایش می یابد . رخ دادن مکرر طغیان عاطفه منفی به دو دلیل موجب طلاق و جدایی می شود یکی به خاطر این که طغیان های مکرر استرس عاطفی شدیدی را ایجاد می کند و دوم این که تغییرات فیزیکی که به واسطه احساس جاری شدن سیلاب عواطف منفی به وجود می آید مانع از آن می شود که زن و شوهر بتوانند مسئله ای را حل کنند .