یکی از مشکلات شایع موجود در خانواده های امروزی که مورد توجه روانشناسان قرار گرفته است تعارض های زناشویی است اشتعال ذهنی زیاد و منابع بیرونی استرس زا به شدت زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد و در طی زمان ممکن است که از یکدیگر دور شوند و این دوری منجر به افزایش فاصله عاطفی و جسمانی بین آن دو می شود. بر اساس مطالعات مشاوره خانواده اگر چه تعارض در هر زندگی مشترکی طبیعی است اما اگر در صورتی که میزان آن بسیار بالا باشد می تواند اثرلات بدی را برای رابطه به همراه داشته باشد و یکی از این اثر ها همین طلاق عاطفی است و این باعث تاثیر بر دیگر اعضای خانواده یعنی فرزندان خواهد داشت. به این منظور برای جلوگیری از چنین شرایطی و رفع خطرها و آسیب های احتمالی مواردی که در ادامه اشاره می کنیم می تواند کمک کننده باشد. پس به نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم برای جلوگیری از طلاق عاطفی موثر خواهد بود که عبارت اند از:

واقع بین باشید.

طبق نظر مشاور ازدواج یک علت طلاق عاطفی میان زوجین عدم درک حقایق و واقعیت های طرف مقابل است . پس سعی کنید صفات واقعی همسرتان را بشناسید و با کمک این مسئله آرامش بیشتری خلق کنید . شناختن این صفات می تواند بسیار موثر باشد. همسرتان را به خاطر رژیم خاص غذایی، گروه خونی و عدت های خوب و بدی که دارد تحقیر و سرزنش نکنید زیرا که برخی از مسائل هستند که قابل تغییر نیستند و حتی ممکن است به خاطر آن قبل از ازدواج عاشق او شده اید و اکنون قرار نیست که به خاطر همان تفاوت ها او را سرزنش کنید. بلکه باید آن ها را تحسین کنید و همسرتان را همانگونه که هست بپذیرید. البته برخی از موارد هستند که در زندگی مشترک و برای سلامت رابطه باید تغییر کنند برای مثال وقتی که به مهارت خاصی که مربوط به زندگی زناشویی است تسلط ندارید و این باعث ایجاد دردسرهایی در رابطه می شود و برخی عادت ها جایگزین آن هستند که رابطه شما را با مشکل مواجه می شوند باید با تمرین تکرار از زندگی تان حذف شوند تا حد امکان از انجام آن ها جلوگیری شود. در این صورت است که به کمک یکدیگر می توانید رابطه بهتری خلق کنید و از آن لذت ببرید.

عذرخواهی کنید.

هیچ انسانی نیست که دچار اشتباهات رفتاری نشده باشد اما گاهی این اشتباهات به قدری سنگین است که می تواند بر روابط زن و شوهری تاثیر منفی به جا بگذارد و علتی برای طلاق عاطفی باشد. نحوه تعاملات شما در برابر اشتباهات همسرتان می تواند در تکرار آن رفتار تاثیر گذار باشد یکی از راه های طلاق عاطفی این است که اگر اشتباهی انجام دادید عذرخواهی کنید. البته عذرخواهی کردن خود هنری است که نباید بی اهمیت جلوه داده شود و هر فردی باید نسبت به این مهارت آگاهی و اطلاعات لازم را به دست آورد. این نکته فراموش نشود که نباید عذرخواهیتان جنبه تمسخر داشته باشد و یا به طریقی گفته شود که وضعیت را بد تر کند. اما انچه که باید در آن توجه کرد این است که پشیمانی خود را به طرف مقابلتان نشان دهید و به صورت کلامی آن را مطرح سازید و عذرخواهی خود را بیان کنید و به این نکته اشاره کنید که دیگر آن کار تکرار نخواهد شد و جبران خواهید کرد. اگر که همان اشتباه را بارها تکرار کنید و هر بار عذرخواهی کنید منظره خوبی نخواهد داشت. پس باید سعی کنید که دیگر آن را انجام نخواهید داد و در این صورت است که می تواند عذرخواهی شما مورد پذیرش قرار بگیرد.

نسبت به اخلاقیات پایبند باشید.

مسئله اخلاقیات در رفتار خود را نشان می دهد و هم در ارتباطاتان پس سعی کنید که به اصول اخلاقی در زندگی زناشویی تان پایبند باشید تا رابطه تان به سمت نا موفقیت پیش برود. پایبند بودن به اخلاقیات در رابطه ازدواجتان کمک بزرگی به رشد آن خواهد کرد و رابطه بهتری را برایتان به همراه خواهد داشت.

ابهامات را برطرف کنید.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که ممکن است شما در برهه ای از زندگی تان ناچار به انجام کاری شوید که خوشایند همسرتان نیست و قبل از این که همسرتان با پنهان کاری شما متوجه شود مسئله را کاملا منطقی به او توضیح دهید و اجازه ندهید سوءتفاهم اتفاق بیفتد و سپس میئله را باز کنید. یک توضیح هر چند کوتاه و مختصر می تواند رابطه را از بسباری شک ها و تردید ها و از بین رفتن اعتماد دور کند. زیرا که زندگی مشترک همراه با پنهان کاری و شک و تردید بسیار آسیب رسان خواهد و به مرور زمان ضربه های زیادی وارد خواهد کرد که در نهایت می تواند منجر به طلاق عاطفی و فاصله گرفتن شود.

مهربان باشید و با مهربانی جواب بدهید.

یکی از راه های جلوگیری از طلاق عاطفی این است که اگر متوجه شدید که در معرض مهربانی همسرتان قرار گرفتید، طوری رفتار کنید که محبت و مهربانی اش بی جواب نماند و نیازی به قدردانی های بزرگ و پیچیده نیست و فقط کافی است که با گفتار و رفتارتان و کلمات تان او را متوجه سازید که قدرشناس هستید و مهربانی اش را درک می کنید . برخی از کار ها در زندگی مشترک هستند که فقط به خاطر همسر انجام م شوند پس متوجه تلاش های همسرتان باشید و به هر طریقی که می توانید از او تشکر کنید . این موضوع را فراموش نکنید که قدردانی نکردن یکی از دلایل بزرگ طلاق عاطفی در بسیاری از زوجین است.

این را فراموش نکنید که این رفتار ها شاید به نظر کوچ بیایند اما می توانند مانع از اختلافات زیادی که بی هیچ دلیل قانع کننده ای رخ می دهند باشند. و همین رفتارهای بسیار ضعیف محبت های بسیار بزرگی خلق می کند که می تواند در استحکام و پایداری و اساس زندگی مشترک تاثیر گذار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز روانشناس در ارتباط باشید.