اگر واقعا دوست داشته باشیم که کسی روش رفتاری دیگری را در پیش بگیرد ، با کسی که به روش غیر دلخواه ما رفتار می کند در اولین قدم ، توصیه من این است که صادقانه با آن فرد ارتباط برقرار کنید و تصور کنید انچه او انجام می دهد بهترین کاری است که در جهان در حال حاضر می تواند انجام دهد .طبق نظر مشاور قبل از ازدواج اگر آن فرد رفتاری دارد و ما دوست داریم که او روش دیگری را در پیش بگیرد، در حالی که بتواند هر نیازی را که اکنون در حال برآورده شدن است تخصص بخشد. قدرتمند کاری که می توانیم برای آغاز گفت و گو با این فرد انجام دهیم برقراری ارتباط با اوست به گونه ای که مطلقا فکر نکند به خاطر عملش مورد انتقاد قرار می گیرد.

شنیدن احساس ها و نیاز ها:

وقتی فردی از روش ارتباط بدون خشونت استفاده می کند، تنها چیزی که می تواند بشنود احساس ها و نیاز های فرد دیگر است. حالا جنگیدن را متوقف کرده و شروع به گفت و گو می کند . او سعی می کند که بشنود که کودک یا فرد چه احساسی و چه نیازی دارد که به سمت چنین عملی سوق پیدا می کند . او رفتار فرد مقابل را با عبارات درست و غلط، خوب و بد قضاوت نمی کند. 

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده ما در شنیدن با اسفاده از روش بدون خشونت احساسات و نیازهای فردی را می شنویم و با پیامی که از خلال  ارتباط کلامی و غیر کلامی فرد منتقل می شود هماهنگ می شویم. پس اگر می خواهید  فردی رفتارش تغییر کند اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که صادقانه و شفاف ارتباط برقرار کنید به نوعی که انتقاد تلقی نشود و نشان دهد که شما  درک می کنید که چرا او این کار را انجام می دهد. تا زمانی که هدف شما ایجاد تغییر در کسی باشد ان ها مقاومت می کنند وقتی مردم فکر نکنند که مورد انتقاد واقع شده اند مجبور نیستند تمام انرژی خود را صرف دفاع کنند ان گاه می توانند به گزینه های دیگر توجه‌کنند.

طبق مطالعات مراکز روانشناسی هدف ما از ارتباط این است که  کیفیتی از ارتباط خلق کنیم که شرایط تحقق نیازهای هر فرد را مهیا کند. تا زمانی که هر انسانی در هر سنی فکر کند که شما به دنبال اعمال نظر خود و مصر بر قصد خود هستید احتمالا در برابرتان مقاومت می کند یا اگر موافقت نکند و خواسته شما را انجام دهد شما بهایش را خواهید پرداخت.

تا زمانی که مجبوریت در ارتباط باشد نیز افراد مقاومت خواهند کرد و با انرژی در مقابل این اجبار در مقابل هر انچه تو بخواهی یا انجام بدهی مقاومت می کند استفاده از کلمه باید بسیار بد است و مقاومت زیادی را ایجاد می کند .

طبق نظر مشاور قبل از ازدواج حالا می توانید بفهمید که تا زمانی که ارتباط وجود دارد تا رمانی که شما بتوانید احساس  و نیاز این فرد را بشنوید و تا زمانی که این فرد احساس ها و نیاز شما را بشنود حل اختلاف خیلی ساده تر است. اگر انتقاد وارد رابطه شود جنگ خواهد افتاد و راه حلی وجود نخواهد داشت. 

در حالت کلی در ارتباطات می بینیم که رنج زیاد به خاطر نشنیده شدن  و عدم وجود همدلی  است  و این سبب وجود رابطه ای نا مناسب می شود.

پس در حالت کلی می توانیم بگوییم  قدرتمند ترین کاری که می توانیم برای اغاز گفتگو با فردی که با او اختلاف داریم انجام دهیم  برقراری ارتباط است  ارتباط به نوعی که  ان فرد هیچ انتقادی برای انچه انجام داده است دریافت نکند.

هدف ما این است که کیفیتی را از ارتباط خلق کنیم که اجازه دهد نیازهای همگان براورده شود. ما برای شنیدن از ارتباط بدون خشونت استفاده می کنیم تا بتوانیم احساس و نیاز فرد را بشنویم ما با پیامی که  در جریان ارتباط کلامی و‌غیر کلامی انتقال می بابد هماهنگ می شویم،

و به عنوان ابراز بک احساس و نیاز می شنویم  و نیاز داریم که  شفاف باشیم و به روشنی نشان دهیم نیت ما از انچه  می گوییم حمایت است نه تنبیه ما نیاز های خود را در قالب تقاضاهای واضح در رمان حال بیان می کنیم و با حضور خود در کنار عزیزان برای ابراز هر انچه لازم است باعث بهبود خواهد شد.

همدلی:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده همدلی، یعنی مرتبط شدن با احساس و نیاز فرد و وقتی این کار را انجام می دهید، طرف مقابل فرصت فوق العاده ای دارد که موضوع را مورد تعمق قرار دهد. برای همدلی کردن با دیگری، فقط حاضر باشید و بشنوید. یعنی فقط احساس ها و نیاز ها را بشوید. 

لازم نیست که کاری کنید و فقط حاضر باشید و حضوتان با ارزش ترین هدیه ای است که می توانید به انسانی دیگر بدهید . زیرا که او واقعا ناراحت است و نیاز دارد که پذیرفته شود و این نیاز برآورده نشده است. 

تقاضای واضح خود را بیان کنید.

این کار خطرناکی است که شما فقط درد خود را ابراز کنید و بدون آن که به وضوح مشخص کنید در مقابل چه می خواهید. اگر گوییم که به چه چیزی نیاز داریم و چه می خواهیم، اغلب مجموعه ای از نصیحت ها و اطلاعاتی را که نمی خواهیم دریافت می کنیم.  

در حالت کلی ما نمی توانیم رفتار های عمیق و خصوصیات شخصیتی افراد را تغییر دهیم و نباید با آرزوی این که رفتارهای فرد تغییر خواهد کرد دست به تصمیم بزنیم و در این مورد با فردی متخصص در مراکز روانشناسی در ارتباط باشید و اطلاعات لازم را کسب کنید و از ترفند های بالا برای داشتن رابطه بهتر استفاده کنید.