زندگی مشترک پستی و بلندی های زیادی به همراه دارد ولی در این مسیر همسرانی احساس خوشبختی و رضایت خواهند داشت که برای یکدیگر دوستان خوبی باشند و به یکدیگر گوش دهند و یکدیگر را درک کنند و برای حل تعارض به وجود آمده تلاش کنند و انجام این کار ها باعث می شود عشق در زندگی جریان یابد.طبق نظر روانشناس خانواده پیش نیاز انجام این اقدامات ، تواضع ، ادب و صبر و مهربانی است. علاوه بر آن در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که احساس خوشبختی را در رابطه عاطفی و زندگی مشترک بیشتر خواهد کرد.

نیازهای همسرتان را بشناسید.

هر انسانی 5 نیاز دارد که در ژن هایش است و اگر که زوجین این نیاز ها را در همدیگر و میزان آن را آگاه نباشند، با اختلافات زیادی مواجه خواهند شد. مزیت شناخت این نیاز ها، آگاهی به تفاهم ها و اختلاف هاست که به واسطه آن از اختلاف های آینده جلوگیری می شود. این نیاز ها شامل بقا، قدرت، ازادی ، عشق و تعلق خاطر و تفریح است.

قدردان یکدیگر باشید.

یکی از مواردی که بسیاری از افراد از آن غافل می شوند، ابزار قدردانی است. قدردانی کردن  علاوه بر گفتن کلم متشکرم، مرسی، ممنونم و .. نیست بلکه باید به برخی از نکات توجه کرد تا بیشتر حس قدردانی خود را به طرف مقابل انتقال دهید که دقیقا نسبت به کدام رفتار یا کار وی از او قدردان هستید. و برای هر چیز کوچک و بزرگی سپاس و قدردانی خود را نشان دهید.

ذهن خوانی را کنار بگذارید.

هر همسر به جای شکایت از اوضاع باید خواسته هایش را مطرح کند برای برخی از همسران مشخص کردن نیاز ها ممکن است فرایندی دشوار باشد اما برای تسهیل آن، زوج ها می تواند صادقانه از یکدیگر بخواهند که آرزوهایشان را بیان کنند. شما باید خواسته هایتان را به زبان بیاورید و در مورد آ ها حرف بزید زیرا که هیچ فردی توانایی ذهن خوانی ندارد.

در اولویت قرار دادن رابطه ی زناشویی :

طبق نظر دکتر ازدواج بهبود رابطه ی زناشویی مستلزم زمان گذاشتن برای آن است . رابطه ها باید به اندازه ی کافی مورد توجه محبت آمیز و دلسوزانه قرار بگیرند تا رشد کنند و قوی تر شوند . میزان صمیمیتی که زن و شوهر با هم دارند اغلب نمایانگر میزان سلامت رابطه شان است . زوج هایی که از صحبت کردن با هم لذت می برند و افکار و احساساتشان را بیان می کنند ، نسبت به یکدیگر احساس نزدیکی بیشتری خواهند داشت . در اولویت قرار دادن رابطه ی زناشویی باعث می شود تا رابطه تان حرکتی رو به رشد داشته باشد و عشق و محبت نیز در آن جریان یابد و تعهد رابطه تان برای رویارویی مشترک با مشکلات نیز قوی تر شود .

قهر کردن را کنار بگذارید.

اجتناب و کناره گیری و به عبارتی قهر کردن الگویی اشتباه است که در آن یک همسر نسبت به ادامه مذاکرات مهم بی میلی نشان می دهد . کناره گیری می تواند به اندازه بلند شدن و رفتن از اتاق و یا سکوت و خاموش بودن ، طفره رفتن و پشت گوش انداختن در طول یک بحث باشد. در جریان یک گفت و گو برای حل مشکل فرد کناره گیر ترجیح می دهد که ساکت باشد و یا بحث را فوری تمتم مند و رفتارهای هیجانی نشان داده و میلی به صحبت نداشته باشد.. برای اجتناب از این الگوی اشتباه این را بدانید که  عمال شما باعث واکنش شدید می شود و بالعکس. به همین دلیل ، اگر با هم برای تغییر این الگوی منفی پیشگیری از آن کار کنید، موفقیت زیادی را کسب خواهید کرد. به جای آن صحبت کردن در شرایط آرام را انتخاب کنید تا به نتیجه ای برسید.

پذیرش تفاوت ها:

 همه ما در برخی زمینه ها با هم متفاوت هستیم اگر شرط اصلی یک ازدواج عالی شباهت ها بود، همه باید از ازدواج کردن منصرف می شدند و ازدواج به فراموشی سپرده می شد. برخی از زوج ها بیش تر از دیگران با هم جور هستند ولی این به معنای بهتر بودن ازدواجشان نیست. اگر شما و همسرتان یک باور مشترک داشته باشید و به این باور متعهد باشید با همه تفاوت ها که در پیش رو دارید مقابله خواهید کرد. 

اگر هر دوی شما کاملا به هم شبیه بودید ارتباط شما خسته کننده و کسل کننده می شد و به همین دلیل سعی نکنید که همسرتان را تحت فشار قرار دهید که مثل شما فکر، احساس و یا عمل کند. به جای آن تلاش کنید که این تفاوت ها را بفهمید و درک کنید. اگر شما گله کنید و غر بزنید اوقات خودتان تلخ می شود و اگر که بجنگید به نتیجه ای نخواهد رسید. اگر آرام باشید و تفاوت ها را به عنوان یک موهبت بدانید هنر سازگاری و انعطاف پذیری را یاد می گیرید و رشد خواهید کرد و زندگی مشترکتان بهتر خواهد شد. سعی نکنید که همسرتان را تغییر دهید زیرا که این کار سبب ناراحت شدن و نا کامی خودتان خواهد شد اما پذیرش ظرف مقابل احساس بهتری را در شما ایجاد خواهد کرد و رابطه تان نیز رضایت بخش تر و لذت بخش تر خواهد بود.

کلام آخر:

زندگی شاد به معنی زندگی بدون دردسر و مشکل نیست. و نمی شود که وارد یک رابطه شوید و اختلاف نظر نداشته باشید. زندگی با استرس ها و تنش ها همراه است و نحوه مدیریت آن باعث می شود که یک رابطه به سمت موفقیت پیش برود . زدگی شاد به این معنی است هر دو نفر آن چه را که اکنون هستند را بپذیرند و برای آن احترام و ارزش قائل شوند. و هدف این است که هر سالی که می گذرد عمیق تر همسرتان را دوست داشته باشید و عشقتان را زنده نگه دارید از بودن در کنار هم لذت ببرید پس یادگیری مهارت های جدید را فراموش نکنید و برای بهتر شدن رابطه تان همواره تلاش کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب مشاوره کشور در ارتباط باشید.