خانواده نهاد اصلی و مهم هر جامعه ای است و زمانی که خانواده به صورت موفق عمل کنند و رضایت از زندگی را داشته باشند تاثیر مستقیم آن روی جامعه نیز خواهد بود. اما زمانی که این موفقیت در خانواده نباشد مشکلات متعددی در جامعه، افراد خانواده و .... خواهد داشت. براخی از فعالیت ها هستند که باعث می شود حس بهتری در خانواده داشته باشید و رضایت از زندگی نیز در شما بیشتر خواهد شد. برخی از روش هایی که می تواند برای شما و خانواده تان سودمند باشد شامل موارد زیر است.

محل مناسبی برای خانواده تان انتخاب کنید.

اغلب اوقان زندگی شما نزدیک محل سکونتتان سپری می شود. مکانی که شما در آن زندگی می کنید تاثیر بسیار زیادی در تجربیات خانواده شنا و چشک اندازی دارد که در زندگی برای خود پیش بینی می کنید. برای سکونت در جست و جوی مکان و محله ای باشید که به بهترین نحو با نیازهای شما همخوانی داشته باشد. زمانی که محل زندگی تان جایی باشد که دوست دارید رضایت از زندگی تان بیشتر خواهد بود و لذت بیشتری خواهید برد.

به خود ایمان داشته باشید.

طبق نظر روانشناسان ازدواج صرف نظر از تلاشی که افراد برای بهبود اوضاع زندگی شان می کنند عده ای با اعتماد به نفس و عده ای با نا امیدی از نتیجه تلاش هایشان روز ها را پشت سر می گذارند. سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید و به تلاش هایی که برای خانواده تان می کنید امید داشته باشید. به جای دلواپسی از لحظه به لحظه زندگی تان لذت ببرید. افرادی که اعتماد به مفس بالایی دارند در آینده با وجود مشکلات پیش رو بیشتر احساس اطمینان و اعتماد خواهند داشت. در واقع اعتماد به نفس یکی از فاکتورهای مهمی است که در روابط بین فردی و در حالت کلی در زندگی نقش مهمی را دارد. در واقع زمانی که فرد اعتماد به نفس کافی را داشته باشد به احتمال بیشتری در زندگی فردی، خانوادگی، شغلی، تحصیلی و در حالت کلی در عملکردهای مختلف تاثیر خواهد داشت. پس سعی کنید که روی اعتماد به نفستان کار کنید و آن را بالا نگه دارید و اثر آن را در زندگی تان ببینید.

همیشه برای خانواده تان تلاش کنید و به دنبال ارتقا باشید.

فکر نکنید که چون در خانواده ای خوب بزرگ شده اید بدون هیچ تلاشی می توانید والدین و یا همسر خوبی باشید و یا چون کودکی سختی داشته اید پس والدین و همسر بدی خواهید بود و دوباره هیچ تلاشی نکنید. برای حفظ سلامت خانواده و رابطه تان و افزایش رضایتمندی خانواده تان همیشه تلاش کنید و به دنبال یادگیری راه هایی برای داشتن زندگی لذت بخش داشید. خانواده بدون تلاش نمی تواند حفظ شود ولی با حرکت اصولی و اطلاعات و آگاهی و تلاش مستمر می تواند نتیجه خوبی را به همراه داشته باشد.

اگر همه خطا می کنند شما درست رفتار کنید.

مسئولیت مشکلات خاصی را به همراه دارد و زمانی که همه تنها به خود و نیاز های فعلی شان فکر می کنند شما باید به نیازهای کلی و بلند مدت خانواده بیندیشید. انتخاب تصمیم های درست از اهمیت زیادی برخوردار است و اهمیت گرفتن تصمیمات درست که اهداف بلند مدت خانواده را تامین می کند بسیار بیشتر از اهداف سطحی است که برای مدت کوتاهی می تواند موجب خشنودی خانواده شود. 

کودکان را همواره مورد توجه و عنایت قرار دهید.

طبق نظر مشاوران خانوادگی کودکان شاخص های زیادی در زندگی شان ندارند که از طریق آن بفهمند چه شخصیتی دارند و می خواهند چه هدفی داشته باشند بزرگ ترین معیار و شاخص برای آن ها خانواده شان است . احساسات کودک درباره روابط خانوادگی اش بیش از هر چیز دیگری نگرش های او را تعیین می کند خانواده باید همواره پذیرش بدون قید و شرط را به کودک نشان بدهد.  کودکان نباید فقط زمانی که کار مثبتی انجام می دهند مورد توجه والدینشان قرار بگیرند بلکه باید کودک بداند که در هر شرایطی والدینش او را دوست دارند و در هر شرایطی او را قبول می کنند و کودکانی که از عشق و حمایت کافی برخوردار هستند عملکرد بهتری را خواهند داشت و بزرگسالی بهتری را نیز در آینده خواهند داشتو به همین منظور توجه را از آن ها دریغ نکنید و محبت و عشق خود را به آن ها نشان دهید و اگر که در تربیت و فرزند پروری اطلاعات کاملی ندارید و یا مشکلی است که نمی توانید آن را حل کنید حتما از فردی متخصص کمک و راهنمایی لازم را دریافت نمایید.

صمیمیت فراتر از ابعاد جغرافیایی است.

گاهی برخی از افراد با وجود این که در کنار هم زندگی می کنند آن قدر ها هم با هم همدل و همراه نیستند ولی این در حالی است که ممکن است فرسنگ ها فاصله داشته باشیم ولی یکدل و یکرنگ بوده و بسیار با هم صمیمی باشیم و صرف نظر از دوری و نزدیکی، روابط خانوادگی نیازمند سرمایه گذاری از سوی اعضای خانواده است. مناسبات و روابط بین خانواده می تواند به زندگی مان روشنی و آرامش هدیه کند. پس چه دور و چه نزدیک اعضای خانواده باید صمیمیت بینشان را حفظ کنند و این صمیمیت است که می تواند روابط خانوادگی را بهتر کند و حس رضایتمندی و لذت را در خانواده بیشتر کند و افراد نسبت به خانوادشان احساس خوبی داشته باشند و در آن لذت ببرند. زمانی که خانواده با هم صمیمی نباشد موفقیت در آن به میزان زیادی کم شده و آسیب ها نیز در آن بیشتر خواهد شد به همین دلیل بعد صمیمیت باید در خانواده جدی گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مراکز مشاوره خوب در ارتباط باشید.