اعتماد یکی از ستون ها اساسی در زندگی مشترک است و بدون آن نمی توان گفت که ازدواج موفقی در پیس است. زیرا که تاثیر زیادی در رابطه دارد. در ادامه به راه هایی اشاره می کنیم که بتوانید این اعتماد را در زندگی تان داشته باشید . 

از خودتان شروع کنید.

طبق نظر مشاور زمانی که ازدواج می کنید و تعهد می دهید باید وفاداری را در رابطه تان ایجاد کنید. این را بدانید که هر چقدر به همسرتان بد گمان باشید به همان اندازه رابطه تان پر از آشوب خواهد بود و در نتیجه به آن آسیب وترد خواهد شد. زمانی که شما برای هم حد و مرز تعیین کنید به راحتی می توانید به یکدیگر اعتماد کنید و زمانی که وفاداری و اعتماد در رابطه تان جریان یابد زندگی مشترک آرامی خواهید داشت.

زمانی که ازدواج کردید دیگر تنها نیستید.

شما یک زوج هستید و نسبت به شریک زندگی تان مسئولیت و تعهد دارید، سعی نکنید که ثابت کنید که خود مختار هستید زیرا که با این اعتقاد نمی توانید به رابطه تان ادامه دهید. باید به همسرتان عشق بورزید و همسرتان نیز به شما عشق بورزد. در یک رابطه سالم زناشویی زوجین از همدیگر عشق دریافت می کنند و باید بدانید که برخی از نیازهای خودخواهانه را حذف کنید و در رابطه تان به اندازه گذشت کنید. زمانی که برای هر مسئله ای خودتان به تنهایی اقدام کنید و شریک زندگیتان را دخالت ندهید نمی توانید رابطه همراه با اعتماد داشته باشید.

مرموزانه رفتار نکنید.

طبق نظر مشاوران ازدواج سعی کنید که در دسترس باشید و به همسرتان پاسخ گو باشید. این مسئله به این معنی نیست که آزادی شما گرفته شود. اگر که مکالمات پنهانی، روابط اینترنتی پنهانی، دوستان پنهانی، حساب بانکی پنهانی و یا هر نوع رفتار دیگری که برای همسرتان سوء تفاهم ایجاد کند را کنار بگذارید. سعی کنید که روراست باشید و پنهان کاری نداشته باشید و در این صورت است که زندگی راحتی خواهید داشت. اگر که همواره در رابطه تان صادق باشید اعتماد بیشتری جریان خواهد یافت و آرامش بیشتری تجربه خواهید کرد.

کنترل گرا نباشید.

از مواردی که می تواند اعتماد را از بین ببرد کنترل کردن افراطی همسرتان است. زمانی که بیش از اندازه کنجکاوی کنید و نگران باشبد نشان دهنده تعهد نیست و اگر که او را غرق در پرسش های بیش از حد کنید به رابطه تان صدمه خواهد زد. رفتارهایی که نشان دهنده ی اعتماد و حمایت شماست با رفتارهای کنترل گرا تفاوت دارد. نباید به گونه ای رفتار کنید که همسرتان را تحت کنترل خود گرفته اید. 

با همسرتان صمیمی باشید.

اگر که نتوانید به درستی به همسرتان عشق بورزید و محبت کنید همواره نگرانی همراه شما خواهد بود. و به همین دلیل سعی کنید که راه های محبت کردن و عشق ورزی را یاد بگیرید. توجه به ظاهر، جملات عاشقانه، در آغوش گرفتن، جملات مثبت و ..... می تواند به رابطه تان اعتماد بیشتری ببخشد.

متهم نکردن:

سعی نکنید که با راه ها و روش های مختلف همسرتان را امتحان کنید و او را با این آزمون ها اعتماد را بسنجید. این کار بسیار اشتباه است و نباید همسرتان را درگیر با این موضوع کنید. 

پایبندی به باورهای اخلاقی:

سعی کنید که به همسرتان نشان دهید که به باور های اخلاقی پایبند هستید برایتان اهمیت دارد و همچنین همسرتان نیز باید این کار را انجام دهد و در این صورت می توانید به همسرتان اعتماد کنید که او به این تعهد پایبند است.

در کنار هم باشید.

اگر که می خواهید اعتماد در رابطه تان وجود داشته باشد باید سعی کنید که در موقعیت های مختلف در کنار همسرتان باشید و به نیاز ها و خواسته هایش توجه کنید و به گونه ای زندگی کنید که هیچ خلا در کنار هم حس نکنید. البته هر دو طرف باید به نیاز ها و خواسته های هم باید توجه کنند ولی این را هم در نظر بگیرید که خواسته های شما و همسرتان باید بر اساس توانایی های افراد باشد.

ابراز عشق:

اگر که فکر می کنید از شور و حال دوران نامزدی فاصله گرفته اید و حسرت آن روز ها را می خورید ابراز عشق کنید ابراز عشق معمولا به مرور زمان فراموش نمی شود. ابراز عشق معمولا به مرور زمان در رابطه کمتر می شود و فکر می کنیم که چون برخی از کارها را می کنیم دیگر نیازی به مطرح کردن دوست داشتنمان نیست و طرف مقابل خودش آن را می فهمد. 

داشتن مهارت های ارتباطی:

اگر رابطه خوبی با همسرتان داشته باشید زندگی تان بسیار لذت بخش خواهد بود ولی اگر رابطه تان نادرست باشد، زندگی سختی خواهید داشت. بسیاری از برخورد ها و ناراحتی ها به دلیل نا توانی در برقراری ارتباط صحیح است. و یکی از مهم ترین آن ها گفتگو است. هر دو طرف باید مسائل، افکار و برنامه ها و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و توانایی همدلی و درک یکدیگر را داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز روانشناسان در ارتباط باشید.