درمان افسردگی بر خلاف باور عموم نیاز به مراجع جدی به یک روانشناس حرفه ای دارد. در بسیاری از مواقع افراد با عنوان راهکارهای سنتی سعی در رفع احساس افسردگی در خود می شوند، اما مراجعه به یک مرکز کلینیک روانشناسی بهترین کمکی است که می توان به خود کرد.
علائم بیماری افسردگی از نظر مشاور روانشناس ممکن است بسیار پیچیده و یا بسیار ساده باشد، از این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- گریه کردن و یا خندیدن زیاد.
- عدم تمایل به تحرک
- فکر کردن به تخیلات به صورت منظم
- عدم اعتماد به نفس
- عدم تمرکز و مسئولیت پذیری
- بدبینی و خشونت
- و....

در تمامی موارد ذکر شده فرد می تواند به صورت سطحی و یا عمیق دچار افسردگی باشد.
روانشناسان درمان افسردگی بر این اعتقاد هستند که افراد افسردهممکن است گاهی، زندگی عادی و روزمره خود را داشته باشند اما این بیماری می تواند باعث بروز انواع بیماری های جسمی و ذهنی شود.

بسیاری از کسانی که از اختلال افسردگی رنج می برند اغلب مراجعه به دکتر روانشناس را کاری بیهوده می پندارند و افکار منفی را در ذهن خود پرورش می دهند و این در حالیست که تنها راه درمان مأثر کمک گرفتن از یک درمانگر افسردگی می باشد.
روانشناس مشاور با تقویت ذهن بیمار مبتلا به افسردگی ، کمک می کند تا فرد با مقاومت های ذهنی خود روبه رو شده و ریشه احساس افسردگی خود را بیابد. معمولا مرکز مشاوره انتخاب نو همواره پذیرای افرادی است که با فرافکنی سعی در مخفی کردن این عوامل ، که باعث بروز بیماری در آنها شده است دارند.
باید توجه داشت تمامی کسانی که نشانه های افسردگی را از خود بروز می دهند لزوما افسرده نیستند و گاهی تنها دچار خلق افسرده خویی می باشند. به این معنا که تنها تمایل به بروز رفتارهایی دارند که حس افسردگی را در آنها تقویت می نماید، البته تمایل به افسرده خویی نیز از نظر یک روانشناس خوب ، خود نوعی اختلال رفتاری است که علت های متنوعی از جمله عدم تمایل به مسئولیت پذیری را نیز شامل می شود.
یکی از روشهای معمول در درمان افسردگی طرحواره درمانی می باشد.
در این شیوه درمانی روانشناس مشاوره با دست یابی به الگوهای فکری و رفتاری در فرد سعی در یاری رسانی هر چه بیشتر به بیمار میکند.
باید به این نکته نیز توجه داشت که افراد افسرده در این رنج تنها نیستند و خانواده و نزدیکان این افراد نیز همواره با فشار زندگی با یک فرد افسرده در ناراحتی به سر می برند، چه بسا در بسیاری از مواقع دیده شده خانواده و نزدیکان بیمار افسرده علائم افسردگی را از خود بروز داده اند.
با این توضیحات می توان نتیجه گرفت بهترین کمک به افرادی که دچار بیماری افسردگی می باشند یاری گرفتن هر چه سریع تر از یک روانشناس متخصص افسردگی است تا جلوی آسیب جدی گرفته شود.