در ازدواج های موفق ، هر دو طرف ، فعالیت ها و نگرش هایی را رشد می دهند که موجب حفظ پیوند و عشقشان می شود ، حتی زمانی که یکی از آن ها موجب رنجش دیگری می شود . اگر این واقعیت را قبول کنید که ممکن است همسرتان ، اشتباهاتی را انجام دهد که سبب ناراحت شدن شما شود ، می توانید با این شرایط بهتر کنار بیایید . زمانی که از سوی همسرتان دچار ناکامی می شوید سعی کنید که نقاط مثبت او را به یاد بیاورید و اجازه ندهید که مشکل ایجاد شده مانع دیدن ویژگی های مثبتش شود . زمانی که بین زن و شوهر دلخوری پیش می آید ، باید با صداقت با آن رو به رو شوند . طبق نظر مشاوران خانواده در ازدواج وجود مشکلات را نباید انکار کرد و باید آن ها را مدیریت کرد . در این راستا در ازدواج ، رابطه ی جنسی ، به تمرکز و توجه و تلاش نیاز دارد و سودمندی که از آن ایجاد می شود ، بسیار ارزشمند است . در ادامه به برخی از موارد اشاره می کنیم که به زوجین کمک می کند تا رابطه ی جنسی گرم و صمیمی را داشته باشند و آن را حفظ کنند . 

صحبت کردن با یکدیگر :

شما و همسرتان باید درباره ی مسائل با یکدیگر صحبت کنید و رابطه ی جنسی یکی از آن ها است . به عبارتی احساسی که درباره ی زندگی جنسی دارید ، احساستان درباره ی معاشقه و تغییراتی که می خواهید در آن ایجاد کنید ، چه کارهایی از همسرتان را دوست دارید که انجام دهد و کدام روش ها را می پسندید و چه مواردی را نمی پسندید ، درباره ی رابطه ی جنسی چه ترس هایی دارید و در طول رابطه چه کارهایی شما را عصبانی می کند و چه کار هایی آرامش شما را به همراه دارد و چه نگرش ها و رفتار ها و کلماتی می تواند در شما ایجاد احساس امنیت نماید . صحبت کردن درباره ی این مسائل و آگاهی بیشتر از نگرش و علایق یکدیگر کمک بزرگی در رابطه خواهد کرد .

انجام دادن تمرینات جسمی غیر جنسی :

یکی از مهم ترین مواردی که درمانگران جنسی به زوجین توصیه می کنند که به عنوان تمرکز جسمی می باشد ، و هدف این است که لذت را از طریق لمس ، ما ساژ و نوازش در همسرتان به وجود بیاورید . تمرکز کردن روی احساساتتان می تواند شما را آگاه کند که چه مواردی سبب ایجاد آرامش ، صمیمیت و یا هیجانی می شود و همچنین می توان ظرفیت های جنسی همسر خود را شناخت .

ارزیابی ممنوع !

طبق نظر بهترین مشاور ارزیابی کردن موجب ضعیف شدن شور و شوق رابطه ی جنسی می شود . زمانی که عشق ورزی می کنید چه افکاری به ذهنتان خطور می کند ؟ مثلا آیا همسرم از عملکرد من لذت می برد ؟ آیا شریک جنسی خوبی هستم ؟ آیا جذابم ؟ این کار کاملا اشتباه است و مشکلات زیادی را به همراه دارد . باید بدانید که در لحظه بمانید و آن را احساس کنید و روی آن متمرکز شوید ولی قضاوت نکنید . قضاوت کردن شرمساری و ترس را به همراه خواهد داشت .

فشار و اجبار ممنوع !

همسرتان را برای عمل جنسی نباید تحت فشار قرار دهید . نکته ی اصلی این است که هر دو طرف رضایت و آمادگی را داشته باشد و در نهایت هر دو به آرامش برسند و احساسی عاشقانه و ارتباطی روانی و جسمی برای هر دو می باشد .

وقت گذاشتن برای عشق ورزی :

طبق نظر مشاور قبل ازدواج حضوری عشق به زمان کافی نیاز دارد و اگر آن را به عنوان آخرین کار در نظر بگیرید ، کیفیت زندگی عشقیتان ضعیف خواهد شد . به همین دلیل باید برای رابطه جنسی ، زمان کافی را در نظر بگیرید و به آن تنوع بدهید . 

داشتن شرایط جسمانی سالم :

افرادی که شرایط جسمانی بهتری دارند ، عملکرد آن ها نیز بهتر است ،  به همین دلیل باید از نظر فیزیکی به فکر سلامتی خود باشید و از تغذیه ی سالم و استراحت کافیبهره مند شوید و استرس و تنش خود را کاهش دهید و آن را کنترل نمایید همه ی این ها می تواند به بهبود رابطه ی جنسی کمک کند .

حمایت کردن از یکدیگر :

طبق نظر مشاوران کلینیک روانشناسی ایرانی زمانی که هر کدام از شما دچار بحران و کشمکش است به حمایت دیگری نیاز دارد . به همسر خود کمک کنید . اگر که یکی از شما تحت فشار است ، در واقع هر دوی شما درگیر چالش هستید . در چنین زمان هایی باید نردیک یکدیگر باشید و همراه و مونس هم باشید . حمایت ، پذیرش ، مهربانی و محبت و درک متقابل سبب می شود تا در مسیر عشقی سالم قرار بگیرید .  آگاه بودن درباره ی مواردی که می تواند رابطه شما را بهبود ببخشد و آن را تقویت کند می تواند بسیار مفید واقع شود به همین دلیل به دست آوردن دانش کافی در مورد مهارت های زناشویی کمک می کند تا ارتباط بهتری داشته باشید .