هرگاه عشق به صورت یک احساس خود انگیخته یا یک تصمیم آگاهانه به سراغ ما می آید باید هر روز آن را پرورش بدهیم و قدرش را بدانیم. اگر به یاد داشته باشیم که هر کاری را با عشق انجام دهیم، همه جوانب زندگی بهبود می یابد. در یک رابطه عشق از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا که باید همدیگر را دوست بداریم. عشق تصمیمی واقعی و هر روزه برای شما و همسرتان است که هر روز آن را نسبت به یکدیگر احساس کنید و رفتاری با محبت داشته باشید غفلت کردن از عشق آن را از بین می برد و توجه و محبت به آن جان می دهد. و این به خود شما و همسرتان بستگی دارد.

طبق مطالعات مرکز مشاوره خانواده زندگی های پرمشغله امروزی اتفاقات روزمره باعث می شود که عشق را نادیده بگیریم یا به کل آن را فراموش کنیم ولی اجازه ندهید که این اتفاق برای خود و همسرتان پیش بیاید زیرا که این مهم ترین مسئله زندگی شماست و همانطور که برای رابطه شما امری ضروری است برای هر یک از شما به عنوان یک فرد نیز از اهمیت برخوردار است.

اگر داشتن رفتاری با محبت نسبت به یکدیگر در شرایط فعلی رابطه شما دشوار به نظر می رسد، یک قدم به عقب برگردید و نگاهی کلی به ماجرا بیندازید و ببینید که مشکل از کجاست. و دقت کنید که این مشکلات از خود هر دو شماست و یا به خاطر عوامل بیرونی است. اغلب اوقات اجازه می دهیم که اضطراب و نگرانی هایمان روی رابطه مان تاثیر گذار باشد چون نمی دانیم که باید با آن چه کنیم. هر وقت در شرایطی قرار گرفتید که احساسات منفی روی احساس عشق و دوست داشتن شما تاثیر گذار بود دقلیقی را در کنار هم بنشینید و درباره آن حرف بزنید. سهیم شدن مشکلات نه تنهعا تحمل آن را آسان تر می کند، بلکه اگر تهدیدی برای نزدیکی و عشق شما وجود داشت شما را به هم نزدیک تر خواهد کرد. اگر مشکلی بین شما وجود دارد راجع به آن حرف بزنید و ببینید چطور می توانید آن را به شکل مثبت و کارساز رفع کنید. درمیان گذاشتن افکار و احساسات باعث ایجاد تفاهم، محبت و همراهی می شود. و این کار شما را به هم نزدیک می کند و ناراحتی ها را برطرف می کند و به عشق شما جان می دهد. 

اعتماد کنید.

طبق نظر مشاور ازدواج اعتماد هدیه ای برای شما و طرف مقابلتان است زیرا که تصمیم آگاهانه برای اعتماد کردن شما را از تاثیرات منفی بدگمانی و بی اعتمادی رها می کند به یاد داشته باشید که اعتماد خود را با شرط گذاری یا چک کردن مدام در هم نریزید و با اعتماد کردن از صمیم قلب از بروز شک و بدگمانی جلوگیری کنید. و سعی کنید که احساسات و زمان خود را با مرور رنجش ها و ترس های گذشته هدر ندهید. اگر همسرتان باعث ناراحتی و رنجش شما شده است سرزنش و ملامت او هیچ کمکی نمی کند. با هم دیگر صحبت کنید و فکر کنید که چطور می توانید با کمک هم رفتار با محبت و خوبی نسبت به هم داشته باشید.

خود را از دلخوری های کوچک رها کنید.

از آن جایی که شما دو انسان متفاوت با دو شخصیت متفاوت هستید این که گاهی باعث رنجش هم شوید، اجتناب ناپذیر است. پی بردن به این موضوع که رنجش های گاه به گاه طبیعی است کلید مواجهه مثبت با این آزردگی ها و ناراحتی هاست. و درواقع به شما کمک می کند که تعاملاتتان با مشکل مواجه نشود و عشقتان تحیلیل نرود. درک کردن و نگاه کردن به مسائل از دیدگاه او و خود را جای او گذاشتن می تواند کمک بزرگی در رابطه تان نماید.

عاشقانه رفتار کنید.

صرف زمان برای هم بودن، مهم ترین کاری است که می توانید انجام دهید. برنامه ریزی و استفاده از فرصت ها برای وقت گذرندان با هم کاملا عاشقانه است. و هیچ کاری بهتر از صرف وقت برای هم و توجه به یکدیگر نیست. هر گونه فعالتی که در هر دوی شما احساس خوبی ایجاد کند یک رفتار عاشقانه محسوب می شود . فکر نکنید که انجام این کار ها احمقانه است درواقع این رفتارها همیشه مناسب است و عشق را در رابطه تان زنده نگه ی دارد.

 مراقب هم باشید.

هیچ کس نمی داند که چه چیزی در انتظارمان است ولی مهم است که همین لحظه قدر زندگی را بدانیم و نسبت به عشق آگاه باشیم. اگر که در حال سپری کردن شرایط دشواری هستید بدانید که همیشگی نیستند و حال خوب به شما باز خواهد گشت و وقتی توانایی خود برای تجربه و بازگشت به حال خوب بفهمید، کل زندگی شما شاد خواهد بود. و این خوشحالی به همسرتان نیز منتقل خواهد شد و به همین دلیل باید مراقب خودتان و طرف مقابلتان باشید و هر کاری که می توانید انجام دهید تا میزان سلامتی خود و همسرتان را به حداکثر برسانید.

بپذیرید.

راز بزرگ در هر رابطه ای احترام به تفاوت های یکدیگر است. و این موضوع به این معنا نیست که رفتارهای بد و ناشایست را در رابطه تحمل کنیم. شما و همسرتان هر یک با شیوه تربیتی متفاوت و با افکار و عادات خاص بزرگ شده اید. و این حالات می تواند سبب بروز سردرگمی و نا امیدی شود. و راه حل مشکلات ناشی از تفاوت های فکری ، عاطفی، رفتاری این است که به یاد بیاورید این اختلافات به دلیل نحوه تربیت شماست.و به این وسیله می توانید بیشتر صبوری کنید و کمتر احساس آزردگی کنید و شرایط را بهتر قبول کنید. و این یکی از رازهای بزرگ داشتن رابطه شاد و خوشحال کننده است و بهتر می توانید با شرایط کنار بیایید و این را می دانید که شاید گاهی نیز به توافق نرسید و و می پذیرید که هر یک از شما شیوه های متفاوت خود را دارید.

مواردی که گفتیم می تواند به شما در حفظ رابطه تان و لذت بخش بودن آن کمک کند و همچنین می توانید از روش های دیگر آگاه شوید و آن ها را نیز اجرا کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.