وجود تعارض ها و اختلاف ها در هر خانواده و در میان زوجین کاملا طبیعی می باشد و با استفاده از یادگیری مهارت های ویژه زناشویی در کلینیک مشاوره ازدواج می توان این تعارض ها را به بهترین شکل ممکن حل کرد . اما گاهی اوقات برخی مسائل دیگر ممکن است به همین راحتی حل نشوند و مشکلات شدید تری را بین زوجین ایجاد کند و به عبارتی نیازمند بررسی های بیشتر و درمان های روانشناختی موثر با آن دارد تا بتوان وضعیت مطلوب را بین آن ها یعنی زوجین ایجاد کرد.

 از مواردی که ممکن است اختلاف ها و موقعیت زندگی مشترک افراد را تحت تاثیر قرار دهد مسائل جنسی می باشد . بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه مسائل جنسی ، صمیمیت جنسی موضوعی مهم می باشد زیرا که زندگی زوجین و روابط آن  ها را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد . زمانی که زوجین به دلایل مختلف مشکلات زناشویی نزد دکتر روانشناس خوب رجوع می کنند با استفاده از مشاوره جنسی این نارضایتی ها را در بافتار وسیع تر ارتباط همسران مورد بررسی قرار می دهد یعنی نارضایتی جنسی باید همراه با شدت آشفتگی زناشویی و برداشت های همسران از ارتباط با یکدیگر به صورت عادت در آمده اند ، مد نظر قرار می دهد . بعد از آن تعیین می کند که آیا تفاوت شدت نیاز های مشاهده شده ، تفاوت واقعی شدت نیاز های همسران است یا این که دلیل این تفاوت ، نمایانگر تغییر جذابیت یا میل یکی از آن دو به همسرش است . برای این که این موضوع مشخص شود ، سکس تراپ از آن ها خواهد خواست که به خاطر بیاورند برای اولین بار کی متوجه وجود تفاوت تمایل شان به رابطه جنسی شدند . اگر آن ها قبول کنند که همیشه از لحاظ سطح میل جنسی متفاوت بوده اند که در چنین مواردی متخصص روانشناس کمک می کند تا به راه های قابل قبول نیاز های جنسی یکدیگر را ارضا کنند . علل عمده آن می تواند به دلیل کاهش میل جنسی باشد .

کاهش میل جنسی چیست ؟

کاهش میل جنسی علل متفاوتی دارد که علل طبی و پزشکی به عنوان علل احتمالی در نظر گرفته می شود بیماری های زیادی هستند  که در کاهش میل جنسی نقش دارند و همچنین مصرف برخی از دارو های خاص برای درمان بیماری های طبی و یا مصرف دارو های روان گردان در آن نقش دارند  همچنین اعتیاد به مواد بر آن تاثیر می گذارد و در آخر این که حالت های هیجانی مشخص نظیر افسردگی و اضطراب و همچنین انواع خاصی از اختلال های شخصیت و بیماری های روانی نیز بر میل جنسی تاثیر می گذارد .

تفاوت در میزان صمیمت جنسی در همسران با افزایش نارضایتی همراه خواهد بود و از آن جایی که ممکن است موارد مناسب برای برنامه تقویت و افزایش مهارت ها را ندانند میزان آشفتگی و نارضایتی بیشتر خواهد بود . 

بسیاری از اختلال های شخصیت و اختلال های روانی در زندگی مشترک زوجین تاثیر می گذارد و ممکن است مشکلاتی را پدید آورد اختلالات نظیر اضطراب ، افسردگی ، وسواس همگی در روابط افراد مشکلاتی را به همراه دارد.

اختلال وسواس چیست ؟

افرادی که به دلیل اختلال وسواس به مرکز درمان وسواس مراجعه می کنند با مواردی نظیر افکار مزاحم ، آداب و رسوم وسواسی مربوط به اشتغال های ذهنی و نمود های عملی تکرار شونده ظاهر می شود که روند طبیعی زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می دهد و اتلاف وقت را در زندگی او به همراه دارد . علایم این اختلال چهار الگو دارد که می تواند به شکل الگوی آلودگی باشد و در نتیجه شست و شوی مداوم در آن ها را می توان دید . از موارد دیگر به تردید های مرضی که به سراغ فرد می آیند و یا افکار مزاحم که ممکن است در کورد روابط جنسی یا پرخاشگرانه است که در نظر خود فرد  بسیار زشت و شرم آور و تابو می باشد . تقارن ، صرفه جویی های افراطی ، وسواس های مذهبی ، ناخن جویدن و حتی خود ارضایی ممکن است شکل وسواس گونه به خود بگیرد و مشکلاتی را برای خود فرد و اطرافیانی که با او زندگی می کنند و به ویژه همسر ایجاد کند در موارد زیاد این افراد نسبت به درمان و آگاهی از اختلال خود مقاومت به خرج می دهند که شرایط دشواری را برای اطرافیان ایجاد می کند و در صورت عدم درمان زندگی با چنین افرادی مشکلات زیادی به همراه دارد . 

کلینیک مشاوره روانشناسی انتخاب نو از شیوه های متنوع درمانی برای درمان و بهبود وضعیت افراد وسواسی استفاده می کند استفاده از شیوه های درمانی شناختی رفتاری و همچنین تکنیک های CBT و یا روش هایی از قبیل رویارویی و جلوگیری از پاسخ و همچنین عادت آموزی و دادن تکلیف های خانگی و در مواردی دارو درمانی موثر واقع می شود .  

وجود اختلال های روانی و یا اختلال های جنسی با منشا روانشناختی به میزان زیادی زندگی همسران را تحت تاثیر قرار می دهد و از این رو اهمیت دادن به درمان و استفاده از مهارت های لازم مهم می باشد و زوجین ممکن است در جلسات با یکدیگر حضور داشته باشند تا مشکل اصلی تشخیص داده شود و بعد از آن ممکن است جلسات مشاوره فردی برای کسی که با اختلال همراه است در نظر گرفته شود و همچنین جلسات زوج درمانی برای کاهش تعارض ها و رو یارویی با مشکلات پیش آمده برگزار می شود .