مشاور فردی کمک بسیار خوبی برای افرادی است که دچار استرس و اضطراب شدید هستند. فشار های روحی که به خاطر شرایط اجتماعی بر افراد وارد می شود دلیل بسیاری از بیماری های روحی و روانی می باشد که استرس نیز یکی از آنهاست. کنترل فکر و ذهن یکی از کارهایی می باشد که دکتر روانشناس می تواند با آموزش آن به درمان استرس و اضطراب بی انجامد.

از نشانه های جسمی وذهنی استرس و اضطراب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جسمی : خستگی دائمی ، گرفتگی عضلات ، عدم توانایی در خواب مناسب ، پرش بدن در خواب ، ناراحتی های گوارشی و....

ذهنی : عدم تمرکز مناسب ، خستگی مفرط ، نگرانی ، تحریک پذیری زیاد ، آشفتگی ذهنی و....

مشاوره فردی می تواند برای درمان استرس و اضطراب بسیار کارآمد باشد، مشاور روانشناس برای درمان استرس و اضطراب معمولا به افراد پیشنهاد می کند تا در ابتدا تلاش نمایند تا استرس خود را بپذیرند و سعی در مبارزه با آن نکنند. یک روانشناس خوب در جلسات حضوری از مراجع درخواست می کند تا مسائلی که باعث شدت گرفتن استرس در آنها می شود را نوشته و تلاش می نماید تا مراجع درباره آن صحبت کند. صحبت کردن باعث می شود تا از شدت استرس فرد کاسته شود. در مراکز مشاوره گاهی از درمان نوروفیدبک برای کنترل استرس و اضطراب استفاده می شود تا فرد با کنترل ذهن خود بتواند فشار استرس را کاهش دهد.


معمولا استفاده از دارو درمانی و روانپزشک جزو آخرین پیشنهاداتی است که متخصص روانشناس به افراد می دهد و معمولا در ابتدا یک روانشناس خوب استفاده از ورزشهای آرام بخشی همچون مدیتیشن و یوگا را به افراد پیشنهاد می کند . افرادی که دچار استرس های ناگهانی می شوند بهتر است در مواقع بروز استرس از تنهایی اجتناب کنند ، بهترین دکتر روانشناس ممکن است برای بهتر شدن روند درمان از خانواده فردی که دچار بیماری استرس است درخواست نماید تا در جلسه روانشناسی شرکت کند تا با کمک جمعی در داخل کلینیک مشاوره و محل زندگی فرد ، مراجع بتواند بر این بیماری پیروز شود.

بهترین مراکز مشاوره برای درمان تخصصی استرس ، متخصص مشاوره فردی سعی به برگزاری کارگاه های روانشناسی مثبت اندیشی می نماید. این که افراد به جای افکار منفی و استرس زا ، افکار مثب که انرژی بالایی دارد را جایگزین نمایند می تواند در حل مشکل استرس بسیار تاثیر گزار باشد و این دوره های روانشناسی می تواند آموزش مناسبی به وسیله بهترین اساتید و روانشناسان به افراد بدهد.

مرکز مشاوره انتخاب نو می تواند راه گشای مناسبی برای افرادی باشد که با اختلالات اضطرابی درگیر هستند.