نتیجه درمان سکس تراپی به سه عامل مهم بستگی دارد که می توان به نوع اختلال جنسی ، شدت و عمق تعارض های درونی طرفین و کیفیت رابطه زناشویی طرفین بستگی دارد . در این مطلب به تاثیر سکس تراپی بر زوجینی که از مشکلات جنسی رنج می برند صحبت خواهیم کرد به عبارتی درمان مشکلات جنسی در انواع اختلال های جنسی متفاوت است که در ادامه مطلب به توضیح آن خواهیم پرداخت . 

اختلال های جنسی و تاثیر درمان بر آن ها :

عدم ارگاسم زنان ، زود ارضایی ، واژینیسموس اختلال هایی هستند که به سادگی توسط بهترین سکس تراپیست تهران قابل درمان هستند . اختلالات نعوظی را می توان توسط سکس درمانی نتیجه خوبی گرفت از آن جایی که این اختلال به زمینه ی روحی و روانی فرد بستگی دارد  و زمان تخفیف در تعارض ها و تشویش های درونی اختلال نعوظ با سکس درمانی به سرعت بهبود می یابد . در صورت وجود تعارض ها ی ریشه دار نسبت به نزدیکی درمان کمی مشکل خواهد بود  اما اکثر کسانی که با این اختلال مواجه هستند از دسته اول می باشند ومی توان آن را در مرکز روانشناسی و مشاوره انتخاب نو  به مرور زمان بهبود بخشید . 

گاهی برخی از افراد بیش از اندازه نگران سلامت جنسی خود هستند بدون آن که براستی ناتوانی جنسی چشم گیری داشته باشند . خاستگاه این امر بیشتر دلهره های ریشه دار کوچک و بزرگی است که می تواند به صورت نگرانی های جنسی نمود پیدا کند . نباید پنداشت که هر کسی به درمان گر می رود  می بایست دچار یک نا کارایی جنسی است و به درمان اساسی نیاز دارد . اگر ناراحتی فرد بر آمده از فشار های سبک ، نا آزمودگی و نا آشنایی با دانش جنسی باشد با راهنمایی و پیشنهاد های کاربردی می توان به بهبود امیدوار شد . 

طبق نظر بهترین زوج درمانگر وجود بسیاری از مشکلات جنسی در هر یک از زوجین خود باعث ایجاد تنش در رابطه و به وجود آمدن تعارض هایی خواهد شد ممکن است افراد به دلیل وجود فشار کاری و یا فرزندان و استرس و آگاه نبودن نسبت به مهارت های ارتباطی زناشویی نسبت به روابط جنسی کوتاهی کنند و به آن اهمیت ندهند اما بر اساس تحقیقاتی که انجام شده آمار بسیاری از طلاق ها در جامعه به دلیل همین نا آگاهی ها و صحبت نکردن در باره ی این مشکلات و مطرح نکردن آن ها می باشد و از این رو مشاوره قبل از طلاق برای این زوجین انتخاب بسیاری مناسب خواهد بود زیرا که توسط آن افراد می توانند به صورت آزادانه مشکلات خود را مطرح کنند و با مشخص شدن این مشکلات می توانند مثبت به حل آن اقدام کرده و از جدایی و طلاق و تصمیم های اشتباه و ناگهانی پرهیز کنند . گاهی این نگرانی های نا پذیرفتنی و وسواسی ، بازتاب نا پذیرفتنی و وسواسی ، بازتاب ناراحتی روانی پایدار دیگری است که نباید آن را از یاد برد . دلیل این امر در برخی افراد ترس های نا خود آگاه و دلهره های نهفته درباره توانایی جنسی است . در برخی دیگر خاستگاه آن ، دلهره ی جدایی آزارنده و ترس از پذیرفته نشدن است . احساس ناراحتی بر آمده از بی توجهی همسر می تواند به نمایش ناتوانی های باورنکردنی و شگفت آور درباره کارکرد جنسی فرد بیانجامد . براستی هم گاهی همین احساس نا امنی را ایجاد خواهد کرد .  زمان مواجهه با این مشکلات آن ها پی در پی تلاش می کنند کارکرد جنسی بهتری از خود نشان دهند و با امید دست نیافتنی رسیدن به توانایی جنسی بهتر تلاش می کنند بدون این که از خاستگاه حقیقی آن با خبر باشند . در پست این نگرانی های بی پایه درباره کارکرد جنسی ، دلهره و کشمکش های ناخود آگاه دیگری پنهان شده است . گاهی نیز در پس این نشانه ها زمینه ی یک افسردگی پنهان تشخیص داده نشده را می توان یافت . اگر بررسی ها نشان دهد که کارکرد جنسی فرد سالم است و مشکل کنونی بازتاب دیگر نا کارایی چشمگیری نیست و باید در پی درمان ناراحتی های ریشه ای و خطر ساز فرد بود .

نارسایی ها در رابطه زوجین چیست ؟

دانش جنسی اندک و ارتباط کلامی نا مناسب :

برخی از زوجین با وجود سازگاری و همکاری برای داشتن رابطه خوب به دلیل کمبود دانش جنسی ، نا آزمودگی و یا درک نکردن دیگری دچار ناتوانی جنسی می شوند . چنین نارسایی های به ظاهر ساده به دنبال نبود ارتباط کلامی و آگاهی جنسی صحیح می تواند زندگی مشترک افراد را با آسیب هایی روبه رو کند .

فشار کشمکش های درونی مانند جنگ قدرت : 

اگر دو نفر بر سر به دست آوردن قدرت ، امتیاز و برتری به توافق نرسیده باشند همواره برای به دست آوردن آن ها با هم جنگ می کنند . این جنگ قدرت ممکن است نقش چشمگیری در پیدایش ناکارایی جنسی داشته باشند .

نپذیرفتن پیمان ها :

در هر رابطه ای پیمان های گفته شده یا نشده ای در زمینه ی پندار های خود آگاه و نا خود آگاه دو نفر یافت می شود که ارزش زیادی دارد این پیمان ها می تواند در باره بخش هایی مانند امتیاز ها و مسئولیت ها باشد  مشکل زمانی ایجاد می شود که یکی از آن دو احساس کند در برابر چیزی که از دست داده سهم برابری به دست نیاورده است . 

عقده های کودکی : 

این رویدادی است که می تواند گاهی روشن کننده ی درگیری ها باشد . بر پایه مفهوم روانکاوی ، فرد نگرش های بچگانه و نا پذیرفتنی که در کودکی به پدر و مادرش داشته را به طور نا خود آگاه  در همسرش ببیند و در نتیجه به رابطه آن ها آسیب خواهد خورد .