از خنده و شوخی برای سلامتی بهتر می توان استفاده کرد و به همین دلیل ما انسان ها باید خنده را بیشتر در زندگی خود راه دهیم . پیدا کردن موضوعات و مطالب بامزه کار سختی نمی باشد و زمانی که بتوانیم به طور فعالانه به دنبال مسائلی باشیم که باعث خنده و خوشحالیمان می شود ،زندگی بهتری را خواهیم داشت . 

چه مواقعی خنده مفید است ؟

به خود خندیدن را تمرین کنید  و بیشتر از دیگران ، در شوخ طبعی روی خودتان تاکید داشته باشید اگر همیشه از خودتان انتظار دارید که همه کار ها را درست انجام دهید ، نمی توانید انسان شوخ طبعی باشید ، ولی اگر این اجازه را به خودتان بدهید که گاهی اشتباه ها و حماقت های معمولی را که همه انجام می دهند را شما هم انجام دهید ، آن وقت است که می توانید به خودتان بخندید . کسب توانایی خندیدن به خود کمک می کند که بپذیریم کاستی ها و کمبود های ما آنقدر هم اهمیت ندارد . کسانی که توانایی خندیدن به خودشان را دارند ، حس ارزشمندی قوی تر و عزت نفس بیشتری هم دارند . 

به دنبال جنبه خنده دار موضوعات باشید و گاهی وقت ها موقعیتی پر استرس که ممکن است فشار روانی فراوانی برای فرد ایجاد کند  و به دنبال آن مشکلاتی را ایجاد کند  می توان  به داستانی خنده دار تبدیل شود و اوقات خوشی را ایجاد می کند  . فقط باید سعی کنید از جنبه خنده دارش به آن نگاه کنید . سعی کنید برای باز کردن مسائل و روشن شدن آن ها ، به طور طنز آمیزی اغراق کنید . موضوع را به اندازه ی مسخره ای به حالت های اغراق شده ای از خنده تبدیل کنید  همچنین برداشت از مسئله را تغییر دهید وتغییر دادن رویکردتان به موضوع می تواند بسیار موثر واقع شود . چهار چوب اوضاع را در ذهنتان تغییر دهید و شکایت ها را به موضوع مناسبی از خنده تبدیل کنید . و از موارد دیگر می توان به این مورد اشاره کرد که شوخ طبعی را به جای عصبانیت امتحان کنید و همچنین از آن برای مقابله با اضطراب می توان استفاده کرد و طبق نظر بهترین دکتر روانشناس در تهران ، برای تلطیف مواقعی که ترس و اضطراب یا هر حالت ناخوشایند دیگری دارید تلاش کنید که موضوعی بامزه و خنده دار مطرح کنید و این کار باعث می شود که موقعیتی تنش را ، کمی آرام شده و به اصطلاح یخ موقعیت آب شود . روانشناس بالینی خوب در تهران بیان می کند که وجود اضطراب به شکل مزمن و دائمی که موقعیت اجتماعی و ارتباطی فرد را تحت تاثیر منفی قرار دهد و دچار مشکل کند نیازمند درمان اساسی روانشناختی خواهد بود .اضطراب همراه با حملات وحشت زدگی و پانیک یا بازار هراسی و .... از مواردی هستند که نیازمند درمان بالینی می باشند اما  از آن جایی که به دلیل فشار های روانی موجود در زندگی روزمره مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند و به مرور زمان سلامت روانی او را تهدید خواهد کرد و استفاده از همین راهکار های ساده در زندگی روزمره و ارتباط با دیگران می تواند از مقدار این فشار کم کند و سلامت روانی را بهبود ببخشد .

تحقیقات انجام شده در مشاوره برای خانواده نشان می دهد که زمانی که در زندگی روزمره به اندازه کافی آدم های شاد و سرزنده حضور داشته باشند باعث ایجاد جو نشاط بخش و احساس خوب در همه می شود . از آن جایی که افراد بیشتر وقت خود را با خانواده سپری می کنند وجود چنین جو شادی می تواند رابطه خانوادگی بسیار مناسبی را به همراه  داشته باشد . بعضی از افراد هستند که شوخ طبعی از خصیصه های بارزشان نیست ولی وقتی کسی به آن ها اعتماد به نفس بدهد ،آن ها را سر شوق بیاورد و باعث می شود احساس راحتی کنند و سرحال باشند و در نتیجه نشاط جمع را به دنبال خواهد داشت . برخی افراد باعث آرامش و راحت بودن انسان ها می شوند و برخی دیگر مملو از تیرگی و بد خلقی هستند و یا صرفا بی حوصله و جدی .داشتن ارتباط با اشخاص با ویژگی های شخصیتی مختلف  نیازمند یادگیری برخی مهارت های ارتباطی می باشد و افراد با مشاور تلفنی و حضوری می توانند این مهارت ها را یاد بگیرند و در زندگی خود از آن ها استفاده کنند .

چه مواقعی خنده خطرناک است ؟

اگر چه خنده معمولا  بی خطر و پر فایده است ، اما برخی از آن ها مثبت و سلامت بخش نیستند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

تحقیر و تمسخر ، طعنه زدن ، دست گرفتن و اهانت . همه ی مواردی که گفته شد روش های ناسالم برای تخلیه خشم و ابراز احساسات بد گمانی و بی میلی هستند که ممکن است به احساسات دیگران و به روابط بین آن ها آسیب وارد کنند .

شوخی های بی دلیل ، برای مثال وقتی که فردی در سوگواری از دست رفته ای به سر می برد ، گفتن جوک خنده دار برای شاد کردن  او ، فکر خوبی نیست . افرادی که از افسردگی شدید رنج می برند نیز قادر نیستند به طنز پاسخ مناسبی بدهند و حتی ممکن است احساس بدتری به آن ها دست بدهد و یا کسانی که دچار مشکل هستند و کلافه به دنبال راه حل می گردند ، ممکن است حوصله خنده و شوخی نداشته باشند و آن چه اهمیت دارد باید تلاش کنیم موقعیت سنجی را در زمان شوخی و خنده در نظر بگیریم .