شروع زندگی مشترک دارای سختی هایی می باشد زیرا که دو نفر از خانواده های متفاوتی می آیند و به عبارتی در خانواده های متفاوتی بزرگ شده و رشد یافته اند که در آن خانواده ارزش و اعتقاد و بسیاری از موارد دریگر به میزان متفاوتی دارای اهمیت است . و این تفاوت ارزش ها در زندگی مشترک مشکلاتی را به همراه خواهد آورد . نمی توانیم بگوییم که دو فردی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند زمانی موفق خواهند بود که هیچ تفاوتی نداشته باشند چون چنین شرایطی امکان پذیر نیست . اما زوجین در امر ازدواج باید دقت کنند که کسی را انتخاب نمایند که میزان تفاوت آن ها از نظر ارزش ها ، اعتقادات ، مذهب ، اقتصادی ، سن و ..... کم باشد . زیرا هر چقدر میزان تفاوت زیاد باشد شرایط دشواری را در زندگی مشترک به وجود خواهد آورد . بر اساس مطالعات مشاوره زناشویی البته زوجینی که قصد ازدواج دارند باید مهارت های زناشویی در زمینه ی مدیریت این تفاوت ها و کنار آمدن با آن ها را یاد بگیرند تا بتوانند شرایط بهتری را به ارمغان بیاورند زیرا زمانی که زوجین بلد نباشند آن ها را مدیریت کنند میزان تعارض ها و کشمکش های درون خانواده و زندگی مشترک بسیار زیاد خواهد بود . این تفاوت ها در هر فردی نوع ارتباط را نیز تعیین می کند به عبارتی زوجین بر اساس تفاوت هیشان سبک های ارتباطی خاص خود را دارند که ممکن است نسبت ه آن بی خبر باشند و این نیز مشکلاتی را به همراه دارد که در ادامه درباره ی آن ها توضیح بیتری خواهیم داد .

تفاوت در شیوه های خانوادگی ، جنسیتی ، فرهنگی :

درمانگر روانشناسی بیان می کند که هر کسی دارای سبک ارتباطی منحصر به فرد خودش است . شاید یکی از شما بسیار احساسی تر و بیان گر تر و دیگری تو دار تر و ساکت تر باشد شما ممکن است دارای مشکلاتی در درک یکدیگر باشید ، زیرا هر یک از شما دارای شیوه های متفاوتی هستید . این شیوه ها از عوامل زیادی نظیر فرهنگ ، جنسیت و تربیت خانوادگی تاثیر می پذیرند . گاهی اوقات همین اختلاف در شیوه ها ، ریشه در زمینه های خانوادگی دارد که می تواند باعث سوء تفاهم زیادی شود و نوعی عامل برای منحرف کردن گفت و گو در زندگی مشترک باشد . زوجی را در نظر بگیرید که از دو خانواده متفاوت هستند یکی از خانواده ای که برون گرا بوده و احساسات خود را نشان می دهند و دیگری از خانواده ای که بسیار تو دار و درون گرا هستند و در چنین خانواده ای صدای کمی بلند تر حکم خشم را خواهد داشت در حالی که چنین موردی در خانواده ی دیگری موردی ندارد و طبیعی می باشد در چنین شرایطی این تفاوت احساس ها باعث به وجود آمدن سوء تعبیر هایی می شود و ممکن است یکی احساسات دیگری را زیاد در نظر بگیرد و دیگر بالعکس . هر چقدر که زوجین آگاهی بیشتری از چگونگی تاثیر عامل های متفاوت می تواند مسیری طولانی به سمت پیشگیری از سوءتفاهم ها باشد . 

تفاوت های ناشی از جنسیت :

روانشناسان مرکز مشاوره گروهی بیان می کنند که تفاوت های شایع ناشی از جنسیت ، اغلب اوقات باعث ایجاد تعارض و سوء تفاهم در بین زنان و مردان می شود . گاهی به نظر می رسد که دو شیوه متفاوت در سبک ارتباطی زن ها و مرد ها وجود دارد . هر چه تفاوت ها را بهتر بشناسیم ، می توان برخی از این اختلاف نظر ها بین زنان و مردان را بهتر حل و فصل کرد . مردان اغلب از مکالمه و سبک ارتباطی رقابتی برای ایجاد تسلط در یک رابطه استفاده می کنند . در حالی که زنان متمایل به استفاده از ارتباط با ارزوی بر قراری دوستی دارند . زنان از رفتار های گوش دادن فعال مانند ایجاد تماس چشمی ، تمرکز بر گوینده ، تایید و تکان دادن فراوان سر و پرسیدن سوال هایی استفاده می کنند . و به نظر می رسد مردان کمتر ، به گوش دادن و بیشتر به پاسخ دهی متمرکز هستند . مردان کمتر اطلاعات شخصی در مورد خود را بیان می کنند و زنان تمایل به صحبت به عنوان شیوه ای برای ارتباط با افراد  و عقاید دارند .  هر جنس در ارتباط موثر با جنس مخالف خود باید ویژگی هایی را در نظر بگیرد تا از ایجاد سوء تفاهم جلوگیری شود . زمانی که زن و مرد تفاوت های یکدیگر را بدانند ، آن ها را بپذیرند و به آن ها احترام بگذارند ، عشق فرصت شکوفایی پیدا خواهد کرد . 

تفاوت های ناشی از فرهنگ :

طبق نظر مشاوران کلینیک روانشناسی خوب در تهران استفاده و تعبیر ارتباط کلامی و غیر کلامی به طور گسترده ای در فرهنگ های مختلف متفاوت است . تفاوت های فرهنگی نه تنها بر میزان درک پیام از جانب گیرنده تاثیر دارد ، بلکه بر نوعی نگاه که به فرستنده پیام می شود ، نیز تاثیر دارد . روشن است که رفتار ها در فرهنگ های مختلف ممکن است به صورت کاملا متفاوتی تعبیر شوند طبیعت و حوزه ی رفتار های غیر کلامی ما به طور گسترده ای به وسیله ی میراث فرهنگی ما تعیین می شود . علاوه بر این که تفاوت های فرهنگی در دنیا وجود دارد ، در یک کشور نیز به دلیل وجود فرهنگ های مختلف ، آداب متفاوتی در گفت و گو ها وجود دارد . که در ازدواج با دو فرهنگ متفاوت ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد آگاهی از این تفاوت ها منجر به شناخت بیشتر فرد مقابل و پیشگیری از سوء تفاهم ها خواهد شد .