وجود جامعه ی سالم بستگی به سلامت اجزای کوچک تر آن یعنی خانواده دارد.خانواده به عنوان پایه های اساسی جامعه محسوب می شود .مشاورین خانواده رضایت مندی زناشویی را  در واقع نگرش مثبت و لذت بخشی که زن و شوهر از جنبه های مختلف به ارتباط خود دارند، معرفی کرده اند . در صورت عدم رضایت می تواند در برقراری روابط با فرزندان و سایر اشخاص خارج از خانواده آسیب برساند.

مشاوره خانواده در مرکز مشاوره انتخاب نو برای بسیاری از افراد  در حل مسائل ، از جمله مشکلات سلامتی شدید، اضطراب یا افسردگی، و یا حتی در هنگام تغییر دادن زندگی طبیعی مثل تولد یا مرگ یک عضو خانواده مفید خواهد بود. در مرکز مشاوره روانشناسی توسط دکتر مشاور خانواده به افرادی که جهت مطرح کردن نگرانی های خود مراجعه نمودند می تواند سودمند واقع شود، روانشناس خانواده در صورتی که زوج ها دچار مشکلات دشوار زناشویی می شوند می تواند کمک کند.

مشکلات زناشویی و اختلافات خانوادگی در همه شکل ها و اندازه ها وجود دارد  و این مشکل ها میتواند  ازدواج را تهدید کنند. متخصص مشاور خانواده شایعترین دلایل که زوج ها به مرکز روانشناسی برای مشاوره ازدواج و زوج درمانی مراجعه می کنند،بیان میکند که عبارتند از:

خیانت،

 مصرف الکل و مواد مخدر،

سوء استفاده فیزیکی و سوء رفتار احساسی،

مشکلات سلامت روحی،

مشاجره مداوم،

مشکلات جنسی،

عدم توافق در امور مالی خانواده،

کار زیاد و تقسیم کارهای خانگی،

مشکلات سلامتی مزمن،

مهارت های ارتباطی ضعیف و از دست دادن احساسات عاشقانه.

 

 

مدت زمان مورد نیاز برای زوج درمانی و خانواده درمانی :

طبق نظر مشاور خانواده از آنجا که هر دو زوج در نیازها و مشکلات خود منحصر به فرد هستند، طول درمان و نوع درمان مورد استفاده در کلینیک روانشناسی متفاوت خواهد بود.

عوامل متعددی بر موفقیت مشاوره ازدواج  و خانواده درمانی توسط دکتر روانشناس تاثیر می گذارند، مانند اینکه در مرکز مشاوره و روانشناسی چگونه زوج شروع به درمان می کنند، اگر نوع درمان انتخاب شده ایده آل برای مشکل آنها باشد،اثرات سودمندی خواهد داشت علاوه بر این  تلاش برای نجات ازدواج نیاز به تعهد و ارتباط دارد. همچنین، این امر مستلزم آن است که هر فرد در طول درمان مشارکت لازم را داشته باشد. .