جذابیت فیزیکی معمولا اولین قدم برای ارتباط با فرد است. جذابیت فیزیکی نقش مهمی را در آشنایی اولیه بازی می کند اما ممکن است باعث شود که زوج ها از آنچه که در ارتباط خیلی مهم تر است دور شوند.

جذابیت فیزیکی چیست؟

جذابیت فیزیکی علاقه و هیجانی است که از طریق کیفیت های مختلف فیزیکی فرد منتقل می شوند.طبق نظر روانشناس تلفنی افراد مختلف کیفیت های فیزیکی متفاوتی را جذاب می دانند و به ما فرصت زیادی برای جذاب بود در نظر دیگران فراهم می کند. فهرست ویژگی هایی که جذاب به نظر می رسند در فرهنگ های مختلف متفاوت است مانند اجزی چهره نظیر چشم ها، لب ها، لبخند ، مو، دور کمر، وزن و .... است. علاوه بر این فهرست هر فرد منحصر به فرد است. اما باید این را در نظر بگیریم که جذابیت فیزیکی یک فرد اطلاعات خیلی کمی درباره او به ما بدهد. یک شخص ممکن است از نظر فیزیکی جذاب باشد اما ویژگی های مهم دیگر نمی توانند دیده شوند و باید کشف شوند.

بر اساس مطالعات روانشناسی آنلاین در دوران آشنایی، در ابتدا جذابیت فیزیکی نقش مهمی را بازی می کند و در نزد بیشتر مردم طرفدار زیادی دارد. جذابیت فیزیکی در رشد و نگه داری یک ارتباط خوب، مهم به نظر نمی رسد و ممکن است که فرصت آشنایی را برای شما فراهم کند اما لزوما ارتباط شادی را که منجر به یک ازدواج شاد شود برای شما به ارمغان نمی آورد. 

جذابیت فیزیکی و سازگاری:

این مهم است که بدانیم جذابیت فیزیکی از نظر یک شخص، پیش بینی کننده تناسب و هماهنگی نیست . دوست داشتن رنگ موی یک فرد، یا خنده ی او احتمال موفقیت طولانی در یک رابطه خالصانه با آن فرد به ما نمی دهد. برای تناسب و هماهنگی باید همیشه تلاش کرد. تلاشی که در برگیرنده ی ارتباط خوب و مهارت های حل تعارض در ایجاد یک ارتباط موفق است. جذابیت ظاهری به عنوان دلنشین بودن می باشد. به عبارتی افراد باید در همان ابتدای آشنایی تشخیص دهند که چهره و فیزیک دلنشینی برای یکدیگر دارد و همچنین با یکدیگر متناسب هستند و به عبارتی به یکدیگر می آیند. این عبارت که ظاهر پس از مدتی برای فرد عادی می شود شاید مناسب نباشد. زیرا که زوجین هر روز یکدیگر را می بینند و به همین دلیل به دلنشین بودن تاکید شد.

طبق نظر سکس تراپ از آنجایی که آشنایی هدف جدی تری برای اکثر مردم دارد، لذا ما نیاز داریم بیشتر درباره ی آن فکر کنیم . چشم های زیبا، قد بلند، موی مجعد، و بدن زیبا در صفات فیزیکی ممکن است نظر ما را به طرف شخص دیگر جلب کند اما ارتباط موفق به چیزی فراتر از این صفات ظاهری یاز دارد. تفکر برای پیدا کردن شخصی با صفات و ویژگی های پایدار کمک زیادی به ما می کند. در واقع نکته ی بسیار مهم این است که ما نیاز داریم فردی را پیدا کنیم که از نظر فیزیک ظاهری برای ما جذاب باشد، اما مهم تر از آن، این که سازگاری عاطفی داشته باشد. 

ما دوست داریم کسی را به عنوان شریک زندگی انتخاب کنیم که از جهات مختلفی مانند زمینه ی اجتماعی، قومی، سن، زمینه تحصیلی و مذهبی ، اجتماعی و اقتصادی شبیه ما باشد. همچنین جذابیت فیزیکی نیز نقش مهمی را در انتخاب همسر بازی می کند. اما چه عواملی در طولانی مدت روی انتخاب ما می تواند موثر باشد؟

بر اساس مطالعات مراکز مشاوره انتخاب همسر مهم ترین انتخاب زندگی هر فردی است. انتخابی که شما را از لحاظ محل زندگی، داشت فرزند،دوست داشتن فرزندان، شغل، وضعیت مالی و شادی و بسیاری از موارد دیگر را تحت تاثیر قرار خواهد داد . در واقع کسی که با او ازدواج می کنید تقریبا اکثر جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و این ممکن است در جهت بهتر و یا بدتر باشد. ما دوست داریم در نظر مردم زیبا جلوه کنیم، زیرا صفات فیزیکی در گاه اول جذابیت زیادی دارند، در حالی که کسی که در نظر اول خوب به نظر می رسد ممکن است، نامزد خوبی برای انتخاب همسر باشد . یک دوره آشنایی خوب ، دوره ای است که شما برای مدت کوتاهی از زمان، احساس سلامت و خوشحالی کنید. معمولا در اوایل آشنایی ما بهترین رفتار های خود را نشان می دهیم و با گذشت زمان واقعیت ها آشکار می شود. اگر دو نفر از همان ابتدا رابطه مثبت و خوبی رل داشته باشند احتمال زوج موفق بودن را خواهند داشت اما در صورتی که ارتباط ضعیفی را شروع کنند ، مشکلات بعد از ازدواج ادامه خواهد داشت. بیشتر مردم امید وار هستند که همه چیز بعد از ازدواج بهتر خواهد شد در حالی که رفتاری که در هنگام آشنایی می بییم همچنان ادامه خواهد داشت و تغییر نخواهد کرد. برخی از افراد فکر می کنند که می توانند رفتار و خصوصیات فرد مقابل را تغییر دهند و این طرز فکر در خانم ها بیشتر است و موجب آسیب پذیری آن ها می شود.