رابطه جنسی، چیزی است که پیوند زناشویی را از سایر انواع رابطه ها متمایز می کند. در اطرافتان دوستانی دارید که با آن ها در رابطه هستید و یا خانواده ای که با آن ها صمیمی هستید و یا همکارانی که با شما نقاط مشترک زیادی دارند اما در هر حالت همسرتان تنها کسی است که با او رابطه جنسی دارید....

طبق نظر مشاور روانشناس رابطه جنسی باعث می شود که زن و شوهر به هم نزدیک شوند و به همین دلیل کار کردن روی آن به ایجاد پیوند قوی و صمیمی کمک خواهد کرد. ممکن است که رابطه جنسی برای شما و همسرتان اهمیتی نداشته باشد و این ایرادی ندارد و اگر که با همسرتان توافق کرده اید و شیوه های دیگری برای ایجاد صمیمیت و قوی کردن آن و خاص کردن رابطه تان پیدا کرده اید و هیچ کدام از شما احساس کمبود نمی کند، می تواند صمیمیت را به همراه داشته باشد اما همانطور که بیان کردیم باید هر دو طرف رضایت داشته باشند. 

رابطه جنسی چه نقشی در روابط زناشویی دارد؟

رابطه جنسی برای افراد مختلف در مراحل مختلف زندگی معانی متفاوتی دارد. و بر اساس زمانی که با همسرتان بوده اید و اتفاقات دیگری که در زندگی تان جاری است، نقش رابطه جنسی در رابطه زناشویی تغییر می کند. وقتی اولین بار دچار درد عشق می شوید، رابطه جنسی را امری اضطراری می بینید ولی باید بدانید که با گذشت زمان رابطه جنسی تغییر می کند و میلی ملایم تر جایگزین اضطرار می شود اما به این معنی نیست که از اهمیت آن کاسته می شود. رابطه جنسی ترکیب پیچیده از افکار، احساسات و رفتار ها می باشد و تغییر شرایط و احساساتتان درباره خودتان نیز به آن تاثیر می گذارد. در طول زندگی زناشویی رابطه جنسی نقش های متفاوتی در رابطه دارد . این رابطه ممکن است زمانی ضروری به نظر بیاید و زمان دیگر اختیاری باشد ولی همانطور که قبلا هم گفتیم هر دو نفر باید بر سر آن توافق داشته باشند. اگر درباره نقش رابطه جنسی در رابطه زناشویی تان توافق نداشته باشید ممکن است دچار مشکل شوید. اگر توقعات شما درباره رابطه جنسی با همسرتان متفاوت باشد مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد. 

بر اساس مطالعات روانشناسی خانواده برخی از افراد هستند که فکر می کنند رابطه جنسی باید همواره پر شور و هیجان باشد و برخی دیگر مایلند که عاشقانه باشد و بسیاری از موارد دیگر که پذیرفتن اینکه رابطه جنسی در زمان های مختلف نقش های متفاوتی در رابطه زناشویی ایفا می کند و تجربه هیچ فردی یکسان نیست و زن و شوهر باید با هم تطبیق یابند و در کنار یکدیگر رشد کنند.

پذیرش تعهدی مشترک در قبال تعاملات جنسی

رابطه جنسی امری طبیعی است و به این معنی نیست که خود به خود اتفاق می افتد. برخی از زوجین قادرند بدون تلاش فراوان از یک رابطه جنسی خوب بهره مند شوند ولی برخی دیگر علاوه بر این که باید روی رابطه زناشویی شان کار کنند باید روی رابطه جنسی شان نیز کار کنند. 

تهیه برنامه برای رشد جنسی:

طبق نظر روانشناس قبل ازدواج اگر رابطه جنسی با همسرتان سرد و بی روح شده رسیدگی به آن لذت بخش خواهد بود و به سایر حوزه های زندگی تان نیز رنگ و بوی تازه خواهد بخشید. صرف وقت و انرژی برای تبدیل ارتباط جنسی به چیزی که برای هر دو شما رضایت بخش باشد، یکی از مهم ترین سرمایه گذاری هایی است که می توانید برای بهبود رابطه زناشویی انجام دهید. برای بهبود تعاملات جنسی تان باید بتوانید درباره آن صحبت کنید و از این راه به کشف نقش رابطه جنسی برای هر یک از شما اشنا شوید و از این موضوع اطمینان پیدا کنید که رابطه جنسی برای هر دو تان سودمند است و احساساتتان درباره رابطه جنسی و تلاش مشترک برای حل مشکلاتی که به وجود آمده است و از همه مهم تر متعهد شدن به یکدیگر بر سر این موضوع که رابطه جنسی هم با افزایش سن و گذشت زمان تغییر می کند و هر چه قدر که از عمر رابطه زناشویی تان می گذرد باید برای حفظ رابطه جنسی تان بیشتر تلاش کنید و از آن غافل نشوید. 

زیرا که رابطه جنسی خوب برای سلامت فرد و همچنین رابطه زناشویی سودمند است. از این نظر که رابطه جنسی خوب کمک می کند یدنتان هورمون های گوناگونی را ترشح کند و مقاومت شما را در برابر درد های روانی و جسمی بیشتر کند  و همچنین مطالعات نشان می دهد که افرادی که رابطه جنسی خوبی دارند از اضطراب و افسردگی دور هستند و احساس شادابی دارند و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می بخشد و در برابر بیماری ها مقاوم می کند و همچنین رابطه جنسی خوب سلامت رابطه زناشویی را به همراه دارد به این صورت که رابطه جنسی سبب ترشح هورمون اوکسی توسین که مسئول پیوند دادن افراد است و ترشح این هورمون باعث می شود که احساسات خوبی را تجربه کنید و به همسر خود احساس نزدیکی بیشتری کنید و انگیزه شما را بیشتر می کند. به همین دلیل از سلامت رابطه جنسی تان اطمینان حاصل کنید و اگر که مشکلاتی را در این خصوص متوجه شده اید با متخصصان مربوطه مطب روانشناسان در تماس باشید.