زندگی مشترک انتخاب مهمی است. ارزش واقعی بازنگری به تصمیمتان برای ازدواج در این است که وقتی ازدواج می کنید، می توانید با اعتماد به نفس زندگی مشترک را شروع کنید. طبق مطالعات مرکز روانشناسی ازدواج در ابتدا روش تعامل خود را انتخاب کنید. و تعیین کنید که برای زندگی مشترکتان به دنبال چه میزان صمیمیت و نزدیکی هستید و ایا می خواهید زندگیتان را با دیگری شریک شوید؟ بیشتر زوج ها به این سوال پاسخ مثبت می دهند و ازدواج دارای سه درجه تعامل در زندگی مشترک است که هر کدام را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعامل حداقل:

در ازدواج تعامل حداقل، زندگی زن و شوهر با یکدیگر همپوشانی کمی دارد و علایق و سرگرمی های جداگانه دارند و معمولا از یکدیگر کاملا مستقل هستند. 

تعامل متوسط:

بیشتر ازدواج ها در حالت تعامل متوسط قرار دارند. برای این نوع زوجین ممکن است که حداکثر تعامل برایشان واقع گرایانه نباشد و حد اقل تعامل نیز برای زندگی مشترک ان ها کمتر از حد توقعاتشان است. 

حداکثر تعامل:

حلقه های این زوجین تا حد زیادی هم پوشانی دارند ولی علایق و فعالیت هایی دارند که دیگری در ان شرکت نمی کند. درواقع باید روی این مسئله کار کنیم که در بخشی از روابط از هم جدا باشند. و به راحتی می توانند ندت زیادی را با هم باشند. 

هر 3 شیوه قابل اجرا است و شما چه روشی را برای زندگی مشترک خود انتخاب می کنید؟ و ایا در این زمینه با همسرتان به تفاهم رسیده اید؟ 

طبق نظر بهترین مشاور روانشناس شما دو نفر باید درباره ی سال های آینده زندگی تان و میزان تعاملتان با هم صحبت کنید و مصالحه باید میان شما وجود داشته باشد. اما این نکته را نیز فراموش نکنید که زندگی مشترک فصل های مختلفی دارد و در هر فصل شما همیشه به یک اندازه تعامل ندارید و این مهم است که در خصوص تعاملتان در هر فصل زندگیتان به توافق برسید.

زمان برای یکدیگر اختصاص دهید.

اگر می خواهید ازدواجی هدفمند داشته باشید باید زمانی را برای هم اختصاص دهید و درباره ی ان مصمم باشید.پیدا کردن وقت برای یکدیگر بستگی به شرایط دارد و برای ایجاد ان باید چند گام را در نظر داشته باشید که در ادامه به ان ها اشاره می کنیم.

تعهد داشته باشید.

ایجاد وقت برای یکدیگر بیشتر مربوط به نگرش های ما می شود نه به شرایط ما. ما برای چیزهایی که برایمان مهم تر از همه هستند، زمانی را اختصاص می دهیم. برای این که متوجه شوید چه اولویت هایی دارید توصیه می کنیم بررسی کنید با وقت و پول خود چه می کنید و به یاد داشته باشید که پس از ازدواج، باید در مورد ایجاد وقت برای یکدیگر مصمم باشید.

محدودیت های زمانی تان را بررسی کنید.

بر اساس مطالعات مراکز مشاوره خانواده به مدت یک هفته میزان زمانی که صرف فعالیت های مختلف می کنید یادداشت کنید و توجه کنید که چه بخش از زمانتان صرف امور غیر اختیاری و ناخواسته می شود. به مقدار زمانی که صرف ان ها می کنید توجه کنید فعالیت هایی نظیر فیلم دیدن، روزنامه، فوتبال، اینترنت و .... ممکن است زمانی را که می توانید در کنار همسرتان باشید و ارتباط صمیمانه ای با هم برقرار کنید. بگیرد.

مدت زمان لازم برای زندگی مشترکتان را مجزا کنید.

زمان های خاصی را که به همسرتان اختصاص داده اید، مشخص کنید و این زمان ها ممکن است که طولانی یا کوتاه باشد.در آغوش گرفتن و بوسیدن، صحبت کردن، برنامه ای خارج از منزل، سفر یک روزه،شام دو نفره و ... است. 

از وقت خود محافظت کنید.

اگر از خود و زمانتان محافظت نکنید، مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد. زمانی که می خواهید تعهد زمانی بدهید باید از خود بپرسید که ایا این کار ما را به هم نزدیک تر می کند؟ باید یاد بگیرید که به فعالیت هایی که وقت شما را به قیمت روابط زناشویی تان می گیرد، نه بگویید. کلید ایجاد وقت برای زندگی مشترکتان این است که در مورد نیاز ها و اولویت هایتان صادق باشید و در مورد چگونگی نگرشتان به محدودیت های زمانی خاص خودتان باشید. 

اهداف مشترک برای زندگی مشترکتان تعیین کنید.

اگر که می خواهید ازدواج هدفمندی داشته باشید باید درباره تعیین اهداف خود مصمم باشید معمولا افراد در شغل خود اهدافی دارند و باید در زندگی مشترک نیز اهدافی داشته باشند. اما کمتر زوجی زمانی را به تعیین اهداف خاص زندگی مشترکشان اختصاص می دهند و برنامه ای بسیار کم برای تحقق اهدافشان دارند.  باید یک هدف مشترک برای زندگی مشترکتان داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. 

شما به عنوان یک زوج نمی توانید به شکل ناگهانی تمام موارد گفته شده را در زندگیتان جاری کنید بلکه باید گام به گام روی هر کدام از موارد گفته شده برای چند روز و چند هفته کار کنید و بعد از ان پیشرفت های خود را نیز توجه داشته باشید و تغییرات مثبت ایجاد شده را در نظر بگیرید. سعی کنید که انعطاف پذیر باشید و اگر جایی برنامه تان درست پیش نرفت دوباره برنامه جدیدی را توافق کنید و در نهایت از داشتن زندگی مشترک لذت ببرید. البته توضیحاتی که مطرح کردیم یکی از موارد و تکنیک ها برای داشتن زندگی مشترک مناسب است و برای اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوران مطب روانشناسی خوب در ارتباط باشید.