وقتی زن ها از چیزی ناراحت هستند، می توانند با حرف زدن در مورد آن، احساسات خودشان را تخلیه کنند. ولی وقتی مردها از چیزی ناراحت هستند، باید مشغول کار شوند و در خلوت و سکوت خودشان تخلیه عاطفی شده و به آرامش برسند. آن ها ابتدا باید در مورد احساساتشان فکر کنند تا بتوانند چیزی بگویند.طبق نظر روانشناس مشاور به طور کلی مردها زمانی شروع به حرف زدن می کنند که می دانند با حرف زدن می توانند مشکلات را حل کنند. بنابراین وقتی مردی می بیند که همسرش عصبانی است شروع می کند به حرف زدن و احساس می کند که همسرش سعی دارد بگوید که کار او نادرست بوده و باید رفتارش را تغییر دهد. یک مرد زمانی که عصبانی است و چنین احساسی دارد، باید بداند که وقتی همسرش درد و دل می کند و حرف می زند، هدف او سرزنش کردن و انتقاد کردن از شوهرش نیست. او فقط می خواهد با شوهرش دردو دل کند. زن ها نیز با توجه به این نکته باید بدانند که وقتی شوهرشان می خواهند که تنها باشند نباید سعی کنند که به اجبار او را از این غار بیرون بیاورند. و در این شرایط باید حرف زدن را به فرصت دیگری موکول کنند و حتی اگر آن ها آمادگی حرف زدن داشتند از او سوالات زیاد نپرسند. در حالت کلی گاهی اوقات بهتر است که وقتی مردی عصبانی است، همسرش صبور باشد و در فرصت مناسب تر با او حرف بزند. 

چه زمان هایی نباید با شوهرتان حرف بزنید؟

زمانی که مردی عصبانی است همسرش به او اجازه دهد که تنها باشد و در مورد ناراحتی هایش چیزی نگوید و بعد از این که خشم فروکش کرد در مورد مشکلاتش حرف بزند. از طرفی وقتی زن ناراحت و عصبانی است و مرد می تواند به حرف هایش گوش دهد بهتر است سر حرف زدن با همسرش را باز کند و از او بپرسد و به او اجازه دهد که حرف دلش را بزند.  

وقتی مردی عصبانی به حرف زدن با همسرش تمایل نشان می دهد همسرش احساس می کند که با حرف زدن به آرامش خواهد رسید. البته معمولا اگر او با گفته های شوهرش موافقت کند این اتفاق می افتد و اگر مردی حرف می زند توقع دارد که با او موافق باشید و حق را به او بدهید. اگر در این شرایط نمی توانید با شوهرتان موافقت کنید بهتر است در فرصتی دیگر با او صحبت کنید. 

بر اساس مطالعات مرکز روانشناسی ازدواج بسیاری از زنان در این شرایط سعی نمی کنند که حرف زدن با شوهرشان را به فرصتی مناسب موکول کنند ولی درست این است که وقتی زن احساس می کند که نمی تواند با عقاید شوهر عصبانی اش موافقت کند باید به او بگوید که بهتر است در فرصتی دیگر در موردش حرف بزند. زنان نباید در این شرایط با رفتار خود شوهرشان را سرزنش و محکوم کنند چون خشم آن ها بیشتر خواهد شد.

بهترین زمان ممکن برای حرف زدن با مردان چه زمانی است؟

بهترین زمان ممکن برای حرف زدن با یک مرد وقتی است که او از تنهایی اش بیرون آمده و استرس و مشکلات را فراموش کرده و اکنون احساس بهتری دارد. بعد از این که مرد مدتی با خودش خلوت کرد ولی هنوز کمی عصبانی به نظر می رسد همسرش نباید به او فشار بیاورد تا بلافاصله حرف بزند.

طبق نظر مشاوران خانواده زمانی که زوج ها به تفاوت های میان یکدیگر پی می برند، می توانند زبان یکدیگر را بهتر بفهمند، مهارت های ارتباطی جدید را یاد بگیرند و به بهترین نحو به شریک زندگی خود کمک کرده و حامی او باشند. و در نتیجه هر دوطرف می توانند به بهترین نحو رضایت زندگی را تجربه کنند. اگر چه زوج ها همچنان به زبان های مختلفی حرف می زنند، ولی با این وجود می تواند با یکدیگر هماهنگی بیشتری داشته باشند چون زبان یکدیگر را خوب می فهمند. 

شاید تمرین کردن و یاد گرفتن این مهارت ها در شروع کار کمی برایتان سخت باشد، ولی به مرور زمان آن ها را خواهید آموخت. این ها مواردی هستند که شاید مدت های طولانی آن ها را استفاده کرده ایم و به طور نا خودآگاه در ما وجود دارد و فقط کافی است که به آن ها توجه بیشتری کنیم. هر چقدر که نسبت به یکدیگر و تفاوت هایمان آگاه تر باشیم عکس العمل بهتری را در برخورد با مشکلات خواهیم داشت. یادگیری شیوه های درست برقراری ارتباط چیزی نیست که یک شبه میسر شود بلکه همانطور که گفتیم نیازمند مدت زمانی طولانی برای شکل گرفتن رفتار و به صورت عادت در آمدن آن باشد و به رور زمان این تغییرات را در زندگی مشترکتان شاهد خواهید بود که چقدر با گذشت زمان به شکل بهتری مشکلاتتان را حل می کنید و توانایی حل مسئله و برقراری ارتباط را به خوبی فرا گرفته اید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با بهترین مرکز مشاوره در ارتباط باشید و مواردی که می تواند زندگی شما را بهبود بخشد را بشناسید و آن ها را در زندگی تان جریان سازید.