رابطه موفق کاملا ساختنی است و به طور خودکار به وجود نمی آید و در مسیر درست قرار نمیگیرد . به همین دلیل همواره تاکید می شود که زن و مرد باید هر دو به یک انداره باید در رابطه شان تلاش کنند و سعی کنند که هر دو در جایگاه خود بهترین باشند. زمانی که رابطه به خوبی پیش برود لذت از زندگی مشترک نیز بیشتر خواهد اما در صورتی که مشکلات زیاد باشند و افراد نتوانند به خوبی این مشکلات را مدیریت کنند، هر دو طرف بسیار اذیت خواهند شد. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که می تواند در بهترین بودن شما در رابطه تان کمک کند.

تعادل در انتظارات و نبود زیاده خواهی:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده اگر که انتظارات بزرگ و نا معقولی داشته باشید و توقع های زیاد و غیر منطقی داشته باشید و از همسرتان بخواهید و که باید همه ی آن ها را برآورده کند. دچار مشکلات زیادی خواهید شد. درست و منطقی است که افراد از یکدیگر توقع هایی داشته باشند و هر یک از افراد تلاش می کنند تا به این توقع ها پاسخگو باشند اما اگر خواسته های شما بیش از حد و یا غیر منطقی و نا معقول باشد در رابطه تان به مشکل برخواهید خورد. اما برای نیاز های عادی و مناسب هر یک از طرفین باید تلاش کنند تا آنها را برطرف کنند.

محبت:

محبت معجزه ی هر رابطه ای است و می توان گفت که از موارد ضروری و مهم است. هر چقدر که بیشتر به یکدیگر محبت کنید و عشق بورزید به همان اندازه از رابطه تان لذت خواهید برد. البته این مورد نیز به این صورت است که نباید فقط دریافت کننده محبت باشید و طرف مقابل کاری برایتان نکند. بلکه باید هر دو طرف به یک اندازه همدیگر را دوست داشته باشند و عشق بورزند و در این صورت صمیمیت بین آن ها بیشتر شده و در نتیجه رابطه بهتری را خواهید داشت و حال دل خودتان نیز خوب خواهد بود.

رابطه با کیفیت:

طبق نظر بهترین روانشناس ازدواج منظور ما از رابطه با کیفیت این است که به اندازه کافی برای یکدیگر زمان اختصاص دهید و فعالیت های مشترک داشته باشید و از آن ها لذت ببرید و همچنین با یکدیگر به اندازه مناسب گفتمان داشته باشید. اگر که خود را درگیر کار زیاد می کنید و فکر می کنید که فقط با کار کردن می توانید زندگی خوبی داشته باشید سخت در اشتباهید. درست است که در جامعه امروزی افراد باید تلاش کنند ولی غافل شدن از رابطه و نداشتن رابطه به اندازه کافی با همسر می تواند به ازدواجتان صدمه بزند.

زود رنج بودن:

رابطه عاطفی همواره با چالش هایی رو به رو است زیرا که افراد در دو دنیای کاملا متفاوت بزرگ شده اند و نمی توان توقع داشت که همیشه خوشحال باشند. وجود مشکلات در هر رابطه ای طبیعی است اما آن چه باید رعایت شود صبور بودن و زود رنج نبودن است. اگر که برای هر مسئله کوچکی ناراحت شوید در هایت خودتان آسیب خواهید خورد.

ابراز کردن:

سعی کنید که از یکدیگر فاصله نگیرید و برای یکدیگر ابراز وجود کنید. صحبت کردن درباره رابطه تان، حرف های عاشقانه، اغوش و نوازش همگی می تواند در افزایش صمیمیت شما و در نهایت بهتر شدن رابطه تان موثر واقع شود.

گذشت:

طبق نظر مشاوران خوب بخشیدن و گذشت از مسئله مهم دیگری است که باید از آن غافل نشوید زمانی که طرف مقابل را می بخشید بار سنگینی از دوش خودتان برداشته می شود و حس بهتری را تجربه خواهید کرد به این منظور بخشیدن را در زندگی تان فراموش نکنید.

تشکر و پذیرش اشتباهات:

مسئولیت پذیری بابت اشتباه هایتان و قبول کردن آن ها یکی از کارهایی است که موفقیت زیادی را برای رابطه تان به همراه خواهد داشت. زمانی که رابطه با مشکلی مواجه می شود هر دو طرف در ایجاد آن نقش داشته اند و هر فردی باید اشتبهات خود را قبول کند و همواره از خود دفاع نکرده و گارد نگیرد. 

تشکر کردن و قدردانی نیز از دیگر مواردی است که می تواند رابطه را به شکل بهتری پیش ببرد. تشکر کردن برای هر چیز کوچکی می تواند انرژی زیادی به شما و طرف مقابلتان بدهد. یادآوری این که قدردان زحمات یکدیگر هستید و به خاطر آن ها تشکر می کنید رابطه تان را بسیار قوی خواهد کرد.

سخن آخر:

همانطور که دیدید برخی تغییرات کوچک می تواند رابطه عاطفی بهتری را برای شما به همراه داشته باشد و زندگی شاد تری را برای شما به ارمغان بیاورد. این کار ها شاید در ظاهر بسیار کوچک و شاده باشند اما انجام آن ها در رابطه می تواند به شکل معجزه آسایی عمل کند. اما فراموش نشود که هر دو طرف باید نسبت به انجام آن ها آگاه باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ازدواج و زندگی مشترک با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.