ممکن است زمانی که به اطراف خود نگاه می کنید زوج هایی را ببینید که بی عیب و نقص هستند و به آن ها غبطه بخورید و با خود بگویید که شما و همسرتان چرا مانند آن ها نیستید و نمی توانید رابطه تان را شاد کنید و موفق تر عمل کنید. اما همین زوج های شاد نیز در رابطه شان چالش هایی را می بینند ولی با ارتباط و گفتگو  و حمایت از این چالش ها عبور می کنند و چگونگی برخورد و کنترل این چالش ها را می دانند. امروزه حفظ رابطه ای بلند مدت دشوار به نظر می رسد ولی با عادت های سالم می توانید آن را انجام دهید.

عادت های سالم که زوجین شاد دارند :

همیشه قدردانی خود را ابراز کنید.

طبق نظر مشاور خانواده هر روز این کار را انجام دهید و از آن غافل نشوید و همیشه بهتر است که عشق و قدردانی را همسرتان بیشتر حس کند و با انجام کارهای کوچک و متنوع می توانید این قدردانی را به همسرتان نشان دهید و حتی با عباراتی کوتاه و زیبا می توانید این کا را انجام دهید. این یکی از کارهایی است که می توانید عشق خود را به همسرتان ابراز کنید.

درخواست کنید و آن ها را به شکل واضح بیان کنید.

عادت سالم دیگر که اغلب زوجین نادیده می گیرند این است که برای آنچه می خواهید درخواست کنید. فرض نکنید همسرتان باید ذهن شما را بخواند و بداند افکار شما چیست و افکار شما را پیش بینی کند و حدس بزند. در این فرضیه مشکلات ارتباطی زیادی رخ می دهد که باعث نزاع می شود که اجتناب ناپذیر است. اگر که می خواهید همسرتان کاری را انجام دهد از درخواست کردن نترسید و آن را به شکل واضح و مستقیم بیان کنید و به دنبال این نباشید که فرد خودش بفهمد.

انجام فعالیت های مورد علاقه مشترک:

بر اساس مطالعات مشاوره ازدواج زمانی را صرف انجام کارهای مشترک نمایید که هر دو از انجامش لذت می برید. چندین چیز برای برخی از فعالیت های مشترک وجود دارند که می تواند تفریحی، ورزشی و ... باشد و یا حتی تماشای تلویزیون و هر چیز دیگری که هر دوتان دوست دارید و مورد علاقه هر دو نفرتان است، باشد. این می تواند مهارت های گفتگو را ارتقا دهد و فرصت کافی برای وقت گذاشتن به یکدیگر را به دست می آورید و این زمان می تواند کیفیت رابطه شما را افزایش دهد.

به یکدیگر احترام بگذارید.

       زوجینی که به یکدیگر احترام نمی گذارند در با هم بودن اوقات سختی دارند و نمی توانند رابطه ی سالمی را تجربه کنند. احترام گذاشتن یک عادت حیاتی در پرورش شادی و خوشبختی در زندگی است. این را به خاطر داشته باشید که هر فردی منحصر به فرد است. و همانطور که همسرتان فردی متفاوت است و شما هم متفاوت هستید و بخشی از بودن در رابطه، پذیرش یکدیگر و ارزش دادن به همانی که هست نه همانی که انتظار دارید باشد.

به مسائل گذشته بها ندهید.

معمولا بیشتر زوج ها تمایل دارند که مسائل گذشته را در بحث ها پیش بکشند. زمان آن رسیده است که عادات رها کردن مشکلات گذشته را کسب کنیم و زمانی که شما درباره ی مسئله ای اختلاف نظر یا عدم توافق دارید روی آن کار کرده و در صورت نیاز فراموش کنید و در بحث آینده آن را پیش نکشید. کسب این عادت می تواند برای زوجین بسیار دشوار باشد ولی تفاوت زیادی را در رابطه تان ایجاد می کند و کیفیت رابطه تان را افزایش می دهد.

زبان عشق:

طبق مطالعات روانشناسی گری چاپمن 5 زبان عشق را معرفی کرده است که این 5 زبان عشق شامل تایید، لمس فیزیکی، هدیه دادن، زمان با کیفیت و خدمت رسانی است. و این عادت های عالی است که می تواند شادکامی زیائی را برای رابطه تان به همراه داشته باشد و همچنین شما یاد می گیرید که چگونه عشق را با صمیمیت، آگاهی و دوست داشتن به همسرتان بدهید و دریافت کنید.

تماس فیزیکی:

هر گونه آغوش، بوسیدن، زمانی که به سر کار می روید و یا از سر کار بر می گردید و حتی به بهانه های مختلف سعی کنید که با همسرتان صمیمیت فیزیکی داشته باشید. این کار باعث می شود که نسبت به هم نزدیک تر باشید و حس بهتری را تجربه کنید و در واقع یکی از شاخه های صمیمیت است که حفظ آن برای هر ازدواج  مفید و الزامی است.

مواردی که گفتیم می تواند رابطه شما با همسرتان را به میزان زیادی ارتقا ببخشد. البته ایجاد این عادت ها می تواند در ابتدا دشوار باشد ولی اگر هر دو تان تلاش کنید می توانید آن را به شکل عادت های صحیح در رابطه تان ایجاد کنید و از داشتن رابطه ای شاد لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کلینیک مشاورین در ارتباط باشید.