داشتن رابطه فوق العاده نیازمند تلاش دو طرفه است و تلاش های یک طرفه و غیر قانون مند می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. پس هر دو نفر زن و مرد باید به اطلاعات گفته شده در ادامه آگاهی داشته باشند و از آن ها در زندگی مشترکشان استفاده کنند.

خود را گرفتار سنت ها نکنید.

باور ها در زندگی ما نقش مهمی دارند و در تعیین روابطمان تاثیر گذارند. بسیاری از ما درباره بسیاری از مسائل مانند برزگ ترهای قدیمی رفتار کرده ایم. و در معرض افکار و سنت های قدیمی قرار داریم و آن ها را مهم و منطقی فرض می کنیم. در واقع، الگوهای روابط به مرور زمان دستخوش تغییرات شده اند. برای داشتن روابطی موثر و موفق باید با معیارهای خود زندگی کنیم نه با معیارهای تحمیل شده. امروزه تحقیقات گسترده انواع مهارت های زناشویی را به افراد آموزش می دهد که هر کدام از آن ها می تواند نقش بسیار مهمی در کیفیت روابط موفق داشته باشد. افراد باید انعطاف پذیر باشند تا بتوانند این مهارت ها را یاد بگیرند و تحقیقات نشان می دهد که زوج هایی که روابط شاد و پایداری دارند اغلب در بین زن و مرد اتععطاف پذیری جای دارد.

نگرشتان را اصلاح کنید.

افراد به راحتی دلسرد می شوند و احساس نا امیدی می کنند ولی آن چه باید بدانید این است که دنیا در حال تغییر است و ثابت نیست و نمی توانیم بسیاری از مسائل زندگی را پیش بینی کنیم ولی کاری که می توانید بکنید این است که در زمان حال زندگی کنید و در روابطتان با دیگرا عشق و محبت را جریان سازید و از آن ها حمایت کنید.  عشق ورزی، حمایت، محبت ومهربانی مهارت های مهمی هستند که باید در زندگی مشترک وجود داشته باشند. برای کسب مهارت های لازم می توانید از بهترین مشاوران ازدواج راهنمایی دریافت نمایید.

غبطه نخورید.

برای این که رابطه ای پایدار و صمیمی داشته باشید نباید به همسر خود غبطه بخورید و با او احساس رقابت داشته باشید بلکه باید پشت یکدیگر باشید و از هم حمایت کنید و این شادی و رضایت زیادی را برای شما خواهد داشت. زمانی که شما با همسرتان رقابت می کنید و به دنبال شکست یکدیگر هستید آن رابطه موفق نخواهد بود بلکه رابطه ای موفق است که هر دو طرف برنده باشند و برای آن تلاش نمایند.

همه می توانند شاد باشند.

این فکر را نکنید که افراد خاصی روابط شاد دارند و باید وضعیت اقتصادی، مذهبی ، تحصیلی خاصی داشته باشید تا شاد باشید. این فکر کاملا اشتباه است و هر فردی می تواند شاد باشد و از زندگی خد لذت ببرد. این شادی و رضایت در زندگی مشترک چنین است. شما خودتان می توانید این شادی را به کمک هم در رابطه تان ایجاد کنید و با کیفیت بیشتری در کنار هم زندگی کنید. 

اختلافات خود را سازمان دهید.

اختلاف در هر رابطه ای وجود دارد ولی شدت و تعداد آن متفاوت است. شما نمی توانید درباره ی همه مسائل با هم توافق داشته باشید و نباید همواره به دنبال این باشید که توافق را ایجاد کنید. وای اگر که بتوانید اختلافات خود را سازمان بدهید رنج و ناراحتی کمتری به همراه خواهد داشت. برای مثال شما می توانید با انتخاب روشی برای بحث ها اختلافات را کاهش دهید. بیشتر افراد در اختلافاتشان از روش های مختلفی برای پرداختن به اختلافشان استفاده می کنند. برخی از همان لحظه ای که متوجه اختلاف می شوند مستقیم آن را مطرح می کنند و برخی دیگر غیر مستقیم به آن می پردازند و برخی دیگر آن چه را که  مورد اختلافشان شده را نادیده می گیرند و از آن اجتناب می کنند. و مشکل زمانی ایجاد می شود که دو طرف نگرش های مختلفی دارند و در این صورت نه تنها افراد باید اختلاف موجود را حل کنند، بلکه تفاوت در نگرش های آن ها در حل اختلاف  تنش های دیگری نیز به وجود می آورد. به همین دلیل وضعیت دشوار تر می گردد. سعی کنید که به کمک دکتر روانشناس خانواده روش یکسان و درستی را برای حل اختلاف هایتان پیدا کنید.

فقط به نقات منفی رابطه تان توجه نکنید.

بهترین روابط هم مشکلاتی را در رابطه شان تجربه می کنند و در هر رابطه ای هم نقاط مثبت وجود دارد و هم منفی. توجه مداوم به نقاط ضعف موجب تضعیف آن ها و توجه مداوم به نقاط قوت آن ها موجب تقویتشان می شود. اگر که زوجین فقط به نقاط منفی توجه داشته باشند و فقط درباره آن ها با یکدیگر صحبت کنند فشار روانی و استرس در آن ها بیشتر خواهد شد و مشکلات نیز در نظر آن ها تشدید تر خواهد شد اما توجه به نکات مثبت و قدردانی از یکدیگر و در جریان بودن عشق و محبت رابطه را به سمت شادی های بیشتری پیش خواهد برد.

صحبت کنید.

بر اساس مطالعات مشاوره طلاق صحبت نکردن و بیان نکردن نیاز ها و خواسته ها خود از مشکلات بزرگی است که رابطه را به سمت عدم موفقیت پیش می برد. پس برای داشتن رابطه ای لذت بخش می توانید زمان کافی برای گفتگو کردن در نظر بگیرید و در این راستا گوش دادن فعال و زبان بدنی مناسب نیز به شما کمک بزرگی خواهد کرد.زئجینی که توانایی گفتگو با یکدیگر را ندارند در ارتباط خود دچار ضعف های بسیاری خواهند شد.

مواردی که گفتیم می تواند به شما در داشتن رابطه ای فوق العاده کمک کند ولی یادگیری مهارت های زناشویی بسیار الزامی است و به این منظور می توانید از مراکز روانشناسی خوب کمک و راهنمایی دریافت نمایید.