مهارت های زناشویی از موارد مهمی است که هر فردی باید قبل از ازدواج و یا حتی در طول ازدواج باید بیاموزد. طبق مطالعات مشاوره قبل از ازدواج ممکن است مرد ها و زن ها  متوجه ناخرسندی و نارضایتی همسرشان از زندگی مشترکشان نشوند به همی دلیل کسب آگاهی برای داشتن رضایت زناشویی و یادگیری مهارت ها و اجرای آن اهمیت دارد.

گوش کردن:

گوش سپردن واقعی به همسر دشوار است و باید بدانیم که مهم ترین مهارت ارتباطی است که باعث صمیمیت می شود و آن را حفظ می کند . وقتی خوب گوش کنید ، احساس همسرتان را بهتر درک می کنید و با او هماهنگ می شوید و از ارتباط خود بیشتر لذت می برید و بدون ذهن خوانی دلیل هر حرف یا عمل همسرتان را می فهمید . گوش کردن در واقع تعهد و تعریف و تمجید است . با گوش کردن  می توان درک و همدلی و علایق و نیاز ها و پیشداوری ها و در نظرگرفتن ارتباطتان از دید همسرتان است.

پذیرفتن شریک زندگی: 

 طبق مطالعات مرکز مشاوره خانواده مواردی که در همسر خود نمی پسندید به قدری بعد از ازدواج در زندگی و رابطه تان برجسته می شود تا عاقبت فقط همان ها نظرتان را جلب می کند . دیگر نکات مثبت و جذابیت هایی که شما در در آغاز علاقه مند کرده بود ، نمی بینید و فقط کاستی ها یا آن چه را که به نظر شما کاستی است می بینید . هر چه را نپذیرید ، ادامه پیدا خواهد کرد و واقعا بر رابطه حاکم می شود. پس از همان ابتدا بدانید که هیچ کس را می توانید تغییر دهید و راز خوشبختی این است که همسرتان را همان گونه که هست بپذیرید.

بر روی خودتان تمرکز کنید

بیشتر مردم به همسر خود متمرکز می شوند و او را علت اختلاف ها و نارضایتی خود می دانند . اما همواره شما مسئول چگونگی رابطه تان هستید . و به همین دلیل توجهتان را روی خودتان متمرکز کنید و ببینید چه کار هایی می کنید و نمی کنید که بر رابطه تان تاثیر منفی دارد . اما منظور ما این نیست که شما مقصر هستید . طبق مطالعات مراکز مشاوره شخصی که مسئولیت وضعیتی را می پذیرد ، در واقع قبول می کند که آن حالت یا رفتارش به وضعیتی نا خوشایند منجر شده است.

حل مشکلات بین خودشان:

هدف از ازدواج خوب این است که یک زوج یاد بگیرند چگونه به صورت یک تیم با یکدیگر کار کنند و از اختلافات برای ساختن زندگی بهتر برای خودشان استفاده کنند . حل اختلاف ها نوعی روش کار تیمی است . گاهی وقت ها تا وقتی دعوایی پیش نیامده باشد ، حتی نمی دانیم اختلافات ما چه هستند. اختلافات حل نشده مانع هماهنگی بین زن و شوهر می شوند و زندگی به میدان نبرد تبدیل می شود و با سخنان و کلاممان نا مناسب یکدیگر را خطاب می کنند . و به تدریج فاصله ی عاطفی آن ها از یکدیگر بیشتر می شود و دلخوری ها و نارضایتی زندگی را فرا می گیرد.طبق تحقیقات مشاوره قبل از ازدواج زمانی که روش ها و اصول حل اختلاف را یاد بگیرید و از آن ها استفاده کنید به مرور زمان شاهد تغییرات اساسی در زندگی مشترک خود خواهید شد و ازدواج و زندگی مشترک را لذت بخش و موفق خواهد کرد. 

نوازش:

در نوازش به طرف مقابل نشان می دهید که با آن که از کار یا سخن او دلگیر هستید به او علاقه دارید و به او احترام می گذارید . ممکن است که از کار همسرتان ، از اندیشه و از احساس کسی ناراحت باشید اما بد قلمداد کردن آن ها کمکی نمی کند . هر فردی دارای نقاط ضعف و قوت هستند . اگر نشان بدهید که آن ها را دوست دارید و به آن ها احترام می گذارید این طرز برخورد شما را درک می کنند و در این شرایط حل مسائل ساده تر می شود . طرف صحبت خود را باید مطمئن کنید که می خواهید مسئله ی موجود را به شکل رضایت بخشی حل کنید.

نیاز طرف مقابل خود را بشناسید. 

هر انسانی پنج نیاز دارد که این نیاز ها شامل بقا ، عشق و محبت ، قدرت ، آزادی و تفریح است . بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده در صورتی که در دو یا بیش از دو نیاز از نیاز های زن و شوهر تفاوتی وجود داشته باشد ، این تفاوت باعث بروز اختلاف در زندگی مشترک آن ها می شود . در خیلی از مواقع ، زوج ها گمان می کنند منشا این اختلاف ها ، نحوه ی رفتارشان با یکدیگر است ، در صورتی که دلیل اصلی این مشکل ، عدم سازگاری این نیاز ها است . به بیان ساده تر ، آن ها در ارتباطات خود ، نیاز های یکدیگر را در نظر نمی گیرند و نسبت به این نیاز های طرف مقابلشان آگاهی ندارند .

همانطور که می بینید هر کدام از موارد در جای خود مهم هستند و نیازمتد تمرین و تکرار مستمر می باشند. برای این که بتوانید اطلاعات لازم را در این زمینه به صورت کامل به دست بیاورید با مراکز مشاوره در ارتباط باشید . اما نتیجه گرفتن نیازمند صبر و تلاش هر دو طرف بستگی دارد.