برای این که رابطه موفق و مستحکمی را تجربه کنید و از آن لذت ببرید، باید تلاش کنید که در رابطه باعث رشد همدیگر شوید و با کمک رشد همدیگر رابطه نیز رشد پیدا کند و با یکدیگر به موفقیت های بسیاری برسید. شما نمی توانید بدون حمایت و رشد شخصی تان رابطه خوبی را تجربه کنید. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که می تواند به شما کمک کند باعث رشد همدیگر در رابطه شوید.

امنیت:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره طلاق سعی کنید که برای یکدیگر پناهگاه امنی باشید. یعنی از نقاط ضعف و قوت یکدیگر با خبر باشید و بر اساس آن ها طرف مقابل را در نظر بگیرید و سعی نکنید که از آن ها سوء استفاده کنید و و یا طرف مقابل را به خاطر آن ها آزار دهید. در این صورت نمی توانید احساس امنیت در رابطه را ایجاد کنید و نمی توانید به رشد برسید زیرا که طرفین از بروز خود واقعی شان خواهند ترسید و از قضاوت، داوری و سوء استفاده هایی که ممکن است اتفاق بیفتد، هراس خواهند داشت و این نشانه ای از رابطه ای اشتباه است. زوجین موفق پناهگاهی امن برای یکدیگر خواهند بود.

مقایسه ممنوع

سعی نکنید که رابطه و طرف مقابلتان را با فرد دیگری مقایسه کنید. هیچ کس از جزییات رابطه و زندگی یکدیگر خبر ندارد و ما نمی توانیم بر اساس آن چه که در عموم قابل مشاهده است زندگی خود را با دیگران مقایسه کنیم. از طرفی مقایسه افراد از همان کودکی کار بسیار اشتباهی است و به شدت روی اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی می گذارد.

از آرزو ها و اهداف یکدیگر با خبر باشید.

بر اساس گفته بهترین مشاورین روانشناس زوجین موفق در زندگی مشترک باید با یکدیگر گفتگو داشته باشند و بدون هیچ ترس و هراسی درباره آرزو ها، رویا ها و اهدافشان صحبت کنند. و از آن ها خبر داشته باشند. در این صورت افراد صمیمیتشان بیشتر می شود و همچنین یکدیگر را در رسیدن به این اهداف کمک خواهند کرد و همچنین باید برای اهداف همدیگر کمک و کنید و از یکدیگر به اندازه کافی حمایت کنید. 

قربانی نکردن رابطه:

یکی از موارد مهمی که باید در نظر بگیرید این است که رابطه تان را قربانی پیشرفتتان نکنید. در هر شرایطی زوجین برای داشتن زندگی موفق باید با یکدیگر رابطه به اندازه کافی داشته باشند و تحت هیچ شرایطی از زندگی مشترکشان غافل نشوند. اگر که برای رسیدن به اهدافتان طرف مقابل و رابطه تان را قربانی کنید، شرایط بسیار سختی را برای خود و طرف مقابل و رابطه تان رقم خواهید زد. 

موازی بودن:

طبق نظر دکتر متخصص سکس رشد شخصی تان را به صورت برابر پیش ببرید و به این طور نباشد که شما درگیر رشد خودتان باشید و طرف مقابل را فراموش کنید و انتظار داشته باشید که طرف مقابل شما را همواره همراهی کند. بلکه باید رابطه تان به نحوی باشد که یکدیگر را حمایت کنید و همدیگر را فراموش نکنید و قدم به قدم با یکدیگر به شکل موازی پیش بروید.

جشن گرفتن موفقیت ها:

زمانی که به هدفی می رسید آن را به همراهی یکدیگر جشن بگیرید و از رسیدن به این موفقیت لذت ببرید. جشن های کوچک می تواند حال و هوای رابطه تان را بهتر کند.

برای رابطه تان نیز هدف هایی داشته باشید.

همواره درگیر هدف های شخصی تان نباشید و همانطور که در موارد بالا نیز اشاره شد. همدیگر را فراموش نکنید و به خاطر اهدافتان کنار نگذارید. بلکه هدف های مشترکی را نیز برای رابطه تان تعیین کنید و هر دو برای بهتر شدن رابطه تان تلاش کنید. به این صورت نباشد که یکی از طرفین همواره در حال تلاش برای حفظ رابطه باشد و طرف دیگر هیچ نقشی نداشته باشد. به مرور زمان فرد تلاش کننده نیز فرسوده خواهد شد و این برای رابطه مناسب نیست. بلکه باید هر دو به یک اندازه برای حفظ رابطه شان تلاش کنند و از این مسیر لذت ببرند.

همانطور که دیدید تلاش برای حمایت از یکدیگر و کمک می تواند رابطه تان را به مقدار زیادی بهتر کند و شما را به همدیگر نزدیک تر کند و در نتیجه در موفقیت ها نیز هر دو خشنود خواهید شد و این برای تقویت رابطه تان بسیار مناسب است. شاید انجام این کار ها در ابتدا ساده به نظر برسد اما با تکرار آن ها به ارزش آن پی خواهید برد. سعی کنید که درباره موارد گفته شده با شریک عاطفی تان صحبت کنید و برای بهتر شدن رابطه تان و پیشرفت درحوزه های مختلف کاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب مشاور خوب در ارتباط باشید. مشاوران در حوزه های مختلف ازدواج می توانند به شما کمک کنند و برای بهبود شرایط زندگی مشترکتان مهارت های لازم و موثر بر حسب شرایط رابطه تان را به شما آموزش دهند. اما رسیدن به نتیجه مطلوب بستگی به تلاش هر دو نفر و میزان به کار گیری مهارت ها در زندگی مشترکتان می باشد.