همه ی ما دوست داریم که احساس خوبی داشته باشیم. اما چگونه بفهمیم که احساس خوبی داریم و چرا داشتن آن برایمان مهم است بر اساس نظر روانشناسان خانوادگی همه ی ما می خواهیم که احساس خوبی داشته باشیم ولی در بیشتر اوقات نمی دانیم که این کار را چگونه انجام دهیم و به خصوص اکنون که با مشکلات زیادی رو به رو هستیم . برای این که در سال جدید احساس بهتر را تجربه کنید و حال خوبی داشته باشید توصیه می کنیم که مواردی که در ادامه هستند را در سال جدید در نظر داشته باشید. 

در زمان حال زندگی کنید.

چند نفس آهسته بکشید و در همین لحظه توجه کنید که چه اتفاقی در حال افتادن است چه چیز هایی می بینید، چه بوهایی احساس می کنید و یا چه چیزهایی را لمس می کنید. شاید برخی از این موارد را اصلا ندیده باشید تا زمانی که توجهتان را به آن ها معطوف کرده اید. توجه نکردن به آن چه در حال روی دادن است آسان است زیرا که غرق در افکارمان هستیم و ما زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد چیزهایی می کنیم که در گذشته اتفاق افتاده است. مانند اشتباهی که مرتکب شده ایم و یا حرف آزار دهنده ای که از کسی شنیده ایم. و برخی مواقع دیگر از آینده نگرانیم . مشکلاتی که در مورد زندگی در گذشته وجود دارد این است که توانایی تغییر آن ها را نداریم و ما نمی توانیم به عقب برگردیم و دوباره آن ها را به شکل دیگر انجام دهیم . اما انچه که بهتر است این است که از اشتباهات گذشته مان درس بگیریم و سعی کنیم که دفعه ی بعد بهتر عمل کنیم. ولی گذراندن وقت زیاد در مورد هر آن چه که قبلا اتفاق افتاده است به داشتن احساس خوب کمکی نخواهد کرد. همان طور که گذشته را نمی توانید تغییر دهید، آینده را نیز نمی توانید کنترل کنید . تمرکز کردن کامل توجه بر آن چه در زمان حال اتفاق می افتد ذهن آگاهی نامیده می شود. تمرین ذهن آگاهی برای بهزیستی روانی و جسمانی بسیار مفید است. زیرا که باعث کاهش استرس می شود و با تمرکز بر آن چه اکنون اتفاق می افتد، دیگر به آن چه قبلا اتفاق افتاده و یا در آینده اتفاق خواهد افتاد ، نگران نمی وید. و همچنین تمرین های ذهن آگاهی با کاهش تنش می تواند خلق شما را بهبود ببخشد و به خواب بهتر کمک کند و معده تان را تسکین دهد و از هر دردی بکاهد. و در نتیجه احساس خوب را تجربه خواهید کرد. 

تغییر اجتناب ناپذیر است پس مقاومت نکنید و تسلیم جریان زندگی شوید. 

زمانی که در مقابل تغییر مقاومت می کنیم در برابر حرکت طبیعی و رو به رشد زندگی در برابر تمایل طبیعی زندگی به توسعه و گشایش مقاومت کرده ایم. زمانی که مقاومت کنیم ، زندگی را به انزوا کشانده ایم. مقاومت در برابر تغییر به این می ماند که بخواهید مانع حرکت رودخانه شوید . سعی برای حفظ ثبات چیز ها و گریز از تغییر انتخابی در جهت مرگ است نه زندگی. مقاومت بی فایده است زیرا که تغییر اجتناب ناپذیر است و چه بخواهیو و چه نخواهیم تغییر صورت خواهد گرفت. هر چقدر بیشتر در برابر تغییر مقاومت کنیم بیشتر زمینه رنج خود وی دیگران را فراهم کرده ایم. پس برای داشتن حال بهتر در برابر تغییرات مقامت نکنید و انعطاف پذیر باشید. 

پشت گوش انداختن را کنار بگذارید.

طبق نظر بهترین مشاور برای پشت گوش انداختن برخی از کارها دلایل متفاوتی وجود دارد ولی باورهای ما در این مورد نقش مهمی دارند. اگر که فکر می کنید همه ی کار ها باید نسبتا بدون استرس و راحت حل شوند و کارهای ناخوشایند را نمی توانید انجام دهید این حالت عدم تحمل ناراحتی نامیده می شود. این حالت زمانی پیش می آید که شما در مورد تمام کردن یک کار، سطح معینی از اضطراب و دلسردی را احساس می کنید . باورهایی که در مورد خودتان دارید در تمایل شما در پشت گوش انداخت کار ها موثر است. اگر خودتان را فردی ارزشمند ندانید و چیزهایی دارید که باید به ان ها افتخار کنید ممکن است برخی از کارها را عقب بیندازید زیرا که می ترسید که شکست بخورید. به عقب انداختن کار ها همیشه پیامدهای بدی ندارد و در واقع برخی از مواقع ممکن است که شما دلیل منطقی برای به عقب انداختن کارها داشته باشید. ولی زمانی که پشت گوش انداختن مشکل افرین باشد و باعث ایجاد هیجانات استرس زا، افکار بیهوده و ... را تجربه می کنید باید آن را شکست دهید. برای داشتن پشتکار در زندگی مهم است که بپذیریم همه ی ما مجبوریم برخی کارها را که دشوار، خسته کننده یا ناخوشایندند انجام دهیم. مجبور کردن خودتان برای انجام دادن کارهایی که برایتان ناخوشایند هستند می تواند شیوه کارآمد برای شکست دادن پشت گوش انداختن مشکل افرین باشد.

و این به خاطر احساس مثبتی است که بعد از به اتمام رساندن یک کار به دست می آورید . له این ترتیب به خودتان ثابت می کنید که می توانید این کار را انجام دهید و این به شما این اطمینان را می دهد که دوباره می توانید آن را انجام دهید.


موارد مهم زیادی هستند که بر اساس مطالعات روانشناسی باعث زندگی بهتر شما خواهند شد و این به خود شناسی و صرف زمان برای آن است. زمانی که شما بتوانید عادت های مخرب قدیمی را کنار بگذارید و مهارت های جدید تازه ای را اجرا کنید نتیجه بسیار لذت بخشی را خواهید دید و این احساس خوب را در وجودتان حس خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمیه و آموزش مهارت های اساسی و بهبود سلامت روان می توانید با کلینیک روانشناس در ارتباط باشید.