شاد بودن با همسر یا شریک زندگیتان یکی از بزرگ ترین لذت های زندگی است . همه ما البته می خواهیم شاد باشیم و پیوند ما با دیگران زندگی را شاد تر ، محکم تر و رضایت بخش تر می کند . شادی با دیگران ساده ترین کاری است که در جهان وجود دارد . با هم شاد بودن یکی از بزرگترین چالش هایی است که زندگی در برابرمان قرار می دهد . و ممکن است که بعضی ها فکر کنند ایجاد شادی برایشان دشوار خواهد بود و برخی دیگر ترجیح می دهند مجرد و تنها بمانند . خواه شما به تازگی ازدواج کرده باشید یا از ازدواج شما پنجاه سال گذشته باشد ، اگر مجرد هستید و هنوز ازدواج نکرده اید باید ترفند ها و مهارت های لازم را برای مدیریت رابطه و داشتن زندگی مشترک شاد یاد بگیرید . 

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج تلفنی افراد فقط به دوقسمت عاشق شدن می پردازند یعنی در قسمت اول وارد خیال می شوید که کسی را پیدا کنید یا عاشق او شوید و فردی باشد که کاملا بی عیب و نقص باشد و بعد از پیدا کردن او قرار های متععدی می گذارید و همه ی این ها برای این است که همسر مناسب خود را پیدا کنید . و وقتی پیدایش کردید و با خانواده و دوستان آشنا کردید به مرحله ی ازدواج می رسید . در دوران ازدواج و نامزدی خود را برای ازدواج آماده می کنید و هزینه های بسیاری را برای آن صرف می کنید . اما برای بعد از آن که مهم ترین و طولانی ترین قسمت است و هیچ کاری نمی کنید . کسی به ما نمی گوید که چگونه این مرحله را به اجرا بگذاریم . ولی برای این که ازدواج ما به طولانی مدت دوام داشته باشد باید تدارکات مهم و اساسی برای آن ببینیم و چه کسی می تواند در مورد این موضوع ما را آماده کند ؟ مشخصا تنها عاشق شدن کافی نیست و مراسم ازدواج هم کافی نخواهد بود .


همسرتان را در اولویت قرار دهید .

مطالعات روانشناسی خانوادگی نشان می دهد که اگر می خواهید رابطه ای سالم و انرژی بخش داشته باشید ، باید آن را در اولویت های خود قرار دهید . این که رابطه با همسرتان را نسبت به هر چیز دیگری در اولویت قرار دهید ، کار آسانی نیست . مخصوصا زمانی که وظایف گوناگون و زیادی داشته باشید مثلا شغلی که زمان زیادی از شما بگیرد ، فرزندانی که زمان و توجه شما را می طلبد و مسئولیت های مشابه دیگر . با وجود این که هر یک از موارد جایگاهی مخصوص به خود دارند ، داشتن ازدواجی موفق ، مهم ترین بخش زندگی هر فرد است که نسبت به بخش های دیگر زندگی ، نیاز به توجه بیشتری دارد . رابطه ی زناشویی سالم شما می تواند برای اطرافیانتان مفید باشد و بهترین هدیه ای است که می توانید به فرزندانتان بدهید دانستن این که والدین رابطه ی خوبی با هم دارند ، برای فرزندان احساس امنیت و پایداری می دهد . 

تفاوت های یکدیگر را بپذیرید .

مشاوران مطب تخصصی روانشناسی بیان می کند که همه ی ما در یک یا چند زمینه با هم ناسازگاری داریم . اگر شبیه بودن معیار اصلی ازدواج موفق باشد ، همه ی زوج ها باید احساس شکست کنند . البته ، واقعیت این است که برخی زوج ها بیشتر از برخی دیگر به هم شبیه هستند ، اما این شباهت ها لزوما باعث نمی شود ازدواج آن ها منجر به رابطه ای موفق شود . اگر شما و همسرتان در باور های اساسی به هم شبیه باشید ، می توانید از این باور های مشترک در حل شرایط دشوار و اختلاف هایتان استفاده کنید . تلاش کنید تا تفاوت هایتان را بشناسید و از آن ها به محو احسن استفاده کنید . طبق مطالعات مراکز مشاوره طلاق اگر دائما غر بزنید فردی منفی و تلخ  خواهید شد و اگر دائما بجنگید ، فردی خسته و درمانده می شوید . اما اگر این تفاوت ها را به عنوان موهبت های زندگی بپذیرید هنر انعطاف پذیری و از خود گذشتگی را کسب کردید . و در نتیجه بالغانه برخورد خواهید کرد و تار و پود زندگیتان غنی تر می شود و به شخصی قوی و دلسوز تبدیل می شوید . اکثر اختلافات بر سر مسائل بزرگ اخلاقی یا اعتقادی نیستند ، بلکه بر سر تمایلات و باید و نباید های کوچک هستند . زمانی که بپذیریم همه چیز لزوما طبق میل ما پیش نمی رود ، زندگی زناشوییمان راحت تر پیش خواهد رفت . بعد از مدتی متوجه خواهیم شد که اکثر مشاجرات ما بر سر مسائل مهمی نبودند و در واقع اگر می توانستیم از بیرون رابطه ، دعواهایمان را با همسرمان ببینیم ، از رفتار خود شرمگین می شدیم . و در نهایت می توانیم زندگیمان را با تفاهم و احترام ادامه دهیم . شما نیز زمانی که تفاوت های میان خود و همسرتان را بپذیرید ، به یکدیگر نزدیک می شوید و تفاوت هایتان ، اهمیت و بزرگی شان را از دست می دهند . موارد بسیار زیادی هستند که در ازدواج با به کار بردن آن مهارت ها می تواند بسیار سودمند واقع شود و زندگی شاد و موفقی را برای هر دو فرد به همراه داشته باشد .