برای این که بتوانیم خانواده سالم و موفقی داشته باشیم نیازمند این هستیم که در راه آن تلاش کنیم . داشتن خانواده موفق به طور خودکار به وجود نمی آید بلکه نیازمند توجه و یادگیری پیوسته می باشد در ادامه نظر مشاوران خوب ایران را بیان می کنیم . 

نوسازی :

مورد اول این است که ازدواج موفق نیازمند این است که بار ها و برای همیشه عاشق یک فرد شوید . روابط به طور پیوسته نیاز به نو سازی دارند در غیر این صورت از بین خواهد رفت . منظور از نوسازی این است که در رابطه افراد باید به طور پیوسته در جهت داشتن رابطه موفق تلاش کنند و توجه ویژه به آن داشته باشند هرگونه غفلت و عدم توجه به آن بسیار آسیب رسان خواهد بود .

قدر دانی :

روانشناس خانواده در تهران به قدر دان بودن اشاره می کند . تلاش برای تغییر دادن دیگران را باید متوقف کرد و احترام به یکدیگر در خانواده را افزایش داد و قدر دان و سپاس گزار همدیگر بود . اکثر زنان جوان ممکن است که اعتقاد داشته باشند که می توانند مردان خود را بعد از ازدواج تغییر دهند ولی آن ها نمی توانند این کار را انجام دهند بزرگ ترین مشکل ما این است که تلاش می کنیم در زندگی ، افراد را مطابق میل خودمان تغییر دهیم . بسیار می بینیم که مردان و زنان از همسران خود شکایت می کنند و علاوه بر شکایتی که زن و شوهر ها از هم می کنند ، والدین نیز از فرزندان خود گله مند هستند در این میان فرزندان یک خانواده نیز مستثنی نبوده و از والدین خود شکایت دارند و انتظار دارند که والدینشان با آن ها بهتر رفتار کند در حالت کلی می بینیم که در همه جای دنیا مردم تلاش می کنند دیگران را تغییر دهند . 

چرا تلاش می کنیم که دیگران را تغییر دهیم ؟

ما دیگران را تغییر می دهیم چون آن ها را دوست داریم اما بعضی اوقات ، انگیزه های ما خالص نیستند . بعضی اوقات ما افراد مورد علاقه مان را به دلیل شرم و خجالت تغییر دهیم و اصلاح کنیم . ما از این که دیگران درباره ی فرزندانمان ، خواهر و برادرمان ، همسر و والدینمان ، چه حرفی می زنند و چطور فکر می کنند ، شرمگین می شویم . فکر و قضاوتی که دیگران می کنند برای ما خیلی اهمیت پیدا می کند . به دلیل ضعف های درونی ، برای نظر و عقیده دیگران بیشتر از آن چه که باید ، ارزش قائل می شویم . ضعف های درونی خودمان را می خواهیم با تغییرات عوامل محیطی از بین ببریم ، در حالی که هیچ سودی ندارد . دلیل دیگر ممکن است به خاطر مقایسه کردن باشد و والدین بسیاری هستند که کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه می کنند . کودکان نمی توانند در محیطی که قضاوت وجود دارد و همواره مورد مقایسه قرار می گیرند پرورش یابند و شکوفا شوند . کودکان در محیطی که در آن قدر دانی وجود دارد ، بهتر پرورش می یابند . 

از موارد دیگر انتقاد گری می باشد که افراد در تمام روز به دنبال پیدا کردن اشتباه از دیگران هستند . در حقیقت آن ها به دنبال این هستند که با پیدا کردن نقاط ضعف و اشتباهات در دیگران و به پایین کشیدن آن ها ، به نوعی شکست ها و نا توانی های خودشان را پنهان می کنند و در واقع  ضعف های درونی خودشان را انکار می کنند ولی این کار فایده ای ندارد و مشکلی را حل نمی کند . چنین رفتاری باعث می شود که دیگران هم از آن ها دوری کنند چون هیچ کس دوست ندارد با افراد که مدام غر می زنند و از دیگران عیب جویی می کنند ، ارتباط داشته باشد . 

طبق نظر مشاوران مطب روانشناسی در شمال تهران عزیزانتان را با تمام وجود دوست داشته باشید ، حتی با نقص هایشان . وقتی شما به چیز های خوب و نقاط قوت در اطرافتان تمرکز کنید ، با این کار خوبی و برکت نیز بیشتر خواهد شد . به همین دلیل ابراز کردن قدر دانی به اطرافیان سبب ایجاد خانواده ای شاد و سالم خواهد شد . توجه کردن بیش از اندازه به ضعف های اطرافیانمان رابطه را نا سالم می کند . 

تحقیقات مشاوره تلفنی خوب نشان می دهد که دلزدگی از موارد دیگری می باشد که منجر به مرگ رابطه خواهد شد . در دلزدگی به مرور زمان شما از یکدیگر مانند همسر ، فرزند یت دوست صمیمی دور می شوید و صمیمیت بین شما از بین می رود . دیگر لذتی وجود ندارد و وضعیتی است که امروزه بسیاری از زوج ها و خانواده ها درگیر آن هستند . افراد باید سخت تلاش کنند و با پشتکار و تلاش زیادی که از خود نشان می دهند دچار دلسردی و احساس شکست نشوند . زمانی که تلاشی برای پیشگیری از دلزدگی روابط نمی کنیم ، در آینده ای نزدیک باید منتظر پیامد های نا خوشایند آن باشیم . پس به جای این که کاری نکنیم و منتظر بمانیم تا این بیماری کل زندگی را در بر بگیرد و بر همه جنبه های زندگی تاثیر منفی داشته باشد ، بهتر است کاری برای افزایش کیفیت و بهبود روابط خودمان با دیگران انجام دهیم . به خصوص روابط خانوادگی که بسیار مهم و ارزشمند می باشد .