از آن جایی که ازدواج یکی از مسائل مهم در زندگی هر فردی می باشد و موفقیت و عدم موفقیت آن تاثیر بسیار زیادی در کیفیت زندگی می گذارد ، به همین دلیل باید به موضوع تفاهم در بین زوجین باید دقت شود . در این راستا می خواهیم این روش را بیان کنیم . بر اساس مطالعات مشاوره خانواده ایران ویژگی هایی که در همسر آینده ی خود به دنبال آن هستید را باید در 10 موضوع طبقه بندی کنید .که در ادامه این موضوع ها را معرفی کنیم که عبارت اند از :

وضعیت جسمانی :

ظاهر و قیافه مانند خوش هیکل بودن و یا روشن و تیره بودن پوست و مو و عدات غذایی که فرد دارد و همچنین عادات مربوط به سلامتی و تندرستی که آیا ورزش می کند یا نه و همچنین بهداشت شخصی که به عدم اعتیاد به مواد مخدر و الکل اشاره دارد و یا به سر و ضع خود رسیدن و تمیز و بهداشتی بودن بدن و طرز لباس پوشیدن همگی از مواردی هستند که در این دسته جای می گیرد .

وضعیت احساسی :

نگرش و رفتار او در رابطه با عشق و محبت و همچنین رفتار او با شما و این که آیا احساسات خود را بیان می کند یا نه و در رابطه اش چگونه بر خورد می کند برای مثال مواردی مانند صادق بودن ، وفادار بودن ، نتعهد و پایبند بودن ، برخورد های عاطفی و عاشقانه و ..... به این موضوع بستگی دارد .

وضعیت اجتماعی :

این موضوع مربوط به ویژگی های شخصیتی مااند گرم و صمیمی و رفتار دوستانه و ارتباطات و مراودات او با دیگران مانند برون گرا ، جسور و بی پروا و یا معاشرتی بودن ، شوخ طبعی ، واقع بین و عملی ، مهربان و یا این که در میان جمع ممتاز است و .... می باشد .

وضعیت فکری و عقلی :

بر اساس مطالعات مشاوره تحصیلی تهران این موضوع به سطح تحصیلات ، علاقه مند بودن به مسائل فرهنگی و نگرش او در برخورد با مسائل جهانی و .....  بستگی دارد .

وضعیت جنسی :

طبق نظر مشاور سکس ایرانیان این موضوع به نگرش و برخورد ، مهارت ها ، توانایی لذت بردن و مبتلا نبودن به ناتوانی و اختلالات جنسی مربوط می شود .

وضعیت ارتباطی :

طرز ارتباط بر قرار کردن او یعنی میزان صحبت کردن او ، چگونگی بیان افکار و احساساتش که آیا گفتاری و کلامی باشد و قدرت بیان داشته باشد ، و نگرش و برخورد او با در رابطه با بر قراری ارتباط و بیان و اظهارات او مانند انتقاد پذیر بودن ، داشتن واکنش مساعد ، تمایل به مذاکره و گفت و گو درباره ی مسائل و مشکلات در این موضوع جای می گیرند .

وضعیت اقتصادی :

رابطه ی فرد با پول یعنی مسئولیت پذیری اقتصادی  ، نگرش و برخورد او در قبال موفقیت و سخت کوشی و تلاش او در این مسیر و عادات شغلی او است .

وضعیت رشد شخصیتی :

نگرش و برخورد در قبال رشد شخصیتی و قابلیت و توانایی دیدن نواقص و کاستی های شخصی و تغییر و در واقع خود شناسی و همچنین تمایل فرد به کار کردن روی رابطه از موارد مهم ایم موضوع می باشد .

وضعیتمذهبی :

نگرش و برخورد او در رابطه با اعتقاد و ایمان به خدا ، فلسفه ی او از زندگی و نظرات اخلاقی او و نگرش و چشم انداز مثبت و خوشبینانه به زندگی از موارد این موضوع می باشد .

وضعیت علایق و سرگرمی ها :

این موضوع به این نکته اشاره دارد که فرد تعطلات و اوقات بیکاری خود را چگونه می گذراند و علاقه مند به چه نوع سرگرمی هایی می باشد .

طبق مطالعات مراکز فوق تخصصی هر چقدر که فهرست خود را غنی تر و دقیق تر و مشخص تر تهیه کنید ، در تعیین این که در رابطه ی درستی قرار دارید و یا در حال انتخاب فرد درستی هستید بسیار تاثیر گذار است . اگر در رابطه ای هستید ؛ این فهرست می تواند در شناسایی زمینه هایی که در آن با نامزد خود مشکل دارید ، به شما کمک کند . و همچنین با مواردی که گفته شد می توانید نکات مثبت همسرتان را به یاد بیاورید و اگر که رابطه شما با مشکلی رو به رو است ، این فهرست در درک نقاط قوت و ضعف رابطه تان به شما کمک خواهد کرد . 

تفاهم از موار بسیار مهم در ازدواج و زندگی مشترک می باشد . هر چقدر که بین زوجین میزان تفاهم بالا باشد افراد زندگی موفقی خواهند داشت اما اگر میزان این تفاهم ها کم باشد افراد توانایی مدیریت و سازگاری را نداشته باشند مسکلات بسیاری را تجربه خواهند کرد . با نداشتن فقط یک مورد نمی توانیم بگوییم که تفاهم وجود ندارد بله چندین مورد اساسی می تواند در روند رابطه تاثیر گذار باشد . افراد می توانند برای تشخیص میزان تفاهم خود چگونگی مدیریت آن ها و آموزش های لازم برای مهارت های زندگی مشترک از مشاوران کمک بگیرند و زندگی مشترک موفقی را برای خود و طرف مقابلشان رقم بزنند .