سواد جنسی یکی از ضروری ترین و اساسی ترین نیاز های ازدواج است. اگر چه امروزه در کشورهای پیشرفته آموزش های لازم درباره اطلاعات جنسی جز اولویت ها شده و به صورت امری عادی درامده است اما متاسفانه در اغلب کشور ها از جمله کشور ما این مسئله به عنوان تابوی غیر اخلاقی و یکی از بزرگ ترین مانع روابط دو جنس و موجب آسیب های غیر قابل جبران به جوانان و خانواده ها محسوب می شود. طبق نظر روانشناس بسیاری از مشکلات زوجین با مسائل جنسی گره خورده است و مخفی کردن آن ها و کتمان آن مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. 

از انجایی که رابطه جنسی زن و مرد همانطور که گفتیم از اصل های زناشویی است، تابع سواد جنسی آن هاست که سایر جنبه های رابطه از جمله روابط عاطفی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و از آن ها تاثیر می پذیرد. این امر از دو عامل اساسی سرچشمه می گیرد که اولین آن شرایط جسمی، از قبیل سن، وزن، سلامتو کارکرد هورمون های جنسی است و دوم سرایط روانی شامل تجربه ها و اتفاقات گذشته، باورهای ذهنی، دیدگاه تربیتی نسبت به مسائل جنسی، کیفیت روابط زوجین، امنیت خاطر و ... است. در این میان مردان و زنان از نظر مسائل جنسی تفاوت های اساسی دارند که اطلاع نداشتن از آن ها و نادیده گرفتن آن ها تاثیر منفی بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. 

طبق نظر مشاوران ازدواج خوب یکی از تفاوت های اساسی که می توانیم اشاره کنیم این است که ارتباط جنسی برای زن و مرد مفهوم های متفاوتی دارد که در مردان همان آمیزش سریع بوده ولی در عالم زنانه هم آغوشی، نوازش شدن و ارتباط جسمی و عاطفی و در نهایت رابطه جنسی است. در واقع زنان با احساسات خود وارد رابطه جنسی می شوند و به دنبال نوازش، توجه و ... هستند و وجود هر گونه هیجانات منفی و مشکلات در رابطه می تواند باعث افت شدید تمایل جنسی زن و کناره گیری او از نزدیکی شود و تعادل زندگی او را به هم بریزد. به این منظور توجه کردن به برخی ازموارد در روابط بین زوجین و رابطه جنسی آن بسیار مهم است و به مردان توصیه می شود که برای داشتن زندگی زناشویی موفق و سلامت رابطه به نکاتی که در اادامه مطرح می شوند، توجه کنند و آن ها را در رابطه شان ایجاد نمایند. پس به نکات مهم برای داشتن ارتباط جنسی مناسب با زنان دقت کنید.

برای این که بخواهید رابطه جنسی مطلوبی را با همسرتان داشته باشید باید احساس عشق، امنیت و آرامش روانی را در او ایجاد کنید همچنین وفاداری مرد و اعتماد زن به همسرش از موارد مهم دیگر است که می تواند در کیفیت رابطه جنسی بسیار موثر باشد. رابطه جنسی زمانی برای زنان مطلوب خواهد بود که در زمان مناسب و دور از مشغله فکری و جسمی باشد و توجه و پاسخگویی مرد به احساسات و نیاز های عاطفی زن نقش مهمی را ایفا می کند.

از دیگر فعالیت های ثمربخش می توان به کارهای رمانتیک، ارتباط چشمی، صحبت های محبت آمیز و یا بیان خاطرات شیرین قبل از نزدیکی باشد. حفظ طراوت و تازگی دائم و مستمر عشق، اگر بتواند مشعل عشق را همیشه روشن نگه دارد، بسیار مناسب خواهد بود. در نظر گرفتن سه عامل توجه، محبت و قدردانی و هم چنین گوش سپردن مرد به حرف های زن جهت تخلیه استرس و هیجانات روزمره است. و همچنین اطمینان زن از دوست داشته شدن قلبی توسط مرد و تکیه گاه محکم او در زندگی است. هر گون مانع جسمی و عاطفی باعث می شود که درهای قلب زن به روی مرد بسته شده و هرگونه تلاش جهت تحریک او برای داشتن نزدیکی همراه با لذت با مشکل مواجه شود. در این شرایط زن هیچ لذتی نخواهد برد و هرگونه نزدیکی مرد آزار و شکنجه روانی و جسمی محسوب می شود و او را بیشتر متنفر خواهد کرد. بنابراین عدم شناخت و نادیده گرفتن تفاوت های جنسیتی منجر به دلسردی و سرد مزاجی زن شده و موجب تهدید روابط زناشویی و حتی طلاق و از هم پاشیده شدن خانواده را به همراه خواهد داشت. 

توصیه هت و کلام آخر:

در صورت وجود مشکلات جسمی، جنسی و عاطفی در روابط زناشویی نسبت به یافتن و رفع علل آن ها اقدام کنید و سعی کنید که روابط جنسی خود با همسرتان را تعطیل نکنید و در رفع مشکل خود توسط متخصص مربوطه جدی باشید چون تعطیلی روابط جنسی موجب خاموشی این میل در زنان شده و احتمال برگشت نا پذیری و سرد مزاجی بیشتر می شود. همچنین تعطیلی روابط جنسی به هر دلیلی که باشد، موجب فاصله عاطفی زوجین و تمایل به رفع آن نیاز با فردی غیر از همسر خود و در نهایت خیانت خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسان در ارتباط باشید.