طلاق عاطفی به سردی رابطه میان زن و شوهر گفته می شود و این سردی شامل تمامی روابط روحی، جسمی، عاطفی، و حتی گفتاری است. از عوامل مرتبط با طلاق عاطفی می توان به مشکلات ارتباطی، انتخاب نادرست همسر، اعتیاد مرد، خیانت، دخالت خانواده ها، نارضایتی جنسی و .... را نام برد. و پیامدهایی را برای زن و مرد و حتی فرزندان به همراه دارد که این پیامد ها شامل افسردگی، گوشه گیری، انزوا، از دست رفتن اعتماد به نفس، انگیزه نداشتن برای زندگی، پرخاشگری و .... را به همراه دارد. در ادامه برای جلوگیری از طلاق عاطفی رعایت برخی از موارد می تواند کارساز باشد.


احترام:

بر اساس مطالعات مرکز روانشناسی ازدواج یکی از مهم ترین مسائل میزان احترام از سوی همسر است.اگر که زوجین به افکار، عقاید، رفتارها و احساسات یکدیگر احترام بگذارند و در هر شرایطی آن را حفظ کنند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری خواهند کرد.

اعتماد:

زن و شوهر باید در همه ابعاد زندگی، مانند مالی، زناشویی و ... به یگدیگر اعتماد داشته باشند. اعتماد پایه ای ترین و مهم ترین عنصر برای تداوم ازدواج است. زوجین با گفتگو کردن می توانند مشکلات یکدیگر را حل کنند و اگر که نتوانند حرف های یکدیگر را باور کنند و اعتماد نداشته باشند مشکلات حل نخواهد شد. به همین دلیل زوجین باید در جهت حفظ اعتماد در زندگی شان تلاش کنند.

تحسین:

هر فردی نیاز به تشویق و تحسین دارد و در روابط عاطفی نقش اساسی دارد و در بنیان و تحکیم آن تاثیر گذار است. نوع گفتن و لحن گفتار فرد بسیار مهم است. گاهی با واژه ها می توان اشتیاق را برای فرد ایجاد کرد. تحسین کردن افراد باعث انگیزه گرفتن می شود و همچنین صمیمیت بین زوجین را افزایش می دهد.

تشکر و قدردانی:

طبق نظر روانشناس خانواده خوب قدردانی و تشکر کردن روابط بین زوجین را محکم تر می کند و زوجین برای هر کار کوچک و بزرگی باید این قدردانی را به زبان بیاورند. تحقیقات نشان داده است که تشکر و قدردانی میزان طلاق را نیز کاهش می دهد. زمانی که زوجین از یکدیگر قدردانی می کنند، حس بهتری نسبت به ازدواج خود به دست می آورند و در نتیجه، تعهد و اعتقادشان در زندگی زناشویی بیشتر و ادامه دار تر می شود.

حفظ حریم یکدیگر:

همه ی آدم ها دوست دارند لحظات و ساعاتی را تنها باشند و حتی برای خود ما پیش آمده که نخواستیم این حریم شخصی را با فرد دیگری تقسیم کنیم. و به همین دلیل زوجین باید به این حریم یکدیگر احترام بگذارند و فرصتی برای هم قائل باشند تا بتوانند این حریم را رعایت کنند .

ایجاد صمیمیت و حفظ آن یکی از فاکتورهای مهم برای جلوگیری از طلاق عاطفی

اغلب افراد با وجود موفقیت های بسیار در زندگی، احساس خوبی ندارند و در برقراری عمیق و صمیمانه با مشکل رو به رو هستند. و فکر می کنند که ایجاد صمیمیت غریزی است و نیاز به یادگیری و تمرین ندارد. اما این بسیار اشتباه است و زوجین برای برقراری ارتباط صمیمانه باید فرصت لازم برای یادگیری را فراهم کنند. صمیمیت ابعاد مختلفی دارد و اگر مشکلی در هر کدام از آن ها وجود داشته باشد  باید انتظار داشته باشیم که رابطه عملکرد طبیعی نخواهد داشت. ابعاد صمیمیت عبارت اند از: صمیمیت فیزیکی و جسمانی، صمیمیت عاطفی و هیجانی، صمیمیت عقلانی و فکری. و برای داشتن رابطه ای موفق باید همه ی این ابعاد ارضا شود.

صمیمیت جسمی:

طبق نظر بهترین سکس تراپیست دست دادن، بوسه، آغوش و .... و هر گونه حرکت صمیمانه ی کوچک می تواند احساس تعلق و نزدیکی را ایجاد کند. و به این ترتیب می توانید به اهمیت رابطه جنسی در زن و مرد در ایجاد صمیمیت پی ببرید و متوجه شوید که چرا انسان ها در موقع طلاق و یا جدایی از کسانی که صمیمیت جسمی و رابطه جنسی را با آن ها تجربه کرده اند، این قدر صدمه می خورند. آن ها در واقع نزدیکی را تجربه کرده اند و بعد از آن جدایی و شکست را تجربه کرده اند و حتی با گذشت سال ها این درد جدایی را حس می کنند.

صمیمیت عاطفی و هیجانی:

صمیمیت عاطفی به شکل سریع ایجاد نمی شود و روند کندی دارد. برای ایجاد صمیمیت عاطفی به هر حال ما باید تا حدی خود را افشا کنیم و از خود بگوییم، بدون این که در دیگران یا در خودمان احساس بدی را به وجود بیاوریم و مهار گفتگو داشته باشیم. 

صمیمیت فکری و عقلانی:

صمیمیت فکری به وسیله مکالمه و حرف زدن و رد و بدل کردن عقاید و افکار ما در مورد مسائل مختلف ایجاد می شود. دانستن این که افراد مختلف عقاید مختلف دارند و افکار و عقاید هر یک از ما همواره درست نیستند در به وج.د آوردن محیط عاری از پیش قضاوتی به ما کمک می کند. باز نگه داشتن ذهن و پذیرش افکار جدید جز مهم ایجاد صمیمیت فکری و عقلانی است. 

اگر که در ایجاد هر کدام از ابعاد صمیمیت با همسرتان مشکل دارید در ادامه رابطه با مشکلاتی رو به رو خواهید شد از این رو جهت یادگیری چگونگی ایجاد آن ها با مراکز انتخاب نو در ارتباط باشید.