بیشر زوج ها می‌توانند با وقفه‌های جنسی گاه به گاه کنار بیایند. خستگی، استرس، بیماری و فراز و نشیب های معمولی زندگی بر احساس و عملکرد جنسی شما اثر می گذارند. قلب و ذهن انسان روی بدن و واکنش های آن تاثیر می گذارد. اما ادامه‌ی مشکلات جنسی در دراز مدت می‌تواند حتی روی یک رابطه شاد هم تاثیر منفی بگذارد. مشکل هر چه که باشد اگر خیلی طول بکشد و درمان نشود ، بزرگ تر خواهد شد و وضعیت بدتری را ایجاد خواهد کرد.بر اساس مطالعات روانشناسی ازدواج خوب برخی مشکلات جنسی می‌تواند خیلی راحت حل شود و برای غلبه بر آن‌ها باید به عنوان بخشی از وجودتان بپذیرید و با یکدیگر متعهد به حل آن ها شوید.

مشکلی که مطرح می‌شود نصف می‌شود.

وقتی یکی از طرفین نمی تواند از لذت جنسی بهره مند شود، در هر بار احساس عدم تساوی را خواهد کرد. اگر طرف مدون مشکل باشید از این که احساس لذت دارید، احساس گناه خواهید کرد و از طرفی اگر طرف مشکل دار باشید باز هم احساس گناه خواهید داشت که باعث ناراحتی همسرتان می‌شوید. البته باید گفت که مشکلات جنسی تنها به یک نفر تعلق ندارد و اگر به خاطر مسائلی زندگی جنسی تان تحت الشاع قرار گرفته است این مشکل هر دوتان می باشد. 

طبق مطالعات مشاوره خانواده ها خوب زمانی که مشکلات را با یکدیگر در میان نگذارید و درباره‌ی آن ها صحبت نکنید ممکن است که دلخوری و ناراحتی ها بیشتر و بیشتر شود. و اگر مشکل از سوی شما باشد احساس گناه و شرمندگی خواهید کرد که چرا نمی توانید به تنهایی مشکل را حل کنید و یا اگر طرف دیگر باشید این فکر را خواهید کرد که در بروز آن تقصیر دارید یا نه. و اگر این اضطراب و نگرانی در هر دو طرف بیشتر شود، باعث می شود که بین شما و همسرتان فاصله بیفتد و مشکل بسیار بزرگ و غیر قابل حل به نظر یرسد.

در ابتدا برای حل مشکل جنسی باید قبول کنید که رابطه تان چنین مشکلی را دارد و این مشکل به مرور زمان و به صورت خودکار از بین نخواهد رفت و اگر قبول کنید که چنین مشکلی وجود دارد، می توانید گزینه های مناسب برای درمان و حل مشکل را بررسی کنید و شرایط بهتری را برای رابطه تان قدم بزنید.

متداول ترین عامل مشکلات جنسی چیست؟

طبق نظر دکتر مشاور روانشناس متداول ترین عامل مشکلات جنسی بروز مشکل در رابطه زناشویی می باشد. اگر هر یک از شما از دیگری دلگیر و ناراحت باشد این مسئله می تواند به شدت رابطه جنسی شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. حتی اگر فکر می کنید که می توانید احساساتتان را کنترل کنید باز هم آن ها را بروز خواهید دادو یا به طور کلی از داشتن رابطه جنسی با همسرتان خودداری خواهید کرد. 

اگر فکر می کنید که مشکلات جنسی تان به خاطر وجود مسائل حل نشده در رابطه زناشویی تان است باید اول آن ها را حل کنید و زمانی که رابطه زناشووی تان حالت ثبات گذشته را پیدا کرد ، مشکلات جنسی تان نیز حل خواهد شد. در غیر این صورت باید زمان کافی را برای حل این موضوع نیز در نظر بگیرید.

عامل مشکلات جنسی هر چه که باشد زوج ها می توانند از پس آن برآیند. اگر با یکدیگر صادق و روراست باشید و با صبر، همدلی و شوخ طبعی می توانید امید وار باشید که از پس مشکلات جنسی تان برخواهید آمد. 

هماهنگ کردن امیال جنسی:

هر زن و شوهری باید بین خودشان این مسئله را حل کنند که چه میزان رابطه جنسی در رابطه زناشویی شان قابل قبول است. برخی از زوج ها قکر می کنند که بیش از اندازه رابطه جنسی دارند اما برخی دیگر نیز هستند که فکر می کنند که رابطه جنسی شان کمتر است و برایشان کافی نیست. 

بر اساس نظر مشاوران مطب های روانشناسی میزان درست و دقیقی برای تعداد دفعات رابطه جنسی وجو ندارد . اگر شما هر روز خواهان رابطه جنسی باشد و همسرتان ماهی یک باربخواهد هر دو کاملا طبیعی است اما باید تلاش کنید که به توافق برسبد. مذاکره بر سر این مسئله ممکن است کار دشواری باشد. مذاکره بر سر نیاز های جنسی کار سختی است زیرا که اگر یکی از طرفین حس کند دیگری او را پس می زند و یا از او دریغ می‌کند و دیگری حس کند که خواسته های همسرش غیر منطقی است، این مسائل باعث شکل گیری احساساتی در آن ها می شود. اولین گام پذیرش این مسئله است که خواسته های هیچ کدامتان غیر منطقی نیست و اگر بتوانید یکدیگر را به عنوان افراد متفاوت با نیاز های متفاوت بپذیرید و فکر نکنید خواسته های یکدیگرتان اشتباه است، می توانید راه درمان را با کمک هم پیدا کنید. ایجاد محیط امن و آرام و سرشار از احساسات و همچنین احساس مسئولیت پذیری نسبت به این موضوع در هر دو طرف و تمرکز به صمیمیت و شور و حال می تواند به صورت قابل ملاحظه ای در میل و رغبت جنسی تاثیر گذار باشد.