خیانت موضوعی است که اخیرا در ازدواج ها بیشتر شده است و آسیبی که به رابطه وارد می کند بسیار زیاد است . برخی از زوجین ممکن است که جدایی و طلاق را راه حل بدانند ، اما باید زوجین این موضوع را در نظر بگیرند که در صورت رو به رو شدن با چنین شرایطی افراد از روی خشم و ناراحتی ممکن است تصمیم نا درستی بگیرند و عواقب آن را در نظر نگیرند و با نگاهی عاقلانه و منطقی به این موضوع ننگرند به همین دلیل تصمیم گیری در چنین شرایطی دشوار است و کمک گرفتن از خدمات مشاوره قبل از طلاق در جهت عبور از مراحل بحران فرد خیانت دیده و به دست آوردن دید منطقی و سپس تصمیم گیری درست و نتیجه بخش خواهد بود .

 و اما برخی دیگر از زوجین در جهت بهبود رابطه بعد از رابطه فرا زناشویی گام بر می دارند و تلاش می کنند تا اعتماد از دست رفته را باز گردانند . برای این که افراد بتوانند در باز سازی رابطه ی خود موفق عمل کنند باید برخی خصوصیات و ویژگی ها را داشته باشند که در ادامه به توضیحات بیشتر در این زمینه بر اساس مطالعات حل مشکل خانواده بیان خواهیم کرد . 

ویژگی های افرادی که در بهبود رابطه موفق خواهند بود چیست ؟

مهم ترین کاری که همسر عهد شکن باید برای جلب اعتماد دوباره همسر خود انجام دهد ، پذیرفتن عهد شکنی خود و یا اعتراف کردن به آن است . منظور از پذیرفتن به این معنی است که فردی وارد رابطه ی فرا زناشویی شده است ، اشتباه رفتار خود و عمق دردی را که در همسرش ایجاد کرده است را درک کند . زمانی که فرد از رفتارهای نا درست قبلی خود ناراحت و پشیمان است و تلاش می کند تا احساس بدی را که در همسرش به وجود آورده است را کاملا درک کند در بازسازی اعتماد موفق تر خواهند بود .

طبق نظر مشاوران کلینیک مشاوره خوب در شمال تهران ، اکثر ما ، وقتی که کار اشتباهی را مرتکب می شویم از درد ها و احساسات آزار دهنده ای که به خاطر رفتارمان در فرد ایجاد شده است ، آگاهی نداریم . انسان ها معمولا نسبت به رنجی که در خودشان ایجاد شده آگاهی بیشتری دارند و نسبت به رنجی که در دیگران به وجود آمده ، بی خبر هستند . به همین دلیل بیشتر افراد زمانی که به مشکل بر می خورند ، فرد مقابل را مقصر می دانند . گاهی اوقات شرم و گناهی که به فرد پیمان شکن دست پیدا می کند بسیار زیاد است و این باعث می شود که فرد نسبت به احساسات بدی که در همسر و یا خانواده ی خود به خاطر بی وفایی ایجاد کرده است را درک نکند . و در چنین شرایطی افراد آسسب دیده بیشتر احساس خواهند کرد که فرد پیمان شکن از کاری که کرده ناراحت نیست و از فاش شدن این اتفاق ناراحت است .

فردی که در رابطه خیانت دیده است ممکن است در توصیف همسرش از عبارت هایی نظیر او رفتارش را قبول نمی کند ، من را درک نمی کند ،حالت دفاعی گرفته است ، جوری رفتار می کنه که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده ، توقع داره که نادیده بگیریم و ..... استفاده می کند . 

بر اساس گفته ی بهترین مشاورین قبل از ازدواج همسر موفق ، برای بازسازی اعتماد از دست رفته ، رفتار آزارنده ی خود را شناسایی می کند و می داند که فرار از مسئولیت ، انکار کردن ، و یا توجیه کردن رفتار نا شایست خود مشکلی را حل نخواهد کرد . و می داند که زمانی موفق خواهد بود که بتواند اعتماد همسر خود را دوباره جلب کند . یکی از کاستی هایی که چنین افرادی دارند این است که اشتباه خود را بسیار کوچک جلوه می دهند و در نتیجه رابطه ی خود را خراب تر می کند . 

همسر پیمان شکن به نابر دلایلی توانایی پذیرفتن اشتباه خود و همدلی را ندارد که می توان به باز خورد های نفر سوم اشاره کرد به این صورت که نفر سوم همسر عهد شکن را فردی بی عیب و نقص توصیف می کند و به او احساس اعتماد به نفس کاذب می دهد و همسر پیمان شکن از چنین شرایطی لذت می برد و در نتیجه نمی تواند توانایی همدلی با همسر خود را داشته باشد . و یا زمانی که همسر پیمان شکن از خصوصیات فرد سوم تعریف و تمجید می کند و او را با همسر خود مقایسه می کند باعث دلسردی و خراب شدن رابطه خواهد شد و احساس خود ارزشمندی همسر خود را از بین خواهد برد و او را وارد بحران روحی و روانی عمیقی خواهد کرد و فرد در چنین شرایطی نمی تواند به درستی فکر کند و رفتار های خشمگینانه ، نا امیدانه ، پریشانی و آشفتگی را نشان می دهد . و اگر همسر عهد شکن به چنین رفتار های همسر خود بی اعتنا باشد ، پریشانی و تنش در همسر بیشتر خواهد شد و طبق نظر بهترین سکس تراپ از موارد دیگر آشفتگی درونی خود فرد است افرادی که بیرون از خانه به دنبال ارضای نیاز های عاطفی و جنسی خود هستند و فقط به خودشان فکر می کنند بعد از افشا شدن از روی عادت تنها به فکر خودشان هستند  .

فرد در صورتی در بازسازی رابطه خود موفق خواهد بود که متوجه هستند که همسرشان در وضعیت روانی دشواری قرار دارد و نگران وضعیت نا گوار به وجود آمده در ارتباط با همسر خود هستند و می دانند که حالات پریشان همسرشان به دلیل اشتباه آن هاست و باید مسئولانه در جهت بهبود رابطه تلاش کنند .