برای این که زندگی مشترکتان ، پناهگاهی امن برای شما باشد تا بتوانید از شر مشکلاتی که در زندگی تان با آن ها مواجه می شوید به آن پناه ببرید ، باید انتظارات واقع بینانه ای از همسرتان داشته باشید و توقع نداشته باشید که او یک انسان کامل باشد. و هیچ چیز بهتر از این نیست که همسرتان را همان گونه که هست دوست داشته باشید و با همه خوبی ها و بدی هایش او را بپذیرید.مادر این دنیا باید یاد بگیریم که چگونه یکدیگر را دوست داشته باشیم و به یکدیگر عشق بورزیم. اگر فقط به چشم محبت و عشق همسرتان ندوزید و از او بیش از حد انتظار نداشته باشید بهترین کار را در زندگی تان انجام داده اید. در این صورت در زندگی تان احساس نمی کنید که چیزی از دست داده اید و بلکه فکر می کنید که همسرتان تا جایی که می تواند به فکر شماست و از شما حمایت می کند. همه زوج ها باید یاد بگیرند که انتظارات واقع بینانه ای از هم داشته باشند. 

طبق نظر مشاور ازدواج زمانی که در زندگی مشترکمان خودمان برای خوشبختی خود تلاش می کنیم و فقط به کمک و حمایت های همسر چشم نمی دوزیم، باری بر مشکلات اضافه نمی کنیم و حتی بسیاری از اختلافات از بین می رود. زن و شوهر ها می توانند کمبودهای عاطفی خودشان را از منابع مختلفی تامین کنند و بیشتر در زندگی مشترکشان احساس خوشبختی کنند. اما ما همواره به عشق و محبت همسرمان احتیاج داریم و اگر دچار کمبود قرار بگیریم سلامت روحی و روانی ما تا حد زیادی به خطر خواهد افتاد. اگر همسزمان به ما عشق و محبت دارد ولی ما خودمان را از دیگر منابع عاطفی محروم کنیم و عشق و محبت دیگران را دریافت نکنیم نیز از سلامت روان برخوردار نخواهیم بود. در ادامه روش هایی مطرح می کنیم که می توانید زندگی سعادتمندی داشته باشید .

شناخت بهتر خودتان:

طبق مطالعات مشاوره خانواده اگر خودتان و ویژگی های درونی تان را خوب نشناسید، نمی توانید زندگی خوبی را در کنار فرد دیگری داشته باشید. برای این که خودتان را بهتر بشناسید سعی کنید به درون خودتان ، معنویات و اولویت های زندگی تان و اقداماتی که در جهت بهبود مسائل عاطفی خودتان انجام داده اید فکر کنید. 

به درون خودتان نگاه کنید.

برای این که بتوانید عشق و محبت دیگران را به سمت خودتان جلب کنید ، اول باید خودتان را دوست داشته باشید و برای این که احساس خوبی داشته باشید باید به خودتان احترام بگذارید و مهربان باشید. زمانی که نسبت به خودتان احساس خوبی ندارید و خودتان را دوست ندارید چگونه می توانید انتظار داشته باشید که همسرتان بتواند چنین احساسی را در شما به وجود آورد. شما باید تصویر درستی از خودتان داشته باشید تا بتوانید عشق و محبت دیگران را درک کنید. در اوایل زندگی مشترک، از این که در کنار همسرتان هستید و عشق و محبت او را دریافت می کنید ، احساس خوبی دارید ولی کم کم با گذشت زمان که روابط شما عادی تر شد، باید بیشتر به عشق و محبت ورزیدن به خودتان توجه داشته باشید و خودتان را فراموش نکنید. کارهایی که برای طرف مقابل انجام می دهید را نیز برای خودتان انجام دهید و راه دیر این است که به جسم و بدن خود بیشتر توجه کنید و بیشتر مراقب خودتان باشید. خوردن غذاهای سالم و لذیذ نیز راهی برای توجه کردن به خودتان است. سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید. اگر به دیگران اجازه ندهید که با شما بدرفتاری کنند و احساسات شما را نادیده بگیرند نیز می توانید احساس خوبی داشته باشید . زمانی که شما عاشق خودتان باشید می توانید عشق دیگران را نیز دریافت کنید.

اولویت های زندگی خودتان را مشخص کنید.

اگر برای حمایت کردن خودتان و خانواده تان اولویت گذاری نکنید، شاید فکر کنید که همسرتان برای شما اولویت گذاری نمی کند و به شما توجه کافی ندارد. سعی کنید به مسائل مهم زندگی تان توجه کنید و به فکر حاشیه و مسائل کم اهمیت نباشید. 

از روانشناس کمک بگیرید.

اگر در زندگی تان از مشکلات خاصی رنج می برید که مربوط به دوران گذشته و کودکی شماست بهتر است از روانشناس کمک بگیرید و بار این مشکلات را بر دوش همسرتان نگذارید. شما در جلسات مشاوره تمام افکار و احساسات خودتان را خیال راحت بیان کنید و ترس و واهمه نداشته باشید که مبادا کسی از شنیدن حرف هایتان ناراحت شود. در این صورت شما می توانید اهداف و مسائل زندگی تان را با شماور در میان بگذارید و مجبور نباشید که به این فکر که آیا تصمیم هایتان درست است یا نه. زمانی که زن و شوهر ها کسی را نداشته باشند که با هم درد و دل کنند ، زندگی آن ها دچار مشکل می شود. چنین زوج هایی به تعداد زیاد وجود دارد و در این شرایط یا خودشان را نادیده می گیرند و یا این که در حساس ترین شرایط زندگی شان احساسات آن ها جریحه دار می شود و زندگی مشترک آن ها آسیب می بیند.

خوب زندگی کنید.

به زندگی تان نگاهی بیندازید و ببینید چگونه زندی می کنید . هر قدر در زندگی تان پر انرژی باشید ، زندگی برایتان زیبا تر خواهد بود و هر قدر چجسم و روانتان را بیشتر تغذیه کنید، انرژی شما بیشتر شده و از زنذگی تان لذت بیشتری خواهید برد. و در این صورت استرس و فشار های زندگی نمی تواند کمر شما را خم کند . اگر می خواهید که زندگی خوبی داشته باشید باید به تغذیه، میزان خواب، و میزان فعالیت بدنی تان توجه کنید و همچنین به برنامه زندگی تان، میزان استراحت، تفریح و سرگرمی، و یا حتی میزان کمک کردن شما به دیگران توجه داشته باشید. هر کدام از موارد می تواند به شما در داشتن شرایط بهتر و بهبود سلامت روان کمک خواهد کرد و روان سالم باعث داشتن رابطه سالم با شریک زندگی تان خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز روانشناسی تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را در هر مورد به دست بیاوید.