رابطه و ازدواج بدون اختلاف و دعوا وجود ندارد و انچه که اهمیت دارد شیوه کنار امدن افراد با این مسائل است. که زوج ها ممکن است از روش های مختلفی استفاده کنند که نتیجه آن ممکن است منجر به ادامه رابطه و یا طلاق و جدایی شود. اگر که زوجین از شیوه های اشتباهی اسافاده کنند نقاط منفی زیادی را برای رابطه شان ایجاد خواهند کرد و در نتیجه اگر که این موارد منفی بیشتر از موارد مثلت شود احتمال جدایی وجود خواهد داشت اما در صورتی که شیوه های مثبت در زندگی جریان داشته باشد زوجین می توانند موارد مثبت رابطه شان را افزایش دهند و حتی در صورت بروز انفاقات منفی در رابطه و نا گواری ها با فشار روانی کمتری ان ها را در کنار هم پشت سر بگذارند. پس ایجاد شیوه هایی که در ادامه مطرح می کنیم در حفظ رابطه بسیار اهمیت دارد و هر دو طرف برای پایداری رابطه باید تلاش کنند . طبق نظر مشاوران ازدواج تهران شیوه های کوچک و بزرگ گوناگونی وجود دارد که زوج های با ثبات مثبت بودن خود را نشان می دهند و فهرستی از این شیوه ها را در ادامه مطرح می کنیم.

پذیرا باشید.

حتی اگر همسرتان به شما چیزی می گوید که موافق نیستید، اجازه دهید همسرتان بداند شما برای حرفش اهمیت قائلید و به آن احترام می گذارید. زمانی که همسرتان در حال صحبت کردن است و شما بله می گویید نشان می دهید که به حرف های همسرتان گوش می دهید و نشان می دهد که احساس او را درک کرده اید و نقطه نظر های او را خلاصه کنید حتی اگر با او مخالف باشید.

شوخی کنید.

شوخی کردن، لطیفه گفتن، و اوقات پر و سر و صدا داشتن بسیار مهم است. اما اگر همسرتان شوخی هایتان را خصومت امیز بداند یا جوک هایتان را طعنه امیز بپندارد بدانید که این کار شما نوعی جنگ و مخاصمه تلقی می شود نه شوخی.

شادی هایتان را شریک شوید.

بر اساس گفته مشاورین خانواده ایران زمانی که احساس شادی، هیجان و خوشحالی می کنید یا اوقات خوشی دارید همسرتان هم از ان مطلع باشد و در شادی تان شریک شود. 

نشان دادن علاقه:

طبق نظر روانشناس خوب فعالانه به موضوعاتی که همسرتان درباره اش صحبت می کند، علاقه نشان دهید. و علاقه باید با زیرکی بیشتری نشان داده شود برای این منظور همین که نشان دهید واقعا به حرف های طرف مقابل گوش می کنید و به موقع از نشانه هایی چون گفتن برخی کلمات، سر و نگاه کردن در چشم های همسرتان استفاده می کنید کافی است.

مهربان باشید.

می توانید مهربانی تان را با روش های خیلی ساده و بی هزینه هم نشان دهید. روش هایی که از طریق عملکردهای ارام و از روی دلسوزی عمل می کنند مانند گرفتن دست طرف مقابل در حالی که تلویزیون می بیند، این محبت های فیزیکی عشق و مهربانی را می رساند و حالت رویایی دارد و لازم نیست که حتما چیزی بگویید. اگر بیشتر بخواهید مهربانی تان را نشان دهید، با یک کلام کوچک عملی هر چند مختصر می توانید به همسرتان یاداوری کنید که شما نسبت به او محبت دارید. محبت کردن در هر زمان به شما و همسرتان اوقات خوشی را هدیه می کند. البته این ها ابزار واقعی محبت به شمار می روند. احساس شما را از عشق نشان می دهند و در نظر همسرتان فردی رمانتیک خواهید بود. نگرانی و احساس مراقبت از همسرتان را نشان دهید و این عملکردهای کوچک روشی بسیار تاثیر گذار برای افزایش جنبه های مثبت در زندگی تان خواهد بود. 

قدردان باشید.

با قدردانی کردن و دانستن ارزش زندگی تان به ان بها خواهید داد. فکر کردن و به خاطر اوردن لحظات مثبت گذشته، فکر کردن به همسرتان از روی علاقه و غیره.... توجه مجدد به خاطرات مثبت و مثبت اندیشی نوعی موازنه برای ان لحظات است. به خصوص در لحظات منفی و ناگواری ها که برایتان سخت است به چیزهای خوب و مثبت در زندگی تان فکر کنید. موافقت با دیدگاه های همسرتان ، تعریف و تمجید کردن از امتیازات و ارزش های وجودی همسرتان می توانید پیوندتان را قوی کنید. 

نگرانی تان را نشان دهید.

زمانی که همسرتان در مورد موضوعی صحبت می کند که موجب استرس و نگرانی است، نگرانی خودتان را نشان دهید. و اگر که احساس افسردگی یا نگرانی می کند از او حمایت کنید و یا عذرخواهی کردن در بسیاری از موارد کمک می کند. وقتی همسرتان از دست شما ناراحت است می توانید بگویید که ((واقعا متاسفم که حرفم باعث ناراحتی تو شد)) در چنین مواردی به جای این که حالت تدافعی بگیرید، عذرخواهی کردن بسیار بهتر خواهد بود.

همدلی:

همدلی، یکی از روش های نیرومند برای ابراز احساسات است. شما می توانید نشان دهید که انچه را همسرتان حس می کند واقعا درک می کنید البته نمی توان وانمود کرد که با کسی احساس همدلی می کنیم زیرا اگر بدون این که حس کرده باشید و وانمود کنید همسرتان حس خواهد کرد که همدلی شما دروغین است. پس باید درک و همدلی واقعی خود را نشان دهید. مواردی که گفتیم می توانند در روند رابطه شما تاثیر بسیار مثبتی بگذارند و شما را به هم نزدیک تر نماید. اما در صورتی که مشکلات جدی تری در رابطه تان وجود دارد که خودتان توانایی حل ان ها را ندارید و یا به خاطر توجه زیاد به نقاط منفی رابطه تان با خطراتی مواجه شده است با متخصصان مراکز مشاوره خوب در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را از ان ها برای داشتن زندگی بهتر دریافت نمایید.