اگر برای بهبود رابطه جنسی تان اصرار دارید ، زبان بدن کافی نیست و نه شما و نه همسرتان نمی توانید ذهن خوانی کنید و باید صادقانه درباره ی نیاز هایتان حرف بزنید . برای بسیاری از افراد صحبت کردن درباره ی نیاز های جنسی شان به صورت علنی ، سخت و حتی شرم آور است . اما مثل همه ی مهارت ها با تمرین آسان تر می شود . صحبت درباره ی تعاملات جنسی شجاعت و تعهد می طلبد .

بحث درباره ی رابطه جنسی به شما فرصت می دهد افکار و احساسات تان را با هم در میان بگذارید و درباره ی چیز هایی که مایلید تجربه کنید یا تغییر دهید ، با هم حرف بزنید . قبل از شروع باید هر دوی شما ذهنی آرام داشته باشید و آماده باشید تا درباره ی بهبود تعاملات جنسی تان صحبت کنید . به آن چه که می خواهید بگویید فکر کنید و همانطور که بعضی از چیزها را برای خودتان می خواهید ، متقابلا بتوانید چیزی را هم با میل و رغبت به همسرتان تقدیم کنید . 

تدبیر :

بر اساس گفته ی مشاور خوب افراد زمانی که درباره ی مسائل جنسی صحبت می کنند ممکن است حساس شوند . پس هر گفتگویی درباره ی رابطه ی جنسی باید به شکلی غیر انتقادی مطرح شود . اگر مایلید اوضاع را تغییر دهید باید جوری رفتار نکنید که به نظر بیاید از اوضاع فعلی خشنود نیستید . اگر گفتگو را به شکل مشترک پیش ببرید صحبت مربوط به هر دوی شما خواهد بود و راحت تر پیش خواهید رفت . 

زمان بندی :

یافتن زمان مناسب برای صحبت صمیمانه درباره ی رابطه ی جنسی ممکن است آسان نباشد . مسلما باید تنها و دور از عوامل حواس پرتی باشد .

پذیرفتن تفاوت در سلیقه و سبک :

رابطه ی جنسی هزار رنگ و بو دارد و راه درست و غلطی برای تجربه و لذت جنسی وجود ندارد . انواع روابط جنسی در افراد مختلف ، متفاوت است اما مسئله ی شما به عنوان زن و شوهر یافتن فعالیت های مشترکی است که برای هر دوتان رضایت بخش باشد . اگر به فعالیت جنسی خاصی علاقه دارید که همسرتان مخالف آن است ، به جای این که با تمرکز روی آن چه از دست می دهید و دامن زدن به دلخوری رابطه ی خود را به خطر بیندازید ، روی کار های دیگری که می توانید با هم انجام دهید و از آن ها لذت ببرید تمرکز کنید .

غلبه بر مشکلات جنسی متداول :

طبق نظر تراپیست افسردگی خستگی ، استرس ، بیماری و فراز و نشیب های معمولی زندگی بر احساس و عملکرد جنسی شما اثر می گذارند و ادامه ی مشکلات جنسی در دراز مدت می تواند حتی روی یک رابطه ی شاد هم تاثیر منفی بگذارد . مشکل چه کاهش میل جنسی باشد و چه مشکل در تحریک شدن یا رسیدن به ارگاسم ، هر چه بیشتر طول بکشد قاعدتا بزرگ تر خواهد شد . مشکلات جنسی می تواند خیلی ساده و آسان حل شود اما برای غلبه بر آن ها باید این مشکلات را به عنوان بخشی از وجودتان بپذیرید و به عنوان زن و شوهر متعهد به حل آن ها شوید . 

بر اساس وسواس تراپی وقتی یکی از طرفین نمی تواند به اندازه ی طرف دیگر لذت جنسی داشته باشد ، هر برخورد جنسی می تواند به او احساس عدم تساوی را منتقل می کند . وقتی مشکلات را با هم در میان نگذارید و درباره ی آن ها بحث نکنید ممکن است دلخوری زیا شود . اگر فرد مشکل دار باشید احساس شرمندگی و گناه می کنید که چرا نمی توانید مشکل را حل کنید و اگر طرف مقابل باشید با خود می گویید نکند عامل این مشکل خود شما بوده اید و در نتیجه نگرانی و اضطراب بیشتر شده و ممکن است فاصله بینتان بیشتر شده و مشکل غیر قابل حل به نظر بیاید . 

متداول ترین عامل مشکلات جنسی بروز مشکلات در رابطه ی زناشویی است . اگر هر یک از شما از دیگری عصبانی یا دلخور باشد این مسئله می تواند بر رابطه ی جنسی تان اثر بگذارد . حتی اگر فکر کنید می توانید احساسات تان را کنترل کنید با هم آن ها را در رابطه جنسی بروز خواهید داد و یا به کل از داشتن رابطه جنسی با همسرتان خودداری می کنید . اگر فکر می کنید مشکلات جنسی تان به خاطر وجود مسائل حل نشده در رابطه ی زناشویی شماست باید اول به حل آن مسئله بپردازید . وقتی رابطه ی زناشویی تان به ثبات گذشته بازگشت ، ممکن است مشکلات جنسی خود به خود حل شوند . در غیر این صورت باید به عنوان زن و شوهر انرژی خود را بر حل آن ها متمرکز کنید . عامل مشکلات جنسی هر چه باشد اکثر زوج ها می توانند از پس آن بر آیند . اگر با هم صادق و روراست باشید ، هر دو صبور ، همدل و شوخ طبع باشید می توانید امیدوار باشید که باز هم از تعاملات جنسی عالی بهره مند شوید . برای کسانی که مایل به دریافت راهنمایی در این زمینه هستند می توانند از لیست مراکز روانشناسی کشور متخصص خوب را انتخاب نمایند و مرکز مشاوره انتخاب نو می تواند در این زمینه به شما کمک کند .