بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه ی روانشناسی ، انسان افکار متفاوتی دارد که از این افکار می توان به شکل زیان بخش و یا مفید در زندگی خود استفاده کرد . بر اساس تحقیقات انجام شده زیر نظر روانشناسان خوب مشاوره ذهن انسان هفت نوع فکر تولید می کند که این افکار به بهبود و ارتقا عملکرد انسان کمک می کند . در ادامه به توضیح مختصری از انواع مختلف افکار می پردازیم .

افکار خاطره گرایانه :

طبق نظر بهترین دکتر روانشناس تهران ، افراد به واسطه ی این خاطره ها بهترین لحظات زندگی خود را مرور می کنند و همچنین ممکن است با به یاد آوری شکست ها و فقدان هایشان خود را ناراحت کنند برخی از افراد هم هستند که به میزان زیادی غرق در افکار گذشته خود هستند و این خود باعث می شود که نتوانند در زمان حال زندگی کنند و پیوسته غرق گذشتهخاطره ها ی زندگی خود هستند .

افکار مشاهده گرانه :

مشاهده زمان حال می تواند برای انسان ها آرام بخش باشد همچنین مشاهده باعث می شود که به احساس عمیق تجربه زمان حال دست یابیم اما گاهی اوقات باید دست از مشاهده برداشت و اقدام عملی انجام داد.

افکار قضاوت گرایانه :

قضاوت کردن به شما کمک می کند که آن چه را که به نفع شما می باشد و یا آنچه را که برای شما ضرر و زیان ایجاد می کند را بشناسید البته باید این را به خاطر داشت که هرگونه قضاوت منفی می تواند به شدت در روابط افراد تاثیر گذار باشد زیرا که ممکن است این قضاوت کردن اعتماد به نفس آن ها را تحت تاثیر قرار دهد . 

افکار داستان گویانه :

ذهن ما همواره در حال ساختن داستان هایی می باشد که تا بتواند موقعیت های مبهم را تشخیص دهد سر در آوردن از کار هایی که  اطرافیان انجام می دهند سخت است و ذهن ما با ساختن داستان هایی تلاش می کند که این ابهام را از بین ببرد اما همه ی این افکار فقط یک احتمال هستند و باید بدانیم که آن ها رشته ای از افکار هستند که ذهن مان به وجود می آورد و واقعیت محض نیستند . 

افکار آینده نگرانه :

این نوع افکار به ما کمک می کند که مشکلات خود را حل کنیم و خود را برای آینده آماده سازیم . و به عبارتی پیوسته برای آینده برنامه ریزی کنیم . اما مقدار زیاد آن نیز مشکل آفرین است و می تواند زندگی فعلی آن ها ملالت بار نماید . 

افکار پیش گویانه :

پیش بینی درباره آینده زندگی خود می تواند فرد را از بسیاری چالش های زندگی اجتناب کند و اما این افکار پیش گویانه می تواند بسیار آزار دهنده نیز باشد زیرا که ممکن است غرق در افکاری شد و پیوسته با خود تکرار کرد که اگر این اتفاق بیافتد چی خواهد شد و .... که در این صورت فرد درگیر این افکار و رشته های بی پایان شد .

افکار خیال پردازی :

این نوع افکار می تواند دلپذیر باشد و می تواند به عنوان یک مرخصی عالی از زندگی واقعی در نظر گرفت زیرا که در آن درگیر خیال پردازی های عاشقانه ، موفقیت آمیز ، جنسی و.... شده این فرصتی برای لذت بردن و آرامش خواهد بود . اما برخی خیال پردازی ها آسیب رسان بوده و باعث می شود که ساعات زیادی صرف آن کرده و به طور کلی فرد را از زندگی در زمان حال دور کند و از انجام دادن عمل باز دارد.

روانشناس خوب در مرکز مشاوره روانشناسی کمک می کند تا این افکار خود را به شکل کاربرد پذیری استفاده کنید و به عبارتی منجر به رشد و گسترش زندگی شما شود و چشم انداز های جدیدی برای شما بگشاید . و همچنین کلینیک روانشناسی بالینی انتخاب نو به افراد امکاناتی فراهم می آورد تا این افکار به جای درد سر آفرینی ، در حل مشکلات تان کمک کند زیرا که افکار محدود ، بازدارنده یا تعصب بر انگیز به هیچ وجه کاربرد پذیر نبوده و مشکلاتی را به وجود خواهد آورد .

بررسی کردن این موضوع که افکار شما چه تاثیری بر روند زندگی شما دارد و آیا این افکار که بار ها و بار ها در ذهن شما تکرار و مرور می شوند برایتان موثر واقع می شوند و در هنگام ارزیابی این افکار آیا باعث می شود که زندگی سالمی را در پیش بگیرید .

پیوند های ذهنی چیست ؟

ما افکاری داریم که به طور خود آیند به ذهن مان خطور می کنند و واقعا نمی توانیم جلوی وقوع آن ها را بگیریم و آن ها را سرکوب کنیم . . بین افکار و احساسات هر فردی به طور خود آیند رابطه وجود دارد و هر فردی برای خودش خود گویی های خاص خود را دارا می باشد که همه آن ها برگرفته از تجربه ها هستند . نکته مهم این است که توجه داشته باشید که ذهن خودتان چگونه کار می کند و چطور سناریو ها و راه حل هایی را ابداع می کند که صرفا پاسخ های خود آیند به شمار می روند زمانی پیش می آید که افراد صرفا به خاطر پیش بینی های ذهن خودشان از نتیجه کار از انجام برخی کار ها اجتناب کند و اگر این پیش بینی ها زیاد باشد زندگی روز به روز محدود تر خواهد شد . هر فردی به راحتی نمی تواند خود را از این افکار کلیشه ای و محدود کننده و یا به عبارتی ساختن این تداعی ها و نصیحت ها باز دارید ولی با انجام تمرین های مشخص می توانید از جهت دادن به زندگی و اعمال و رفتارتان بکاهید .