کلینیک روانشناسی برای مسائل مختلفی که افراد در زندگی خود با آن رو به رو می گردند برنامه های مشخصی ایجاد نموده . مشاوره در مرکز روانشناسی به حیطه خاصی محدود نمی گردد و در کلینیک های روانشناسی ، بهترین متخصصین روانشناس برای ارائه خدمات روانشناسی آماده می باشد . یکی از مهمترین مسئله ای که افراد در زندگی خود با آن رو به رو هستند ازدواج می باشد . در مراکز مشاوره قبل ازدواج به مباحث مختلفی می پردازند که یکی از مهمترین آنها آگاهی از معیار های ازدواج و انتخاب همسر برای جوانان می باشد . بسیاری از افرادی که برای ازدواج در خود آمادگی لازم را می بینند متاسفانه معیار های صحیحی برای ازدواج در نظر ندارند که با کمک متخصص روانشناس ازدواج می توانند به این معیار ها دست یابند .

مهمترین معیار های ازدواج و انتخاب همسر از نظر روانشناس پیش از ازدواج

-ویژگی های ظاهری و خصوصیات فردی : روانشناس پیش از ازدواج بر این باور است که برداشت هایی که هر فرد درباره زیبایی دارد متفاوت می باشد . بسیاری از افراد گمان می کنند زیبایی عادی خواهد شد و مهم شخصیت طرف مقابل است اما متخصص مشاور پیش از ازدواجعنوان می دارد بسیاری از افراد چنانچه نتوانند نسبت به شریک زندگی خود حس زیبایی نکنند پس از مدتی رابطه برای آنها غیر جذاب خواهد شد . از این جهت مشاور قبل از ازدواج در کلینیک روانشناسی به افراد توصیه می کند تا به کشش و تمایل فیزیکی که پس از چند جلسه نسبت به یکدیگر احساس می کنند توجه کنند و چنانچه هنوز نسبت به آن نا آگاه هستند ، این مسئله را به عنوان زنگ خطری جدی بگیرند .

-سلامت روان : در بسیاری از مواردی که افراد برای مشاوره قبل طلاق مراجعه می نمایند عنوان می کنند نسبت به اختلالات روانی همسر خود آگاهی نداشته اند و وقتی زوجی تصمیم به تشکیل زندگی مشترک با یکدیگر می گیرند باید در بیان حقیقت خود با یکدیگر نهایت تلاش را بکنند . در مرکز مشاوره برای زوجینی که مشاوره قبل ازدواجلازم دارند تست های روانشناسی در نظر گرفته می شود که در آنها مشاور روانشناس به وجود اختلال روانی در افراد پی می برد و چنانچه افراد نیاز به مشاوره بالینی انتخاب نو داشته باشند به یک متخصص روانشناس خوب معرفی می گردند .

-باور های شخصی : یکی دیگر از مواردی که توجه به آن در ازدواج ضروری می باشد باور های افراد نسبت به ازدواج و خواسته هایی است که از یکدیگر دارند . در مرکز روانشناسی ، مشاور قبل ازدواج خوب به افراد کمک می کند تا نسبت به خواسته هایی که در زندگی مشترک از همسر خود دارند با یکدیگر صحبت کنند و انتظارات خود را به شکل شفاف بیان کنند . بسیاری از افراد فکر می کنند شروع زندگی مشترک حلال بسیاری از مشکلات است و بسیاری از تفاوت ها را درمان می کند در حالی که این تفکر غلط باعث از هم پاشیدگی زندگی بسیاری از افراد می باشد .


چند نمونه از اختلالات شخصیتی که باید برای ازدواج با آنها توجه داشت :

 

-شخصیت مرزی : وجود اختلال شخصیت مرزی یکی از مسائلی می باشد که زندگی مشترک را به تباهی هدایت می کند . افرادی که دچار اختلال شخصیت مرزی می باشند معمولا بسیار برون گرا هستند و تلاش زیادی برای جلب توجه دیگران دارند . این افراد در عین تلاش برای جذب افراد مختلف دچار پذیرش بسیار پایینی می باشند و به راحتی پیشنهادات اطرافیان را نمی پذیرند . موضوعی که معمولا در زندگی مشترک باعث ایجاد اختلافات فراوان در زوجین می باشد بی ثباتی عاطفی این افراد است . این افراد معمولا باور های غیر منطقی و غیر معقول داشته و حتی گاهی تصمیمات عجیبی اتخاظ می کنند . مشاور خیانت انتخاب نومشاوره پیش از ازدواج را برای کسانی که تمایل به ازدواج با افراد مرزی دارند ضروری می دانند زیرا خیانت در زندگی مشترک این افراد بسیار دیده می شود .

-شخصیت شکاک : افرادی که دارای شخصیت شکاک یا پارانوئید می باشند مسئولیت پذیری و تعهد پذیری پایینی دارند ولی در ویژگی های دیگر بسیار قوی می باشند . متخصص مشاور قبل از ازدواج این افراد را بسیار بددل و بی اعتماد می دانند . افرادی که با شخصیت پارانوئید به کلینیک مشاوره خوب مراجعه می کنند از احساس عدم امنیت نسبت به همه اطرافیان داستان های بسیار زیادی دارند . افراد پارانوئید معمولا در خانواده هایی رشد نموده اند که دائما در حال انتقاد و تحقیر یکدیگر بوده اند و این افراد به شکل نا خود آگاه الگو های فکری منفی را دریافت نموده اند .

-شخصیت اسکیزوئید : مهمترین ویژگی شخصیتی افرادی که اسکیزوئید هستند از نظر بهترین روانشناس ، بی میلی و دوری از روابط شخصی و اجتماعی می باشد . این افراد معمولا به شدت درونگرا بودده و از معشرت با دیگران هیچ لذتی نمی برند . ثبات احساسی در این افراد بسیار پایین بوده و توانایی تعهد را ندارند . افرادی که تصمیم به ازدواج با فرد اسکیزوئید می گیرند معمولا تلاش فراوانی برای بازگرداندن این افراد به زندگی اجتماعی می کنند که متاسفانه بدون کمک روانشناس بالینی، معمولا نا موفق می باشد . شخصیت های اسکیزوئید معمولا در خانواده هایی رشد نموده اند که افراد نسبت به یکدیگر بی تفاوت بوده و عشق و علاقه در آن جایی نداشته است .