نهاد خانواده یکی از نهاد های مهم اجتماعی می باشد که با ازدواج شروع می شود . ازدواج سبب ایجاد رابطه همدلی و پیوند بین زن و مرد است که نیاز طبیعی و ذاتی هر فردی می باشد اصول تشکیل خانواده عاملی برای آرامش و دوستی و احترام است و ازدواج موفق پایه و بنیانی برای ایجاد خانواده ای شاد و مستحکم است . ازدواج باید از روی منطق و فکر صحیح باشد وگرنه مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت و از طرفی دوری کردن از ازدواج در طولانی مدت می تواند افسردگی و اختلالات دیگر را موجب شود . 

غریزه جنسی از نیاز های ذاتی انسان می باشد به طوری که مزلو این نیاز را در رده ی نیاز های جسمانی قرار داده است . مهم ترین مقوله ی ازدواج تفاهم و درک متقابل و پذیرفتن و مدیریت تفاوت ها می باشد . و همچنین اهمیت به تمایل جنسی نباید نادیده گرفته شود .مشکلات جنسی از موضوعات شایع و حائز اهمیت می باشد . مشکلات جنسی همواره برچسبی نا خوشایند را با خود به همراه دارند و در نتیجه صحبت کردن در مورد چنین مسائلی برای فرد کار آسانی نیست . مشکلات جنسی به طور کلی به سه بخش تقسیم می شوند که شامل اختلالات عملکرد جنسی ، اختلالات هویت جنسی و انحرافات جنسی می باشد که منظور ما از بعد اختلالات عملکرد جنسی می باشد . اختلالات عملکرد جنسی علاوه بر ایجاد تاثیرات روحی در افراد ، دارای یک سری عواقب بالینی خاص می باشند که این تاثیرات را در 3 بخش توضیح می دهیم :

بر روابط فرد تاثیر می گذارد :

روابط جنسی وقتی به صورت طبیعی باشد معمولا به آن بخش کوچکی از کل رابطه در نظر گرفته می شود ، اما اگر در آن زمینه مشکلی پیش بیاید تمام جنبه های یک رابطه را تحت تاثیر قرار می دهد . زمانی که به مشکلات جنسی بی توجه باشید ، جنبه های دیگر رابطه نیز دچار مشکلاتی می شود . زوجین اگر در اعمال جنسی نا توان باشند ، روحیه و نگرش منفی را در ازدواج و رابطه به وجود می آورد . این احساسات و نگرش منفی شامل خشم ، نا امیدی ، احساس گناه ، تحقیر و شرمندگی و کاهش احترام نشان داده می شود . زمانی که احساسات مثبت کاهش پیدا کنند و احساسات منفی افزایش پیدا کنند باعث خودداری از برقراری رابطه جنسی و کاهش تمایل جنسی می شود . ادامه پیدا کردن چنین وضعیتی و عدم توجه به آن مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد .

البته در برخی موارد زوج ها با مشکلات جنسی خود کنار می آیند و اجازه نمی دهند که به رابطه شان مشکل وارد کند و با همین شرایط زندگی مشترک خود را ادامه می دهند . اما در هر حالتی تشخیص علل مشکلات و درمان آن ها بر اساس روانشناسی جنسی مهم و ضروری می باشد . 

بر کودکان تاثیر می گذارد :

طبق نظر روانشناسی کودکان خردسال اگر زوجین به مشکلات جنسی دچار باشند اثرات بدی بر کودکان آن ها نیز می گذارد . این تاثیرات شامل روابط زیان آور بین اعضای خانواده و عواقب ناشی از طلاق های احتمالی به دلیل مشکلات جنسی می شوند . تحقیقات نشان می دهد که طلاق تاثیرات طولانی مدت بسیاری را بر روی کودکان می گذارد . و در حوزه های رفتاری ، تحصیلی ، اجتماعی و احساسی زندگی شان را مختل می کند . بر اساس تحقیقات بسیاری که در این زمینه نشان می دهد که میان طلاق والدین و افسردگی کودکان در دوران بزرگسالی آورده شده است . 

بر فرد تاثیر می گذارد :

اضطراب بالینی بارز می تواند توسط مشکلات جنسی یا ارتباطی بیشتر می شود . احتمال بروز افسردگی در این افراد نیز زیاد است و از آن جایی که این مشکلات جنسی می تواند سبب ایجاد شرایط دیگری شود و یا مشکلات دیگر را شدید تر نماید ، نیازمند درمان و توجه می باشد .

طبق نظر مشاوران مرکز روانشناسی عالی همه ی ما انسان ها در زندگی با مشکلاتی رو به رو می شویم و در برخورد با این مشکلات نیازمند مهارت ها و آموزش هایی خواهیم بود تا به صورت صحیح مشکلات را حل کنیم و از پس آن ها بر آییم . زندگی با مسائل بسیاری همراه است و انسان زمانی می تواند رشد کند و موفق شود که با به بهترین شکل آن ها را حل کند و در حل مسائل توانایی داشته باشد . کیفیت روابط زوجین در زندگی زناشویی نقش تعیین کننده ای را در رضایت زناشویی آن ها ایفا می کند . زمانی که دو فرد زن و مرد ، با پیشینه های جنسیتی ، شخصیتی و خانوادگی متفاوت وارد رابطه صمیمانه زناشویی می شوند ، تجربه ای متفاوت را خواهند داشت . این دو نفر هستند که می توانند رضایت ، احساس تعلق را در خود ایجاد کنند و صمیمیت را شکل دهند . اختلالات جنسی مانند انزال زود رس ، اختلال ارگاسمی ، سرد مزاجی و .... از جمله مشکلات جنسی هستند که باعث نارضایتی هر دو طرف می شود . 

برای این که زوجین بتوانند رابطه ی لذت بخش و رضایت بخشی را داشته باشند باید بسیاری از مهارت های ارتباطی را آموزش ببینند اما در کنار آن در صورت مشکلات جنسی باید آن را نیز جدی بگیرند و درباره ی آن ها با یکدیگر صحبت کنند . برای اطلاعات بیشتر می توانید با تلفن انتخاب نو تماس بگیرید .