برخی از موارد هستند که به دست آوردن اطلاعات درباره ی آن ها و رو به رو شدن با واقعیت ها با اهمیت می باشد . یعنی اگر افراد نسبت به این واقعیت ها اطلاعات لازم را به دست بیاورند بهتر می توانند بعد از ازدواج و در زندگی مشترک سازگاری و انعطاف پذیری داشته باشند و هم چنین میزان اختلافات بر سر بسیاری از مسائل کمتر می شود . این نکات مهم عبارت است از :

مسائل مالی :

بر اساس گفته ی مشاورین افراد باید قبل از ازدواج درباره ی این موضوع صحبت کنند . یعنی اگر که فرد شغل خود را به عنوان اولویت قرار می دهد برای دیگری قابل قول است یا نه و یا این که زوجین باید درباره ی این موضوع به تفاهم برسند که باید هر دویشان کار کنند و مشارکت آن ها در چه حدی خواهد بود . عادت های خرج و پس انداز کردن ، شغل بعد از بچه دار شدن ، داشتن حساب مشترک ، اجازه دادن به کمک والدین ، اهداف پس انداز و .... همگی مسائلی هستند که قبل از ازدواج باید درباره ی آن ها صحبت کنید و اگر به هیچ وجه همسو با طرف مقابلتان نباشید با دشواری های زیادی مواجه خواهید شد ولی داشتن تفاهم و نقاط مشترک و یا پیدا کردن راه حل برای ایجاد نقاط مشترک مناسب خواهد بود .

زندگی مشترک :

افراد باید درباره ی بعد از ازدواج و زیر یک سقف رفتن و تقسیم مسئولیت ها در آن زمان صحبت کنند و دیدگاه های سنتی و یا مدرن درباره ی این موضوع روشن شود . الگو های خواب و بیداری و وعده های غذایی و .... از مواردی هستند که می تواندد زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد . به همین دلیل هر گونه تفاوت اساسی در آن ها می تواند رابطه را با مشکل مواجه کند .

خانواده و فرزندان :

طبق نظر مشاور قبل ازدواج قصد بچه دار شدن و نوع تربیت فرزندان و سهم هر کدام در این راه و زمان و مکان برای بچه دار شدن و ایجاد شرایط مناسب برای آن از دیگر مواردی است که باید درباره ی آن ها صحبت شود . برخی از افراد می خواهند که خیلی زود بعد از ازدواج بچه دار شوند و برخی دیگر مخالف این کار هستند و در کنار هم قرار گرفتن این دو فرد بعد از ازدواج تعارضاتی را به همراه خواهد داشت . همچنین موضوع دیگر خانواده هر دو طرف می باشد یعنی این که هر دو طرف به چه میزان با خانواده اش تعامل خواهد داشت و دور یا نزدیک زندگی کردن از آن ها و .... می تواند از مواردی باشد که افراد باید درباره ی آن ها صحبت کنند .

سلامت روان :

نوع مدیریت استرس و بحران ها ، طرز نگاه هر فرد نسبت به سلامت روان و اهمیت قائل بودن برای آن ، سابقه ی هر نوع بیماری روانی مااند افسردگی ، اضطراب ، اعتیاد و ....... می تواند در روند رابطه و زندگی مشترک بسیار تاثیر گذار باشد به همین دلیل صحبت کردن درباره ی آن ها و نادیده گرفتن آن بسیار اهمیت دارد . از طرفی مسائل جنسی و رابطه ی جنسی ، علایق هر فرد نسبت به این موضوع و نیاز های آن ها و هر گونه عقایدی که ممکن است با او در تضاد باشد باید مطرح شوند .

روش های ارتباطی :

سبک مهارت های ارتباطی مانند داشتن رفتار های محترمانه یا توهین و قهر در هنگام بحث و مشکلات باید اهمیت داده شوند و نادیده گرفته نشوند . همچنین میزان ارتباط با دوستان از موضوع هایی دیگر است که اگر تفاهم وجود نداشته باشد بسیار مشکل ساز خواهد بود . در واقع هر فردی به چه میزان برای فعالیت ها  و علایق شخصی زمان می گذارد و به چه میزان به رابطه شان و داشتن زمان مشترک وقت خواهد گذاشت . برنامه ریزی برای داشتن تفریح ها و فعالیت های دو نفره و لذت بردن از آن ها به چه اندازه ای در آن ها می تواند باشد .

مواردی که گفتیم اگر نادیده گرفته شوند و این تفاوت ها مهم تلقی نشوند به مرور زمان اختلاف های زیادی را به وجود خواهد آورد . به همین دلیل نباید آن ها را انکار کنید و یا نادیده بگیرید .طبق نظر مشاوران خانواده بلکه مسائلی که ذهن شما را درگیر می کند باید جمع بندی کرده و در مورد آن ها با فرد مقابل صحبت کنید و این تعارض ها و تفاوت ها را آشکار و حل نمایید . صحبت نکردن درباره ی این مسائل می تواند نشان دهد که هر یک از طرفین آمادگی برای شروع زندگی مشترک را ندارد به همین دلیل باید نسبت به آن ها کاملا آگاه باشید و از هر گونه انکار و تحریف واقعیت ها دوری کنید . برای به دست آوردن اطلاعات کافی می توانید از بهترین مراکز مشاوره کمک دریافت نمایید .