ازدواج از دیدگاه روانشناس و مشاور ازدواج پیوند و تعهدی است بین دو نفر که دارای دیدگاه های متفاوتی نسبت به مسائل زندگی دارند . مطالعات در حوزه ی روانشناسی نشان داده است که صحبت درباره ی مسائل قبل از ازدواج و مطرح شدن سوال های مهم پیش از ازدواج به طور قابل توجهی در داشتن ازدواج موفق تاثیر دارد. به همین دلیل مشاور قبل از ازدواج در کلینیک روانشناسی خانواده در تهران سوالات قبل از ازدواج رایج و مهم و اساسی را مطرح می کند که باعث شناخت بهتر شریک زندگی و رشد کافی در روابط را در پی خواهد داشت و نتیجه ی آن یک ازدواج سالم خواهد بود.

از سوالات مهم ازدواج  که دکتر روانشناس خانواده در مرکز مشاوره زوجین به آن اشاره کردند :

سوالاتی در خصوص اهداف  افراد از رابطه و ازدواج می تواند مهم باشد افراد باید آمادگی لازم و آگاهی کافی از مسئله ازدواج داشته باشند زیرا که ازدواج تصمیم بسیار مهم در زندگی هر فردی است.

سوالاتی در خصوص باور های معنوی و اعتقادات می تواند در زندگی مشترک افراد تاثیر داشته باشد.

امور مالی یکی از مسائلی است که میتواند باعث ایجاد فشار زیاد در هر خانواده ای باشد و به همین دلیل صحبت  و درک در مورد هدف های کوتاه مدت و دراز مدت مالی ، یک حرکت عاقلانه است.

از سوالات مهم قبل از ازدواج  در خصوص ارتباط و حل تعارضات است .بر قراری ارتباط یک کلید برای ازدواج خوب است و در هر رابطه ای وجود تعارضات طبیعی می باشد و در کلینیک تخصصی روانشناسی انتخاب نو توسط دکتر مشاور ازدواج راهکار های لازم و نحوه ی برخورد با این شرایط را به افراد آموزش می دهد . زمان کافی در ارتباطات می تواند باعث شناخت بهتر افراد از یکدیگر شود.

 از سوالات خواستگاری می توان به خانواده نیز اشاره کرد که مطرح کردن پرسش هایی در این زمینه مفید خواهد بود زیرا که افراد در خانواده ها و فرهنگ ها و محیط متفاوتی بزرگ شده اند . و این دسته از سوال های قبل از ازدواج باعث شناخت بهتر خانواده طرف مقابل خواهد شد.

هر فردی دارای عادت های شخصی می باشد هر چند این موارد میتواند کوچک جلوه کند ولی صحبت در مورد این عادت ها و شناختن آن ها و مطرح شدن آن در سوالات ازدواج تاثیر زیادی در ادامه فرایند ازدواج خواهد داشت .

صحبت در خصوص مسایل جنسی و صمیمیت که در ادامه می توان به مسائلی از قبیل اعتماد به نفس ، حسادت ، وفاداری و حمایت شریک زندگی اشاره کرد .

 


 

همان طور که اشاره شد افراد به دلیل این که در خانواده ها و فرهنگ و محیط متفاوتی بزرگ شده اند وجود برخی اختلافات طبیعی خواهد بود . دکتر مشاور ازدواج در مرکز مشاوره و روانشناسی با ارائه ی مشاوره پیش از ازدواج بسیار سودمند خواهد بود زیرا که دکتر روانشناس ازدواج با برگزاری جلسات و آزمون هایی و همچنین با گوش دادن صحبت های افراد و جمع بندی اطلاعات از این موارد می تواند میزان تفاوت ها و میزان همسان بودن افراد و همچنین دیدگاه های آن ها در خصوص زندگی مشترک و نیاز های افراد پی ببرد . مشاوران ازدواج در خصوص مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره تهران می تواند به اختلالات روانی که ممکن است در افراد وجود داشته باشد بررسی کند و در بهبود افراد و روابطشان تاثیر گذار باشد.