در عشق رمانتیک دو مرحله وجود دارد . مرحله اول نیاز به تلاش زیادی ندارد و ما با احساسات وجود آمیز پیش می رویم و این مرحله را عاشق بودن نام گذاری می کنیم. وقتی عاشق هستیم سخاوتمندانه کارهایی را برای یکدیگر انجام می دهیم بدون این که به بهای آن فکر کنیم. در این مرحله افراد نیازی ندارند که روی رابطه شان کار کنند . آن ها شاید انرژی زیادی را صرف انجام کارهایی برای یکدیگر کنند ولی شاید توجه نداشته باشند که این خود نوعی کار کردن است. و آن ها بسیار احساس خوشبختی می کنند و از این که فرصتی دارند تا کار ارزشمندی برای طرف مقابل انجام دهند خرسند می شوند. آن ها می خواهند یکدیگر را شاد کنند و این کار را تا جایی که بتوانند انجام می دهند. ولی با این وجود این مرحله از عشق همیشگی نیست و ممکن است تا دو سال ادامه داشته باشد و ما نمی توانیم برای همیشه در این مرحله از عشق باقی بمانیم. و بعد از گذشت زمان معین این مرحله از عشق تمتم می شود و وارد مرحله ای جدید از عشق می شویم که دومین مرحله عشق است.

دومین مرحله عشق:

طبق نظر سکس تراپ دومین مرحله عشق رمانتیک بسیار هدفمند تر از مرحله اول است و باید کاری کنیم تا بتوانیم احساسی را زنده نگه داریم و با وجود این افرادی که تلاش می کنند از مرحله اول به مرحله دوم انتقال یابند تاثیرات مثبت زیادی را خواهند دید. زمانی که سطح احساسی زوج ها فروکش می کند، آن ها اغلب در تلاش های خود برای نشان دادن عشق یکدیگر را درک نمی کنند ولی ما می خواهیم در ادامه توضیح دهیم که چه چیزی باعث می شد همدیگر را در بابب عشق درک کنید. هر فرد یک زبان عشق اصلی دارد و کم پیش می آید که زبان عشق دو فرد با هم یکی باشد  و اگر که زبان عشقمان یکی بود کمتر در این مورد دچار مشکل می شدیم زیرا که هر فردی تلاش می کند که به زبان عشق خودش با طرف مقابل در ارتباط باشد . هر آن چه باعث می شود احساس کنیم که دوست داشته می شویم همان چیزی است که خودمان برای فرد دیگر انجام می دهیم و اما اگر این زبان او نباشد برایش آن معنایی که این زبان برای ما دارد را ندارد. زمانی که شما زبان عشق یکدیگر را بدانید و بر اساس آن با طرف مقابلتان رابطه برقرار کنید می توانید به شکل موثری عشق خود را ابراز کنید. در ادامه به این زبان های عشق اشاره می کنیم. 

کلمات تایید آمیز:

شما با کلمات تایید آمیز بر روی شخصیت فرد دیگر یا ظاهر او و یا کاری که برای شما یا دیگران انجام داده است، تمرکز نمایید برای سخن گفتن به این زبان به دنبال چیزهایی هستید که آن ها را در مورد فرد دیگر تحسین می نمایید و آن ها را تمجید می کنید و سپس به طور شفاهی تحسین و تمجید خود را ابراز می کنید. افرادی که زبان عشق آن ها شنیدن تعریف و تمجید است ، هیچ چیز بیشتر از کلمات تایید آمیز ، نمی تواند عشق شما را کاملا ابراز نماید.

خدمت کردن:

برای این افراد عمل کردن نسبت به حرف زدن مهم تر است، اگر خدمت کردن زبان عشق اصلی این افراد باشد، کمک کردن در کارهای خانه، و یا هر کاری که فرد دوست دارد برایش انجام دهید.

هدیه گرفتن:

در برخی از افراد آن چه که باعث می شود احساس بهتری داشته باشند این است که به آن ها هدیه بدهید و برای این کار سعی کنید سوالاتی بپرسید و بررسی کنید و ببینید که چه چیزهایی دوست دارد و سعی کنید او را با چیزهایی که خودش دوست دارد خوشحال کنید و قرار نیست که همه هدیه ها بسیار گران قیمت و بزرگ باشد بلکه یک کارت پستال نیز می تواند او را خوشحال کند.

با هم بودن:

با هم بودن یعنی تمام توجه خود را معطوف فرد دیگر کنید و این به این معنا نیست که با هم در یک اتاق باشید و یکی تلویزیون نگاه کند و دیگری مشغول کار دیگر باشد بلکه به این معناست که هر چه که هست را کنار بگذارید و توجهتان را به همدیگر بدهید برای مثال به یکدیگر نگاه کنید، به هم لبخند بزندید، با همدیگر صحبت کید و به یکدیگر گوش کنید و یا این که مدتی را با هم قدم بزنید و فعالیت های مشترکی را که دوست دارید و هر دو لذت می برید را انجام دهید و هدف اصلی در این افراد این است که زمانی را با هم بگذرانید و این باعث احساس عاشق بودن در فرد می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوره رایگان تلفنی در ارتباط باشید.

تماس بدنی:

در فرهنگ های مختلف تماس های بدنی مناسب و نا مناسبی وجود دارد . تماس بدنی مناسب محبت آمیز است و تماس بدنی نا مناسب اهانت آمیز است . برای فردی که زبان اصلی عشقش تماس بدنی است هیچ چیز بهتر از یک تماس بدنی مناسب نمی تواند بیان کننده عشق شما نسبت به او باشد. 

زمانی که شما قادر باشید زبان عشق خود و طرف مقابلتان را بشناسید و آن ها را شناسایی کنید می توانید به شکل بهتری با طرف مقابلتان ارتباط برقرار کنید و ز بسیاری ناراحتی ها، مشکلات و تعارض ها رهایی یابید. گری چپمن تحقیقات گسترده ای را در این زمینه انجام داده است و آنچه که ما بیان کردیم بر اساس تحقیقات او و نتیجه گیری هایی است که حاصل شده است و ما به طور خلاصه اشاره کردیم اما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در این زمینه با مرکز روانشناسی تهران در ارتباط باشید. موارد زیادی هستند که دانستن آن ها قبل از ازدواج و سروع رابطه می تواند برای شما مفید واقع شود. به همین دلیل سعی کنید که آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.