نیاز به برقراری رابطه ای پایدار، صمیمی و توام با عشق و محبت از مهم ترین دلایلی است که هر فردی را به سمت ازدواج سوق می دهد. اما اختلال در آن می تواند یکی از استرس زا ترین رخدادهای زندگی هر انسانی است. در ادامه به اهمیت این موضوع از نظر دکتر مشاوره ازدواج می پردازیم.

آموزش های پیش از ازدواج چه تاثیری در موفقیت ازدواج دارد؟

آموزش های پیش از ازدواج از اولویت های اساسی در برنامه ریزی های پیشگیری از نابهنجاری های فردی و خاوادگی و کاهش میزان طلاق و افزایش میزان رضایتمندی از زندگی زناشویی می باشد. هدف نهایی آموزش پیش از ازدواج کمک به استحکام و ثبات ازدواج و کاهش نرخ طلاق و ارتقا کیفیت ازدواج است. آموزش پیش از ازدواج با مطالعه ی عوامل موثر و تاثیر گذار در ازدواج موفق و نقش این عوامل بر تامین سازگاری و رضایت از زندگی زناشویی به راهکارهای کاربردی جهت انتخاب همسر مناسب و ازدواج موفق و همچنین جلوگیری از سرخوردگی در زندگی زناشویی زوجین و بررسی ابعاد و عوامل آن از طریق شناخت متقابل زوجین، درک نیازهای هر دو طرف و تفاهم متقابل ، عشق و محبت و تعهد متقابل پرداخته می شود.

تفاوت بین ازدواج سنتی  مدرن:

تاکید بر تفاوت بین ازدواج سنتی و مدرن یکی از نکات مهمی است که باید در آموزش مهارت های پیش از ازدواج باید مد نظر قرار گرفت. با وجود تفاوت های فرهگی متفاوت و همچنین دیدگاه هایی که نسبت به ازدواج و رابطه وجود داذد می تواند نقش بسیار مهمی را برای زوجین و آینده رابطه آن ها به همراه داشته باشد.

انتظارات:

انتظارات یکی از ابعاد شناختی است که با تحریف در آن باعث آشفتگی زناشویی می شود . در تمام روابط بین فردی افراد با انتظارات مشخص و معینی وارد رابطه می شوند که این انتظارات به رفتار آن ها به شیوه مثبت و منفی تاثیر می گذارد. بیشتر افراد انتظارات غیر واقع بینانه ای را نسبت به شریک زندگی دارند و توقع دارند که همسرشان تمام خلاها و نقص هایی که قبل از ازدواج داشتند را برطرف سازد. آموزش های لازم و مهارت های رشد فردی می تواند این موارد اشتباه را از بین ببرد.

افکار غیر منطقی و تحریف های شناختی:

طبق نظر روانشناس و مشاور خانواده افکار غیر منطقی و تحریف های شناختی عوامل مهمی در ایجاد و تداوم رفتارهای آسیب رسان هستند و عوامل شناختی و نگرش ها با کیفیت رابطه زناشویی و پایداری ازدواج رابطه داشته است. نقش شناخت در روابط صمیمانه اهمیت زیادی دارد و سبب آشفتگی های زیادی در رابطه خواهد شد. شناسایی این تحریف ها و یادگیری حذف آن ها کمک بزرگی به داشتن رابطه بهتر خواهد کرد.

یادگیری ارتباط و تبادل موثر:

نکته دیگری که در رابطه بین زوجین اهمیت دارد و عامل مهمی در موفقیت و رضایت و رشد زندگی زناشوییی می باشد، ارتباط و تبادل موثر است. برای یک ازدواج رضایت بخش زن و شوهر نیازمند برقراری ارتباط موثر و کارآمد هستند. ارتباط زناشویی پیش بینی کننده قوی برای کیفیت زناشویی است. درمانگران و زوج ها عقیده دارند که مشکلات ارتباطی شایع ترین و مخرب ترین مشکلات در ازدواج های شکست خورده است. ارتباط زناشویی سرچشمه عمده ی نا خشنودی و تعارضات زناشویی است. بنابراین ایجاد یک رابطه حمایتی و مراقبتی با شریک عاطفی یکی از اهداف اساسی برای بسیاری از افراد می باشد و پیش بینی کننده ی مهم برای سلامت و بهزیستی است. بنابراین می توان بیان کرد که در روابط صمیمانه، زوجینی که در مهارت ها به خصوص مهارت های ارتباطی و حل مسئله تبحر بیشتری دارند، بهتر قادر هستند تا تجاربی را بیافرینند و مدیریت کنند که انتظارات مثبت را تایید کند.

توجه به علایم هشدار دهنده:

در آموزش های پیش از ازدواج، توجه به علائم هشدار دهنده در ازدواج بسیار اهمیت دارد. این علایم می تواند شامل حیطه های بسیاری شود. یکی از آن ها که در قسمت بالا نیز اشاره کوتاهی کردیم تحریف های شناختی یا به طور خاص انتظارات و باور های غلط در مورد ازدواج و همسر است و باورهای غلط و مخرب سمی می تواند بسیار آسیب رسان باشد و باید آن ها را اصلاح نمود. 

اعتیاد:

اعتیاد یکی دیگر از مواردی است که در آموزش ها باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا که زندگی حداقل دو نفر تحت تاثیر فرد معتاد قرار می گیرد و روی هم رفته شخص معتاد و اطرافیان او آسیب های جدی را خواهند دید و وضعیت دشواری را به همراه خواهد داشت. وجود اعتیاد باعث حذف و قطع شدن پیوند با شغل، خانواده، دوستان، شریک زندگی و هر گونه فعالیت دیگر می شود و از همه مهم تر این که رابطه زناشویی را تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

طلاق:

طلاق در زندگی قبلی، طلاق والدین یکی از موارد دیگری است که می توان به آن اشاره کرد. طلاق والدین می تواند تاثیرات منفی طولانی مدت بر عملکرد اجتماعی، هیجانی و شناختی داشته باشد و از آن جایی که یکی ا استرس زا های تاثیر گذار در بعد زیستی و روانی و اجتماعی فرد است می تواند اثر گذار باشد.

ویژگی های شخصیتی :

ویژگی های شخصیتی و مشکلات و اختلالات شخصیت جزو عوامل هشدار دهنده ی مهم در ازدواج است. اغلب موارد به این صورت است که ممکن است فرد به دلایل مختلفی جذب طرف مقابل شود اما به تدریج که رابطه آن ها نزدیک تر می شود مشلات شخصیتی خود را نشان می دهد . انواع مختلفی از ویژگی های شخصیتی و اختلالات شخصیتی وجود دارد که می تواند تاثیر زیدی در روند رابطه داشته باشد مانند شخصیت شکاک، منزوی، ضد اجتماعی و .... که هرکدام از آن ها از سوی فردی متخصص قابل تشخیص است اما افراد در دوران آشنایی ممکن است که به آن ها ی نبرند و با گذشت زمان با مشکلاتی مواجه شوند. 

همانطور که دیدی هر کدام از موارد گفته شده می تواند با آموزش های مشاوره ازدواج مشخص شده و شانس موفقیت ازدواج بیشتر گردد. به همین دلیل با بالا رفتن دانش روانشناسی و مهم شدن رابطه ها و افزایش احتمالی خطر در رابطه بهتر است که از افراد متخصص کمک و راهنمایی های لازم در کلینیک روانشناسی تهران گرفته شود.