مشاوره خانواده یعنی کمک گرفتن از یک روانشناس برای آموزش و حل بحران های خانوادگی در موقعیت های مختلف. در کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس خانواده یکی از مهمترین بخش ها را تشکلیل می دهد در بهترین مراکز مشاوره برای آن که همه افراد بتوانند از خدمات روانشناسی بهره مند شوند امکان استفاده از مشاوره تلفنی فراهم گشته است. بسیاری از افرادی که به روانشناس خانواده نیاز دارند یا زمان برای مراجعه به یک مرکزمشاوره و شرکت در جلسات روانشناسی را ندارند و یا به دلایل مختلف و خانوادگی توانایی شرکت در جلسات حضوری را ندارند، مشاوره تلفنی این امکان را فراهم کرده تا این افراد بتوانند از مشاوره غیر حضوری بهره مند شوند.

ازدواج نیاز به آمادگی های بسیاری دارد، کسانی که معمولا با علاقه زندگی خود را شروع می نمایند احساساتشان مانع از فکر کردن به بخش های دیگر زندگی و آماده سازی خود دارند، با این وجود کمک گرفتن از روانشناس برای این افراد بعد از شروع زندگی مشترک یکی از بهترین انتخاب هایی می باشد که این افراد می توانند داشته باشند. حتما نیازی نیست که بعد از ایجاد مشکل افراد به مشاور خوب مراجعه مراجعه نمایند بلکه عاقلانه ترین کار این است که افراد پیش از به وجود امدن مشکلات با آموزش در یک کلینیک روانشناسی خوب خود را در بحران ها و لحظات سخت بیمه کنند.

یک روانشناس حرفه ای با استفاده از شیوه های شخصیت شناسی و درک شکل روابط بین افراد خانواده می تواند شیوه های کنترل خود را در زمان های خشم ، عصبانیت و موقعیت های مختلف به افراد بیاموزد. یک مشاور خوب با کمک تست های روانشناسی می تواند اگر فردی در خانواده دچار اختلالات روحی و روانی است را به راحتی تشخیص دهند و با تشکیل جلسات فردی به درمان اختلالات شخصیتی فرد بپردازند.

در بهترین مرکز مشاوره جلسات روانشناسی به صورت تک نفره و گروهی برای افراد خانواده برگزار می شود و افراد می توانند در حضور روانشناس به حل مشکلات خود و حتی عنوان مسائلی که نیاز به حمایت روانی دارند بپردازند. بسیاری از افرادی که به مراکز مشاوره مراجعه می کنند حتی برای عنوان ساده ترین احساسات خود نیاز به یاری دکتر مشاور دارند، مشاور روانشناس با تقویت اعتماد به نفس این افراد و آموزش بیان صحیح به این افراد یاری می دهد.

گاهی روانشناس مشاور به افراد خانواده پیشنهاد می کند تا برای آموزش های شیوه های صحیح و درک افراد دیگر در خانواده در کارگاه های روانشناسی شرکت نمایند. این دوره های روانشناسی می تواند برای زوج های جوان و کسانی که آموزشهای زیادی در زمینه شیوه زندگی ندارند بسیار مناسب و کارآمد باشد.