برخی از زوجین تلاش دارند که یکدیگر را کنترل کنند و آن را کاری کاملا درست می دانند از این رو ما در این متن سعی بر این خواهیم داشت که کنترل کردن در همسران را توضیح دهیم و بررسی کنیم که آیا انجام چنین کاری صحیح است یا نه . طبق نظر بهترین مشاور طلاق در تهران کنترل کردن اشخاص و مدیریت بر آن ها می تواند اثراتی را در پی داشته باشد و در ادامه به آن ها می پردازیم .

از کنترل کردن دیگران و مدیریت آن ها خودداری کنید .

کنترل نکردن و مدیریت ننمودن بر همسر به این معنی است که به او کمک نکنید و پند و اندرزش ندهید و فرض را بر این بگذارید مردی را که می خواهید به او کمک کنید و پند و اندرزش بدهید خود دست کم به اندازه ی شما دانا می باشد و می داند که چه کاری کند . می داند که چگونه آپارتمان محل زندگیش را پیدا کند ، می داند با کدام درمانگر تماس بگیرد ولی احتمالا انگیزه ندارد که آن ها را حل و فصل کند . اما وقتی که شما تصمیم می گیرید مسائل او را حل کنید او را از قید بی مسئولیتی که در قبال خود دارید آزاد می کنید . مسیول حال رفاه او می شوید و وقتی تلاشتان به جایی نرسد این شما هستید که شماتت خواهید شد .طبق نظر روانشناسان مراکز روانشناسی تلفنی کنترل نکردن شوهر و تعیین تکلیف ننمودن برای او همچنین به این معنا است که از تشویق و تحسین کردن او نیز خودداری کنیم . بعید نیست که بسیاری از افراد برای کنترل کردن همسر خود از چنین سیاستی استفاده کرده باشند ! این اقدام نوعی سلطه جویی می باشد . تحسین و تشویق تفاوت چندانی با فشار آوردن و هل دادن ندارد . با این کار می خواهید زمام امور زندگی را به دست بگیرید . چنین رفتار هایی بار سنگینی به دوش او قرار می دهد و باید اجازه داد که خود فرد به احساس غرور برسد در غیر این صورت ممکن است که شما در واقع نقش یک مادر را برایش ایفا کنید که این نیز خطر ناک است او به مادر دیگری نیاز ندارد و از آن گذشته شما هم شوهرتان را به عنوان یک کودک نمی خواهید .

باید از نظارت دست کشید و کمتر به زندگی او توجه کنید و بیشتر ببینید که شما چه می کنید و حال و روز زندگی شما بر چه اساسی است در چنین مواردی مشاوره غیر حضوری و حضوری می تواند گزینه ی مناسبی باشد . 

چه باید کرد ؟

باید یاد بگیرید که نه حرفی بزنید و نه کاری کنید و این یکی از سخت ترین کار هایی است که برای بهبود خود می توانید انجام دهید . وقتی احساس می کنید که باید به همسرتان پند و اندرز بدهید و راهنمایی اش کنید وقتی می خواهید شرایط طبق میل شما پیش رود باید بیاموزید که آرام بگیرید . به جای سلطه جویی به همسر باید یاد بگیرید که از شر هراس های خود خلاص شوید باید به جای آن چه می خواهید وجود داشته باشد ، به آن چه وجود دارد توجه کنید و از این ذهنیت بیرون بیایید که اگر او تغییر کند به احساس شادی و خوشبختی می رسم . ممکن است شریک زندگیتان هیچ وقت تغییر نکند بی جهت او را زیر فشار نگذارید و باید یاد گرفت که در هر شرایطی خوشبخت بود .

چرا کنترل نکردن ضروری است ؟

تا زمانی که نیرویتان را صرف کسی کنید که بر او اختیاری ندارید و نمی توانید او را تغییر دهید ، نمی توانید از نیرویتان برای کمک به خودتان استفاده کنید . متاسفانه در نظر ما تغییر دادن دیگران ساده تر از تغییر دادن خودمان است . به همین دلیل تا وقتی این ذهنیت در ما تغییر نکند ، بعید است بتوانیم برای خودمان کاری صورت دهیم .

بسیاری از نا امیدی ها به این دلیل است که می خواهید شرایطی را تغییر بدهید اما در آن نا توان می مانید و پیوسته کار هایی نظیر باج  دادن ها ، اتماس ها و تهدید ها و حرف های پشت هم و رفتار های خشونت آمیز . همه ی این ها را امتحان کرده اید و بی نتیجه بوده است و بعد از هر شکست حال و روز بدی پیدا کرده اید و از حرمت نفس شما کم شده است و نگران تر ، درمانده تر و خشمگین تر شده اید . تنها راه نجات از همه ی این ها از کنترل کردن آن چه نمی توانید ، دست بکشید . شما نمی توانید زندگی همسر خود را تغییر دهید . طبق نظر مشاوران بهترین مراکز مشاوره شمال تهران زمانی که از کنترل شوهر خود دست بردارید نیروی قابل ملاحظه ای در شما آزاد می شود و می توانید از این نیرو برای خود شناسی و رسیدگی به احوال خود استفاده کنید ممکن است افراد وسوسه شوند که به عادت گذشته برگردند با این وسوسه مقابله کرده و به خودتان توجه داشته باشید و آگاهی را نسبت به خود افزایش دهید زمانی که تلاش افراد برای تغییر دادن خود باشد به طور موثر تری در زندگی خود موفق خواهند بود . تلاش برای تغییر دادن شریک زندگی انرژی زیادی را از فرد می گیرد و در نهایت با شکست مواجه می شود از این رو عاقلانه خواهد بود که افراد با راه کار های موثری بر روی شخصیت خود تمرکز کرده و روی آن کار کنند .