در این متن به برخی از علایم هشدار که ممکن است در نامزدتان ببینید را مطرح خواهیم کرد تا با آن ها آشنا شوید و راه حل های لازم را فرا بگیرید . طبق نظر روانشناس خانواده وقتی موضوعی پیش پا افتاده بر طبق خواسته ی او پیش نرود ، خشمگین شده و این خشم را بر سر اطرافیان خود خالی می کند و به دلیل مخالفت با او رفتار های اقراطی از خود نشان می دهد ، صبر و تحمل کمی دارد و اگر معطل شود و یا مجبور به آنجام برخی کار ها شود عصبانی و ناراحت می شود ، وقتی از او می خواهید که کاری را امجام دهد ، سرکشی می کند و همچنین ممکن است خشم خود را با کوبیدن در ها ، قطع مکالمه ی تلفنی و ... بروز دهد . او در طی چند ثانیه می تواند از فردی مهربان به فردی کاملا عصبانی تبدیل شود . . اگر کاری را که گفته بود را انجام ندهید و یا کاری را اشتباه انجام داده باشید ، بر سرتان فریاد می زند و سرزنشتان می کند . بالا بردن صدا در مکان های عمومی و یا پرتاپ کردن اشیا و هل دادن می تواند مشاهده شود .  افراد می توانند چنین علامی را از همان ابتدا ببینید و مهم این است که اگر علایم خشم را می بینید آن را نادیده نگیرید و با مشکل برخورد کنید از مشاوران مطب روانشناسی کمک بگیرید .

چرا نامزدم خشمگین است ؟

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث خشمگین و تند خو بودن افراد باشد . ممکن است که آن ها در کودکی از لحاظ جسمی ، کلامی یا جنسی مورد بد رفتاری قرار گرفته اند و خشم حاصل از آن رفتار ها را در خود انباشته اند و در بزرگسالی آن ها بروز می دهند . 

در کودکی احساس طرد شدگی داشتند و فکر می کردند که دوست داشتنی نیستند و یا با طلاق و غیبت والدین همراه بودند و وقتی در بزرگسالی می ترسند که کسی آن ها را ترک کند خشم را بروز می دهند . 

داشتن والدی معتاد و یا احساس ناتوانی زمانی که یکی از والدین با دیگری بدرفتاری می کرده و یا اجازه ی ابراز احساسات خود را نداشتند ، در بزرگسالی با خشم خود در صدد تسلط بر دیگران می آیند و می توان گفت که غم و ناراحتی سرکوب شده در دوران کودکی ، در بزرگسالی به شکل خشم و پرخاشگری خواهد بود و خشم آسیب و ناراحتی عمیق درونی را نشان می دهد . 

شناخت خشم :

مراکز مشاوره ازدواج نشان می دهد که در ازدواج های خوب نیز زن و شوهر عصبانی می شوند و اختلافاتی بین آن ها بروز می کند . زوج های موفق قبل از ازدواج یاد می گیرند که چگونه با اختلافات رو به رو شوند و حتما زمانی که خشم به رفتار نا مناسب منجر شود یا زوجی با هم انقدر اختلاف داشته باشند که نتوانند نقاط مشترکی در رابطه شان پیدا کنند ، نخواهند توانست ازدواج موفق داشته و در آن رشد کنند . در ازدواج های خوب زوج ها آموخته اند که چگونه خشم خود را در قبال یکدیگر مهار کنند . هر ساله بیشتر ازدواج ها به طلاق منجر می شود چون زن و شوهر توانایی کنترل خشم خود را ندارند و نمی توانند به شکل درستی اختلاف هایشان را حل کنند .

آیا می توان خشم را مهار کرد ؟

هرکسی می تواند الگوهای مخرب را خذف کند و بر خشم خود چیره شود و شیوه های سازنده ای را برای ابراز آن پیدا کند . برای مهار خشم باید خود پنداره ی مثبت را رشد دهید و عشق غیر مشروطی که احساس می کنید سطح عزت نفستان را تعیین خواهد کرد . زمانی که بدانید بدون هیچ قید و شرطی مورد عشق و محبت هستید ، احساس خوبی درباره ی خودتان خواهید داشت و مجبور نیستید که به شیوه ای خاص عمل کنید یا فرد خاصی باشید تا شما را دوست بدارند و درک همین حقیقت به شما بیشتر از هر چیز دیگری کمک خواهد کرد تا خشم خود را مهار کنید . بر اساس گفته های لیست روانشناسان خشم همیشه حاصل درد و ناراحتی فرد است . خشم از آسیب ، ناکامی و ترس سخن می گوید . اگر فردی خیلی خشمگین باشد ، درد و رنج و ناراحتی اش به نحوی او را زیر فشار می گذارد و با مشکلاتی مواجه می کند . 

خشم نوعی واکنش طبیعی می باشد و اگر به درستی مهار نشوند مشکللاتی را مانند رفتار های پرخاشگرایانه به وجود خواهد آورد و به همین دلیل مهار درست خشم بسیار مهم می باشد رفتار های انفجاری ، بد خلق شدن های زیاد و به دنبال آن عصبانیت شدید ، مهار خشم و یا به درون ریختن آن از موارد نادرست مهار خشم هستند و اگر به فکر ازدواج با فردی هستید که خشم خود را درون خود می ریزد نباید در ارتباط خود عجله کنید . از آن جا که افسردگی و خشم و ازدواج با هم سازگار نیستند ، باید سطح خشم و پرخاشگری فرد را در همان ابتدا مورد بررسی قرار داد . فرد عصبانی آماده ی بر قراری ارتباط و ازدواج نیست و زمانی که از لحاظ احساسی و هیجانی بهبود یافتند می توانند رابطه ی مناسب را شروع کنند .