در دوران آشنایی قبل از ازدواج بسیاری از نکات مهم نادیده گرفته می شود و بعد از ازدواج و با گذر زمان برخی از مشکلات زناشویی و خانوادگی و تعارضات پیش می آید . زمانی که زوجین از خدمات مشاوره ازدواج در دوران قبل از ازدواج استفاده کنند می توانند نکات مهم و مهارت های زناشویی را آموزش ببینند و از بروز اختلاف های شدید و حتی طلاق جلوگیری کنند. زیرا که وجود تفاوت ها بین افراد طبیعی و حتمی می باشد و افراد برای این که بتوانند به درستی با آن ها کنار بیایند و به عبارتی واضح تر تکنیک های لازم برای ساختن یک زندگی مشترک موفق را یاد بگیرند . 

نکات کلیدی که با مشاوره ازدواج می توانید آَشنا شوید .

طبق گفته ی بهترین روانشناس زوجین در زندگی مشترک ممکن است که با برخی موقعیت های بحرانی رو به رو شوند ولی از آن جایی که مهارت های لازم برای کنترل کردن آن ها را ندارند در رابطه ی خود شکست می خورند و نمی توانند وضعیت را اصلاح کنند و حتی ممکن است تصمیم های عجولانه نادرست بسیاری را در این شرایط بگیرند . هر زوجی با برخی انتظار ها ، ترس ، رفتار های پرخاشگرانه و ... همراه است و می توان از مشاوران بهترین کلینیک روانشناسی ایران در خواست راهنمایی و کمک کرد . در مشاوره ازدواج می توانید از میزان آمادگی خود برای ازدواج آگاه شوید و همچنین می توانید میزان همسان بودن با یکدیگر را بدانید و مهارت های زندگی مشترک در قبل از ازدواج و بعد از ازدواج یاد بگیرید . 


از موارد مهم دیگری که می توانید در جلسات مشاوره یاد بگیرید در مورد شخصیت افراد است به هر حال هر فردی در خانواده متفاوتی و با سبک های متفاوتی بزرگ شده است و در واقع هر فردی شخصیت متفاوتی دارد که از همان دوران کودکی شکل گرفته است و بر اساس آن ممکن است که بر خی از مسائل حساس تر باشد . برای مثال احترام ، خانواده و یا موارد دیگری ممکن است نسبت به دیگری حساسیت بیشتری داشته باشد و برای او مهم باشد . زمانی که زوجین نسبت به حساسیت های یکدیگر آگاهی و دانش داشته باشند بهتر می توانند شرایط را کنترل کنند و کارهایی که موجب رنجش یکدیگر می شود را به حداقل برسانند علاوه بر آن زوجین باید نسبت به نقاط ضعف و حساسیت های خودشان آگاهی داشته باشند و خودشان را نادیده نگیرند . از موارد دیگر می توان به کنترل عصبانیت اشاره کرد به این صورت که زمانی که زوجین با اختلافاتی مواجه می شوند عصبانی می شوند و حتی ممکن است یکدیگر را سرزنش کرده و همدیگر را مقصر جلوه دهند و  در میان بحث های خود توهین کرده و وضع را از آن چه که هست خراب تر کنند . در حالت کلی صحبت و بحث در زمان عصبانیت بسیار روابط را دچار مشکل می کند و به همین دلیل کنترل عصبانیت و جلوگیری از تبدیل شدن آن به پرخاشگری بسیار مهم است و همچنین برای حل کردن مشکلات باید آن را به زمان مناسب تری و آرام تری انتقال داد  طبق نظر مشاور کودک وجود خشم در خانواده بسیار آسیب رسان است و دعوا های میان والدین تاثیر منفی خواهد داشت . در حالت کلی افراد باید نسبت به زندگی مشترکشان احساس مسئولیت داشته باشند زیرا که رابطه همواره نیازمند توجه و رسیدگی می باشد و کوتاهی کردن و توجه نکردن به آن صدمه بزرگی وارد می کند و در این راستا هر دو به یک اندازه باید از رابطه ی خود مراقبت کنند .

اشتباهات رایج دوران قبل از ازدواج چیست ؟

عدم شناخت کافی :

طبق نظر مشاور خانواده خوب از بزرگ ترین اشتباهاتی که می توان در روابط قبل از ازدواج به آن ها دچار شد شروع رابطه ای عاشقانه قبل از شناخت کافی می باشد یعنی این که افراد بدون تصمیم منطقی و شناخت فاکتور های مهم یکدیگر  درگیر احساسات می شوند و دقت کردن به مسائل حدی را نادیده می گیرند و در نهایت مشکلاتی را در آینده برای خودشان ایجاد می کنند .

عدم توجه به هشدار دهنده ها :

در دوران قبل از ازدواج افراد زمانی را برای شناخت یکدیگر در نظر می گیرند و در این دوران می توان اطلاعات زیادی را از طرف مقابل به دست آورد ولی برخی از رفتار ها هستند که هشدار خطر بزرگی را می دهند برای مثال برخی از مشکلات رفتاری خبر از یک بیماری روانی می تواند بدهد و یا مسائل دیگر که شاید بر فرد دیگر ناراحت کننده باشد و زمانی که زندگی مشترکشان شروع شد توانایی تحمل آن مشکل رفتاری را نداشته باشد . به همین دلیل نادیده گرفتن برخی از مشکلات رفتاری بسیار خطر ساز است .

رابطه جنسی قبل از ازدواج :

داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج اختمال این که با ازدواج نا موفقی همراه شوید بالا می برد زیرا افراد ممکن است به دلیل داشتن رابطه جنسی در تصمیم خود دچار محدودیت وشند و خود را با مشکلات بسیاری همراه سازند .

امید به تغییر همسر :

بسیار ی از افراد گمان می کنند که می توانند بعد از ازدواج همسر خود را تغییر دهند و از فرد آن چه که خودشان می خواهند ، بسازند اما این تفکر بسیار نادرست است و هیچ فردی بدون خواسته ی خودش تغییر نخواهد کرد پس باید فرد را همانگونه که هست بپذیرید و دوست داشته باشید .

نادیده گرفتن خود :

بسیاری از افراد زمانی که رابطه ای را آغاز می کنند بسیاری از فعالیت ها و علایق خود را که فبلا انجام می دادند ، کنار می گذارند و خود را کاملا غرق در رابطه می کنند چنین تصمیمی در بلند مدت آسیب های روحی و روانی بسیاری را به همراه خواهد داشت .