در زوج درمانی و خانواده درمانی از شیوه های متعدد روانشناختی برای ارتباطات زوجین و بهیود آن ها استفاده می شود و مشاوران خوب تهران بر اساس نیاز افراد از  شیوه های متفاوت درمانی استفاده می کنند . یکی از این شیوه ها توجه آگاهی می باشد که حل مشکلات  که از برخی اصول پیروی می کند که در ادامه به معرفی اصول روش درمانی توجه آگاهی و آموزش حل مشکلات زوجین می پردازیم .

شفقت ورزی نسبت به خود و دیگران :

شفقت ورزی یعنی آرزو هایی ساده و روشن و مثبت می باشد که به وسیله ی تمرین هدفمند پرورش پیدا می کند و این شیوه به انسان ها کمک می کند که نسبت به خود ، عزیزان و حتی غریبه ها احساس شفقت داشته باشند . بر اساس تحقیقاتی که گاتمن داشته است استفاده زوجین از الگو های اشتباه مانند انتقاد ، حالت دفاعی به خود گرفتن ، تحقیر و شدت یافتن آن ها به اندازه ای که هر گونه رفتار مثبت نیز بد و منفی به نظر می آید ، منجر می شود . زمانی که زوجین بتوانند شفقت ورزی را در رابطه ی خود رواج دهند می توانند زندگی مشترک موفقی را تجربه کنند و به عبارتی یاد می گیرند که چگونه با کیفیت بهتری به یکدیگر عشق بورزند .

مشاهده تجارب :

بر اساس مطالعات روانشناسی خانواده زمانی که فرد به مشاهده ی هیجان های دشوار درونی خود بپردازد واکنش موثر تری نشان خواهد داد و تجربه خود را به پدیده ای مطلوب تبدیل خواهد کرد . توجه آگاهی باعث می شود که افراد در روابط خود پاسخ های بهتری به استرس های ارتباطی بدهند و در مقابل تعارض ها به صورت کار آمد عمل کنند و راه حل های بهتری را انتخاب کنند .

مدیریت ذهن :

افراد زمانی که یتوانند خود تنظیمی را در خود افزایش دهند بر تغییر الگوی رفتاری میان زوج ها و خانواده ها رو به رو خواهیم شد به عبارتی انسان ها می توانند ذهن خود را مدیریت کنند . این خود تنظیمی می تواند بر افسردگی ، اضطراب یا درد جسمانی نیز تاثیر مثبتی بگذارد و علاوه بر آن می تواند روابط زوجین و خانواده ها را بهبود ببخشد زیرا که افکار و هیجان ها تنظیم شده  و به وسیله ی آن می توان تعداد دفعات و شدت تعارض در ارتباط را کاهش داد . 

دستیابی به خرد و بینش :

روانشناسان خوب مرکز روانشناسی شمال تهران به زوجین آموزش می دهند که افکار و هیجان هایشان دائمی نیستند بلکه تجربه های زود گذری هستند که صحت و کار آمدی آن ها قطعی نیست بر قراری روابط با خرد و بینش فرصت بررسی دقیق تر سودمندی و صحت افکار را برای افراد ممکن می کند و امکان انتخاب سودمند ترین تفسیر در یک موقعیت خاص را در اختیار فرد قرار می دهد . 

توجه آگاهی نسبت به الگو های تعاملی نا آگاهانه :

کمک به کسب آگاهی بیشتر از الگوهای تعاملی نقش مهمی را در روابط زوجین ایفا می کند . اصطلاح نا آگاهانه یعنی اگر فرد توجه آگاهی داشته باشد با شفقت ورزی و دوری از داوری نسبت به خود و دیگران ، آن چه که هست را بپذیرد تعارض ها و ارتباط های نا خوشایند شکل نخواهد گرفت. فرد باید درک موقعیت خود و موقعیت طرف مقابل به طور همز مان و رفتار کردن به گونه ای که نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد را یاد بگیرد .

پذیرش لحظه :

بر اساس مطالعات روانشناسی سکس روابط صمیمانه و خانوادگی ، اثر گذار ترین آموزگارانی هستند که به ما نشان می دهند در چه نقاطی گرفتار شده ایم یا نیاز به پیشرفت داریم ، روابط ما با والدین ، زوج و فرزندان خود اغلب مملو از تجاربی است که خوب یا بد ، محدودیت هایمان را به ما یاد آوری می کند . زمانی که فرد بتواند تنش ها و تعازض ها با عزیزان را به عنوان فرصت هایی برای رشد و یادگیری در نظر بگیرد ، نقش موثر تری در برابر مشکلات خواهد داشت . 

گوش دادن عمیق به خود و دیگران :

زمانی که افراد بتوانند به حرف همسر ، دوستان ، خانواده عمیقا گوش دهند بسیار موفق خواهند بود . گوش دادن عمیق به دیگران شامل بسیاری از مهارت های پایه ای است که در گوش دادن به خود مورد استفاده قرار می گیرد مانند ساکت کردن پر حرفی های ذهن ، متوقف کردن داوری ها و شفقت ورزی . افراد در ارتباطات ممکن است به سخنان طرف مقابل گوش ندهند و به آن ها دقت نکنند و یا فرد به خاطر نداشتن حس امنیت از بیان کردن بسیاری از حرف ها جلوگیری می کند . زمانی که فرد به این درک برسد که بتواند صحبت های طرف مقابل را عمیقا گوش دهد رابطه ای بهتر را تجربه خواهد کرد زیرا بسیاری اط مشکلات با صحبت کردن حل می شوند .

پرهیز از خشونت کلامی و رفتاری :

زمانی که زوجین یاد بگیرند که حقیقت را به شکلی محترمانه با همه در میان بگذارند و تعهد فردی بر این داشته باشند که از هر گونه خشونت کلامی و رفتاری بپرهیزند ، موفق خواهند بود بسیاری از خانواده ها و زوجین یاد نگرفته اند که چگونه به دور از خصومت و بی احترامی با یکدیگر مخالفت کنند .

یکسان دلی :

یکسان دلی به معنای آمادگی پذیرش فراز و نشیب هایی است که با وجود تغییر و رشد مستمر خود و دیگری با آن مواجه خواهیم بود . بر اساس مشاوره کودک کمک به والدین برای پذیرش این که فرزند آن ها به اندازه ای که آن ها فکر می کردند باهوش یا نیرومند نیست تغییرات مهمی در رابطه والدین و کودک ایجاد خواهد کرد . و زمانی که کودکان از سوی والدین خود پذیرفته شده و حمایت شوند عملکرد کودک نیز بهبود می یابد . برای این که بتوانیم روابط موفقی داشته باشیم باید توانایی کنار آمدن با تغییرات ایجاد شده را داشته باشیم .