بر اساس نظریه ی انتخاب ویلیام گلسر همه ی ما انسان ها ترغیب شده ایم تا 5 نیاز اساسی خود را که شامل بقا ، عشق و تعلق ، قدرت ، استقلال و تفریح است را ارضا کنیم. بر اساس مطالعات در زمینه روانشناسی و مشاوره ازدواج نیاز به دوست داشتن و احساس تعلق نیاز اصلی انسان است زیرا که برای برآورده کردن بیشتر نیاز هایمان به دیگران نیازمندیم. طبق نظر مشاور روانشناس ازدواج دوست داشتن بر دیگر نیاز ها تقدم دارد و می توان آن را از تاثیر عشق در همه زندگی انسان مشاهده کرد و حتی می توانید تاثیر آن را به راحتی با انتخاب افراد در  رادیو و تلویزیون و مجلات  درباره عشق و دوستی بیشتر از هر موضوع دیگری طرفدار دارد . نمایشنامه شکسپیر رومئو و ژولیت این قدرت عشق را نشان می دهد .

                               

بر اساس دیدگاه دکتر روانشناس ازدواج مرکز روانشناسی ازدواج عشق و تعلق چیست ؟

طبق دیدگاه دکتر مشاور ازدواج مرکز مشاوره ازدواج انتخاب نو نیاز به عشق و تعلق در انسان بسیار نیرومند است و عشق جنسی ، عشق دوستیر و عشق رمانتیک را شامل می شود . روانشناس گلاسر در این مورد بیان می کند که برای این که عشق خود را حفظ کنیم لازم است که به اصل دوستی برگردیم زیرا که دوستان خوب تسلیم خواسته های تخیلی مالکیت نسبت به یکدیگر نمی شوند. بر اساس مطالب مطرح شده بالا برای داشتن ازدواج سالم و ازدواج موفق چقدر با مهارت های ارتباطی که در روابط افراد موثر خواهد بود آشنایی دارید ؟ در ادامه به معرفی مهارت های ارتباطی موثر که بر اساس تحقیقات روانشناسی ازدواج در سال 2019  گردآوری شده می پردازیم.

                                 

بر اساس نظر روانشناس ازدواج خوب  کلینیک روانشناسی ازدواج مهارت های ارتباطی زوجین چیست ؟

طبق نظر بهترین روانشناس ازدواج کلینیک مشاورهمهارت هایی که در داشتن ازدواج موفق و ازدواج سالم موثر هستند و افراد باید از طریق مشاور قبل از ازدواج و مشاور ازدواج انتخاب نو مشاوره ازدواج را داشته باشند تا نسبت به مهارت های ارتباطی بین خود آگاه شوند و دانش کافی را به دست بیاورند و از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنند. در زیر به برخی از اصول کلی این مهارت ها و جهت آشنایی با چند مورد از آن ها که روانشناس قبل ازدواج خوب  مطرح کرده بیان می کنیم که عبارت اند از :

 

1)     صادق بودن :

طبق نظر بهترین روانشناس پیش از ازدواج صادق بودن از موارد مهمی است که زوجین باید برای داشتن رابطه سالم در ازدواج خود داشته باشند زیرا که صادق بودن زیر بنایی برای ساختن اعتماد بین زوجین می باشد چون همیشه صادق بودن و اعتماد از موارد مهمی هستند که هر فردی در جست و جوی آن است. در این راستا زوجین برای داشتن ازدواج سالم باید پیوسته با همسر خود صادق باشند و مسائلی که باید همسرشان از آن ها آگاه باشند را با آن ها در میان بگذارند و از مخفی کردن آن ها و یا آوردن عذر و بهانه برای بیان نکردن آن خودداری کنند و به کلی همیشه باید حرف هایی که باید زوجین از آن آگاه باشند باید مطرح شود زیرا که خود مخفی کاری و مطلع شدن فرد از راه های دیگر می تواندربسیار ناراحت کننده باشد.

 

2)     توجه کردن :

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج تهران همیشه باید به شریک زندگی خود توجه کامل داشته باشید و از بی محلی  کردن و توجه مداوم به موبایل و تلویزیون جلوگیری کنید و زمانی که همسرتان در حال صحبت کردن در باره موضوع مهمی با شماست توجه خود را به او معطوف کنیدو از انجام دادن کار های دیگر بپرهیزید. و این را در نظر داشته باشید که تماس چشمی در زمان مکالمه در هر رابطه ای مهم است.

 

3)     رو در رو صحبت کردن :

طبق نظر بهترین روانشناس ازدواج اگر که افراد می خواهند رابطه و ازدواج موفق داشته باشند در هنگام بروز مشکلات که برای هر زوجی در ازدواج پیش می آید برای حل کردن آن ها و حتی در گرفتن تصمیم های مهم زندگی خود و یا هر نوع صحبت جدی رو در رو صحبت کنند و زمانی را برای آن اختصاص دهند و این عامل را مهم تلقی کنند.

 

4)     حمله نکردن به یکدیگر در زمان بروز مشکلات :

 همان طور که قبلا هم اشاره شد هر به وجود آمدن هر مسئله و مشکلی در بین زوجین طبیعی است و طبق نظر مشاور ازدواج موردی که در اکثر زوجین دیده می شود حمله کردن ، جبهه گرفتن ، قضاوت و همه تقصیر ها را سر دیگری انداختن می باشد موارد گفته شده آسیب زیادی به رابطه وارد می کند باید از آن جلوگیری شود و با فن بیان مناسب مشکلات مطرح شوند تا از بسیاری ناملایمات جلوگیری شود.

 


 

مشاوره ازدواج چه نقشی در ازدواج سالم دارد ؟

علاوه بر موارد گفته شده در بالا که در هر زندگی مشترکی ضروری می باشد و رعایت کردن آن ها از بروز بسیاری از دعوا ها و کشمکش ها می کاهد و در بهبود روابط موثر خواهد بود . اما بعضی مسائل هستند که زوجین توانایی حل کردن آن به تنهایی ندارند و یا گاهی دخالت بزرگ تر ها و والدین زوجین ممکن است این رابطه را خراب تر کند  به همین دلیل ، در این مواقع کمک گرفتن از یک دکتر روانشناس عاقلانه خواهد بود زیرا که روانشناسان ازدواج به عنوان فردی  که بی طرف است  و در محیطی کاملا امن و مناسب یک مرکز مشاوره ازدواج خوب می توانید مشکلات خود را بازگو کنید و با یادگیری تکنیک های لازم مشکلات رابطه خود را اصلاح کنید زیرا که تکنیک هایی که توسط متخصص روانشناس ازدواج مطرح می شود بر اساس مطالعات روانشناسی ازدواج بسیار سودمند بوده و به شما در بهبود روابط با شریک زندگیتان کمک بزرگی خواهد کرد. گاهی اوقات زوجین  به دلیل وجود مشغله کاری و یا مشکلات دیگر توانایی مراجعه حضوری ندارند و به همین دلیل می توانند از طریق مشاوره تلفنی به صورت تخصصی با مشاوران ازدواج مشاوره ازدواج تلفنی داشته باشند و راهنمایی هایی را دریافت کنند.